Zoo Wallpaper
“İnsanoğlu, yüzyıllardır baskın ırk. Hayvanları evcilleştirdik, kafeslere tıktık, spor olsun diye öldürdük. Peki, dünyadaki tüm hayvanlar ‘Yeter!’ derse? Ya sonunda karşı koymaya karar verirlerse?”

James Patterson‘ın çok satan gerilim romanından uyarlanan Zoo, 30 Haziran’da CBS kanalında yayın hayatına başladı. Dizinin yapımcıları Scott Rosenberg, Josh Appelbaum, André Nemec ve Jeff Pinkner. Ayrıca romanın yazarı Patterson dizinin senaristlerinden bir tanesi. Dizi, hayvanların birdenbire ve vahşice insanlara saldırmasının gizemini araştıran genç bir zooloğun etrafında gelişecek. Bu saldırıların ilginç bir yanıysa hayvanların oldukça zekice ve düzenli bir şekilde hareket etmeleri.

Zoo Resim

          KARAKTERLER:

 

Jackson Oz:Jackson OzAfrika’da (Botswana) hayvan davranışlarını inceleyen ve bilimsel çalışmalar yapan Amerikalı bir zoolog. Jackson Oz karakterini; Mad Men, Political Animals ve The Crazy Ones dizilerinden hatırlayacağınız James Wolk canlandırıyor.

 

Jamie Campbell:Jamie CampbellLos Angeles’ta gazetecilik yapıyor. Hayvanlardaki bu değişikliğe bir şirketin (Reiden Global) ürettiği yiyeceklerin sebep olabileceğini düşünüyor ve bunun üzerine araştırmalar yapıyor. Jamie Campbell karakterini; The Whispers, Houdini ve House of Cards dizilerinden aşina olabileceğiniz Kristen Connolly canlandırıyor.

 

Abraham Kenyatta:Abraham KenyattaAfrika’da (Botswana) safari rehberliği yapıyor. Jackson Oz ile iyi arkadaşlar. Abraham karakterini; Game of Thrones, Dracula ve Tut dizilerinde ve birçok filmde rol almış olan Nonso Anozie canlandırıyor.

 

Chloe Tousignant:Chloe TousignantParis’ten Botswana’ya gelen Chloe’nin katıldığı turun otobüsüne aslanlar saldırır. Jackson tarafından kurtarılan Chloe, Fransa’ya döner. Kendisi Fransa Savunma Bakanlığı’nda analist olarak çalışmaktadır. Chloe karakterini; Mozart in the Jungle dizisinden tanıdığımız Nora Arnezeder canlandırıyor.

 

Mitch Morgan:Mitch MorganLos Angeles’ta çalışan bir veteriner. Jamie’nin öne sürdüğü fikri ikisi birlikte araştırmaktalar. Mitch karakterini; Rizzoli & Isles, 24 gibi dizilerden rol almış, ancak en iyi Revolution dizisindeki Miles Matheson ve Alacakaranlık (Twilight) serisindeki rolüyle bilinen Billy Burke canlandırıyor. (Revolution izleyenlerin Billy Burke’ün bu rolüne alışmaları birazcık zaman alacak.)

 

          SON SÖZ:

Bu yazıyı yazdığımda dizinin 5 bölümü yayınlanmıştı. İlk sezon 13 bölümden oluşacak. İkinci sezon ile ilgili ise henüz bir haber yok.
Dizi henüz yayına girmeden, dünyaca ünlü hayvan hakları savunucusu PETA diziye savaş açtı. Gerçek hayvanların kullanılması ve zorla sert hareketler yaptırılmasını hayvan haklarına aykırı olarak görmüşler. Bu da -özellikle Amerika’da- dizi için iyi bir reklam olmadı elbette.
(Not: Kendi görüşüm dizi bence gayet güzel gidiyor. Umarım ikinci sezon onayı alabilir.)
Comic-con’da yapılan şu röportajda oyuncular görünenden çok daha az hayvan kullanıldığını (aynı aslanın birden fazla çekimini birleştirerek çok aslanlı sahneler kurgulanması gibi), hayvan kuklalarının kullanıldığını, yeşil perde ve cgi teknolojisine de başvurulduğunu dile getirerek diziyi bu konuda temize çıkartmaya çalışıyorlar.
Yapımcılar, anti hayvan severlik gibi bir niyetlerinin asla olmadığını ancak bu diziyi izleyenlerin kendi ev hayvanlarından bile korkmalarını istediklerini belirtiyorlar. (Not 2: Hayvanların her çeşidinden korkan ben oturmuş bir de bu diziyi izliyorum. Allah akıl fikir versin yani.)

Dizi, hayvanları iyileştirme süreci üzerinde ilerleyecek. Ayrıca ilk sezonda karşılaşacağımız olayların bazılarının kitapta olmadığını da belirtmişler. Zombi, vampir ve hastalık temalı dizilerden biraz uzaklaşmak isteyenler varsa, değişik bir konu sunan Zoo tam size göre bir dizi.

İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler dilerim.