Daha çok Amerikan dizilerini yayınlamasıyla tanıdığımız Kanada kanalı Showcase‘in orijinal işlerinden biri olan Almost Heroes‘un tanıtımına hoş geldiniz.

2011 yılı yazında yayınlanan komedi dizisinin ömrü tek sezonla sınırlı kaldı. Söz konusu tek sezon 8 bölümden oluşuyor. Tek kamera yöntemi ile çekilen kahkaha efektsiz bir komedi dizisi olan Almost Heroes‘un bölüm süreleri 22’şer dakika uzunluğunda. Dizinin yaratıcıları Jason Belleville ve Ryan Belleville. Yönetmen koltuğunda Graeme LynchJames Genn ve Shawn Thompson oturuyor. Yapımcı masasında Belleville biraderlere Rachel FulfordNoreen Halpern ve Colin Brunton eşlik ediyor.

KONU

Almost Heroes için bir iş yeri komedisi diyebiliriz. Yan yana sıralanmış küçük dükkanlardan oluşan küçük bir alışveriş merkezinde geçiyor hikaye. Ana mekan, çizgi roman satan bir dükkan. Kadınlara yönelik kıyafet satan bir dükkan ve spor ürünleri satan bir mağaza da diğer iki uğrak mekan konumunda. Hikayemizin ana kahramanları da bu alışveriş merkezinde çalışan insanlar. Birbirinden değişik karakterler, saçma sapan denebilecek olaylar mevcut.

Hikaye, birbirlerinden çok farklı karakterlere sahip Terry ve Peter’ın babalarının zamansız ölümü sonrası baba yadigarı çizgi roman dükkanını beraber işletmeye karar vermesiyle başlıyor.

Soldan Sağa: Rayna – Boyd – Dan – Peter – Terry – Candi – Bernie

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Peter: Uzun yıllar boyunca kendisi gibi çizgi romanlara aşık olan rahmetli babası ile beraber çalışmış çizgi roman dükkanında. Hayalini yaşıyor diyebiliriz onun için. Çizgi roman dükkanı onun sadece iş yeri değil aynı zamanda evi ve ruhunun ibadet mekanı.

Kendini hayallere kaptıran, zaman zaman anlık bir şekilde süper güçleri olduğunu varsayan, ciddi şeyleri kafaya takmayan, tembel, pek de zeki olmayan, garip bir adam. Bolca absürt sahneye mahal veren bir karakter.

Karaktere Workin’ MomsSatisfaction, The L.A. Complex ve Wynonna Earp gibi dizilerden anımsanabilecek Ryan Belleville hayat veriyor.


Terry: Peter’ın kardeşi. Evden genç yaşta ayrılmış, Harvard Üniversitesi’nde işletme okumuş. Babasının cenazesi için eve döndüğünde kardeşinin tek başına hayatta kalamayacağını görünce ona yardımcı olmak niyetiyle bir süreliğine evde kalmaya karar veriyor.

Kardeşiyle beraber çizgi roman dükkanını işletmeye ve dükkanın arka tarafındaki odada onunla birlikte yaşamaya başlıyor. Çizgi roman dükkanının bu haliyle hayatta kalacak kadar para kazandıramayacağının farkına varınca işletmeyi hem çizgi roman dükkanı hem de kafe olarak işletmeye karar veriyor. Kardeşinin aksine sorumluluk ve disiplin sahibi biri Terry. Bu sebeple de bolca karşı karşıya gelmek durumunda kalıyor kardeşiyle.

Karakteri Spun OutKnight Rider ve Battlestar Galactica dizilerinden hatırlanabilecek Paul Campbell canlandırıyor.


Bernie: Terry’nin okul yıllarından eski bir arkadaşı. Çizgi roman dükkanının bitişiğindeki kadın kıyafetleri satan dükkanda satış görevlisi olarak çalışıyor. Son derece tembel, işten sürekli kaytarma derdinde olan bir satış görevlisi. Terry’ye geçmişten gelen bir abayı yakma durumu var. Bu sebeple onun eve geri dönmüş olmasına en çok sevinen kişi konumunda. Lakin Terry’nin gözleri onun istediği şekilde onu görmüyor.

Karaktere Superstore dizisinden tanıdığımız Lauren Ash hayat veriyor.


Candi: Bernie’nin çalıştığı mağazanın işletme müdürü. İnsanlara havadan bakan bir yapısı var. En çok da Bernie’ye takılıyor bu kapsamda. Epey bir üstüne gidiyor psikolojik anlamda.

Karakteri Wynonna Earp, Blue Mountain State, Good Witch ve UnRealgibi dizilerden anımsanabilecek Meghan Heffern canlandırıyor.


Rayna: Alışveriş merkezindeki dükkanların mülk sahibi. Genel olarak takım elbise giymeyi tercih eden güzel ve alımlı bir kadın. O pek yüz vermese de Terry’nin ona karşı büyük bir ilgisi var.

Karaktere The Lottery, ZooThe Best Years, The Border, Lost Girl ve The Expanse gibi birçok diziden hatırlanabilecek Athena Karkanis hayat veriyor.


Boyd: Alışveriş merkezinin güvenlik görevlisi. Değişik değişik huyları olan son derece garip bir adam.

Karakteri Colin Mochrie canlandırıyor.


Dan: Alışveriş merkezinde spor ürünleri satan bir dükkanı var. Genel olarak herkese karşı gıcık olan bir tutumu var. Peter ve Terry’ye karşı daha fazla elbette.

Karakteri Dave Hemstad canlandırıyor.


YAZARIN NOTU

Ana kadrodaki 5 ismi başka dizilerden tanıyor olmam sebebiyle bir şans verdim diziye. Şans verdiğime de pişman olmadım kesinlikle. Absürtlüğe karşı temkinli yaklaşan ve genelde sevmeyen bir bünyeye sahip olsam da buradaki absürt sahnelerin büyük çoğunluğunun beni rahatsız etmediğini söyleyebilirim. Arka arkaya izleme isteği uyandıran, akıcı, eğlenceli, karakterleri sevilesi, çerezlik bir komedi dizisi olmuş Almost Heroes. Ucu da yeterli seviyede kapalı. Bir beklentiyle başına oturmamak kaydıyla alternatif dizi arayanlara önerilir.

FRAGMAN