Ocak ayında, Kanada kanalı MuchMusic‘te, Nisan’dan itibaren de Amerika’nın ulusal kanalı The CW‘da ekranlara gelmeye başlayan The L.A. Complex, kanallardan da anlaşılacağı üzere, taze gençlik dizilerimizden birisi. Henüz 6 bölümü yayınlanmış ve 6.bölümünden sonra uzunca bir araya girmiş olan yeni dizimizi merak edenleri aşağıya alalım.

Çekimleri, 2011 senesinin yazında Toronto ve Los Angeles’ta başlayan dizinin yaratıcısı Martin Gero. Kendisi daha önce bilim kurgu dizileri Stargate: Atlantis, Stargate Universe ve bu sene iptali gören HBO dizisi Bored to Death‘in mutfağında yer aldı. Ayrıca, 2007 yapımı sinema filmi Young People Fucking‘i yazdı ve yönetti. Görünen o ki The L.A. Complex‘le de televizyonda kendisi için yeni bir türe yelken açtı.
Yeni dizimiz, The CW’da muhtemelen hayatını devam ettiremeyecek olsa da orjinal kanalı MuchMusic için tatmin edici reytingler elde etmiş olacak ki 1. sezonu için +13 bölüm daha uzatma alarak, bölüm sayısını 19’a çıkarttı.

Öncelikle, türü dolayısıyla benzer yapımlardan fazlasını beklememekte fayda var. Melrose Place vari bir yerde yaşayan gençlerimiz, Gossip Girl tarzında ilişki üçgenleri, beşgenleri ve altıgenleri yaşıyorlar. Farklı şehirlerden Los Angeles’a hayallerinin peşinden koşmak için gelen bu beşparasız gençlerimizin bir kısmı şarkıcı, bir kısmı oyuncu, bir kısmı dansçı olmak istiyor. Bu liste uzayıp gibiyor tabii ki. Biz de şov dünyasının bazen ne kadar şaşalı, bazen de ne kadar acımasız olduğuna şahit oluyoruz. Bir de hayallerine ulaşmak için ellerindeki her şeyi feda etmeye hazır olan hırslı karakterlerimiz doğrultusunda hikayemiz basit ama eğlenceli bir hal alıyor.

Oyuncular ve canlandırdıkları karakterlerden bahsedip, konuyu biraz daha açmaya devam edersek…

Abby
Dizimizin baş karakteri olan Abby, ailesini ve erkek arkadaşını arkasında bırakarak Los Angeles’a gelir. Oyuncu olmak isteyen karakterimizin sesi de hiç fena değildir. Ama tabii ki şov dünyasında işler bu kadar kolay yürümez. Bir de üstüne, hayatında bir sürü aksilik çıkması, durumu daha da zorlaştıracaktır.
Abby‘yi, Cassie Steele canlandırıyor. Oyuncumuz diziden önce, hala devam etmekte olan Kanada’nın 12 yıllık hit gençlik dizisi Degrassi: The Next Generation‘da yer alıyordu.

Connor
Medikal bir dramanın başrolünü yeni kapmış olan Conner, şansı yaver gidip bu havuzlu pansiyondan erken taşınanlar arasında yer alıyor. Artık yeni ve büyük bir evi olan gözde oyuncumuz, dışarıdan çok şanslıymış gibi görünse de iç dünyasında bir sürü sorunla boğuşur.
Conner‘ı, Avustralyalı aktör Jonathan Patrick Moore canlandırıyor. Oyuncumuz diziden önce, uzun yıllardır devam etmekte olan Avustralya dizileri All Saints ve Neighbours‘ta yer almış.

Raquel
Conner’ın en yakın arkadaşı olan Raquel, ana karakterlerimiz arasında en büyük olanı. 20’lerinin başındayken parlak bir kariyeri olan kızımız, şimdiyse çaldığı her kapının yüzüne çarpılmasıyla uğraşıyor. İlerleyen yaşı nedeniyle, film ve dizilerde küçük roller bulmakta bile zorlanıyor.
Raquel‘i, Jewel Staite canlandırıyor. Oyuncumuzu çeşitli televizyon filmlerinin yanında, Firefly ve Stargate: Atlantis‘ten tanıyabilirsiniz.

Tariq
Abby’nin en yakın arkadaşı olan ve ona, bu yeni hayatında yardımcı olmaya çalışan Tariq, arkadaş çevresinde açık yaşayan bir eşcinsel. Bir müzik şirketindeki getir götür işlerini yapan karakterimizin asıl amacı ise kendi şarkılarını patronuna dinletip bu sektöre bir an önce girebilmek.
Tariq‘i, Benjamin Charles Watson canlandırıyor. Pek deneyimi olmayan oyuncumuzu, hemen iptali görmüş olan Kanada dizisi Soul‘dan tanıyabilirsiniz.

Nick
Komedyen olmak isteyen ve bir yandan da geçimini sağlamak için kahve dükkanında çalışan Nick, aynı kızlarda olduğu gibi komedyenlik işinde de başarısız kabul ediliyor. Abby’i gördüğünden beri ondan hoşlanan karakterimiz, dizinin “saf ve iyi çocuk” boşluğunu başarıyla dolduruyor.
Nick‘i, Joe Dinicol canlandırıyor. Oyuncumuzu, 4 sezon sürmüş olan aile komedisi Life with Derek‘teki 7 bölümlük konukluğuyla hatırlayabilirsiniz.

Alicia
Nick’in yakın arkadaşı olan Alicia’nın amacı, büyük turnelere katılan bir dansçı olabilmek. Tabii ki diğer gençlerimiz gibi, onun da karnını doyurması için başka bir işte çalışması gerekiyor. Karakterimiz, hayallerine ulaşmaya çalışırken bir yandan da geceleri striptiz kulübünde sahneye çıkıyor. Hatta Abby’ye de maddi sorunlarından kurtulmak için bu işi tavsiye ediyor.
Alicia‘yı, Chelan Simmons canlandırıyor. Oyuncumuzu, 3 sezonluk ABC Family dizisi Kyle XY‘dan tanıyabilirsiniz.

Bu isimlerin haricinde, dizimizin yaratıcısının sinema filmi olan Young People Fucking‘den de bazı oyunculara kadroda rastlamak mümkün. Bunlardan ilki, gençlerimizin kaldığı pansiyonu işleten Eddie. Küçük ve kalıcı rolde olan karakterimizi, türk oyuncu Ennis Esmer canlandırıyor. Yine aynı filmin oyuncularından Aaron Abrams‘a da dizide rastlıyoruz.
Ayrıca şarkı söylemek haricinde haklarında hiçbir şey bilmediğimiz ama, gençlerimizle birlikte yaşayan bir müzik grubu da her bölümde görünüp parçalarını söylemeyi eksik etmiyor.
Merak edenler, diğer oyunculara buradan ulaşabilirler.

Normalde, 3-5 kişinin birbiriyle yatıp, aşık oldukları dizileri takip etmesem de The L.A. Complex‘teki rekabet ortamı ve ünlü olma çabası beni gayet kendine çekti. Gençlik draması (özellikle The CW tarzındakileri) severlerin bir göz atmalarını tavsiye ederim.
Şans verecek olanlara şimdiden iyi seyirler!

İspiyonlu Tanıtım Filmi: