Lovely Complex
Lovely Complex

Lovely Complex(başka bir adla ‘LoveCom’), 2001-2006 yılları arasında yayınlanan aynı adlı mangadan uyarlanan, romantik-komedi (türün özel ismi ‘shoujo’dur) tarzında bir animedir. Mangası Aya Nakahara tarafından yazılmıştır ve çizilmiştir. 2004 yılında shoujo dalında 49. Shogakukan Manga Ödülü‘nü kazanmıştır. Animesi, 2007 yılında yayınlanmıştır ve 24 bölümden oluşmaktadır. Yönetmenliğini One Piece‘ten tanıyabileceğimiz Kônosuke Uda yapmıştır.

Koizumi ve Ootani
Koizumi ve Ootani

Konumuza gelecek olursak; kısaca bir kız ve bir erkeğin atışmaları üzerine kurulu. Kızımız Risa Koizumi, 170cm boyunda -ki ortalama bir japon kızına göre hayli uzun kendisi-, erkeğimiz Atsushi Ootani ise 156cm boyunda iki arkadaştırlar. İkisi hiç anlaşamazlar ve sürekli tartışırlar. Okulda herkes tarafından All Hanshin-Kyojin (Japonya’da çok meşhur, karakterlerimiz gibi boy farkı olan iki komedyen) olarak bilinirler. Kouzimi, okula yeni gelen uzun boylu Suzuki’den hoşlanmaya başlar. Bu durumu fark eden Ootani, Koizumi’ye işbirliği teklif eder. Ootani’nin Suzuki ve Koizumi’yi bir araya getirmesinin karşılığında Koizumi de en yakın arkadaşlarından biri olan boyuna uygun Chiharu’yu Oatani’ye ayarlayacaktır. Ama elbette, olaylar farklı bir şekilde gelişir.

Sırasıyla; Nobuko Ishihara, Risa Koizumi, Chiharu Tanaka, Ryoji Suzuki, Atsushi Ōtani, Heikichi Nakao
Sırasıyla; Nobuko Ishihara, Risa Koizumi, Chiharu Tanaka, Ryoji Suzuki, Atsushi Ōtani, Heikichi Nakao

Kısaca diğer karakterlerden bahsetmek gerekirse eğer;Nobuko Ishihara: Koizumi’nin en yakın arkadaşı. Aşk konusunda sürekli akıl veriyor Koizumi’ye.
Heikichi Nakao: Nobuko’nun erkek arkadaşı. Nobuko ile birbirleri için yaratılmışlar resmen. Aşkları insanları kıskançlıktan çatlacak cinsten.
Chiharu Tanaka: Koizumi’nin yakın arkadaşlarından biri. Çok sessiz ve sakin birisi. Erkeklere karşı özellikle utangaç.
Ryoji Suzuki: Okula yeni gelen Suzuki, utangaç ve sessiz bir karakter.
Dizinin yan karakteri olarak akılda kalıcı iki kişi daha var, ama onları anlatmak tamamen ispiyon (spoiler) sayılacağından ne yazık ki bahsedemiyorum kendilerinden :)Bölüm listesi:
1) freshman year summer! i’ll definitely find a boyfriend2) the ex-girlfriend love triangle?!3) the guy i like or the guy from the past4) kiss! i’ve fallen for you!5) send forbidden love flying!6) a maiden’s determination! love-love confession plan!7) sunk! worst confession in history8) comeback impossible! major heartbreak!9) resuscitation! aim for girlfriend status!10) a confrontation with the ex-girlfriend?! the epic breast-baring battle!11) absolute death! revived love with the ex-girlfriend?!12) recapture love! improve as a girl with winning chocolate!13) heating up! a first kiss in his room?14) a killer crush on maity!15) a dangerous man, maity’s sweet temptation16) maity’s magic! the transforming patterns of love?!17) love’s iron fist! catch, o maiden soul!18) the best birthday in history19) sudden downturn! the first date is the beginning of disaster20) declaration of war! the dangerous beauty burns with envy!21) premonition of separation?! risa and otani walk separate paths22) a catastrophic declaration from otani23) various paths! everyone embraces their own circumstances24) together always!

Anime, genel olarak abartılı yüz ifadeleri ve hareketlerle dolu. Komedi unsuru çok iyi kullanılmış, arkadaşlık ve romantizm çok iyi işlenilmiş. Animemizin, bir de mangadan sonra yayınlanan “live action”ı yani kanlı canlı insanlarla çekilmiş bir filmi vardır.Dizinin giriş jeneriği:

Diziyi bir iki cümle ile kendi açımdan yorumlamak istiyorum :) Anime gerçekten çok, ama çok komik. Ben genellikle ‘vahşi’ animeleri tercih ederim; ama bu anime o kadar romantik ve komik ki ben bile izlerken çok eğlendim. Kendisi en sevdiğim animelerin başında gelir. 2 kez izledim (hatta bu yazıyı yazarken 3. tekrara başlamaya karar verdim). Bu tarz animeleri seviyorsanız hiç kaçırmayın. Sevmiyorsanız da boş vaktinizde bir göz atın, pişman olacağınızı sanmıyorum :)

Bizi izlemeyecek misiniz yoksa?
Bizi izlemeyecek misiniz yoksa?