Ao no Exorcist Wallpaper-horz-vertMerhaba arkadaşlar. @itsmypurgatory‘nin sezonluk anime tanıtımlarının yanı sıra biraz da eski animeleri tanıtmak için böyle bir yazı serisi başlatmaya karar verdim. @itsmypurgatory ve @dkamoy‘un da yardımıyla ilk yazımıza genellikle herkesin en sevdiği tür olan aksiyon türü ile başlayalım dedim. Her hafta farklı bir türde böyle bir yazı yayınlamayı düşünüyorum. Umarım işinize yarar :)

Akame ga Kill:

Akame ga Kill WallpaperTatsumi, kırsal kesimde yaşayan genç ve güçlü bir savaşçıdır. O ve 2 arkadaşı fakir köyleri için para kazanma hayali ile imparatorluk başkentine doğru yola çıkarlar. Ancak, büyük umutlarla geldikleri başkent, hiç de düşündükleri gibi çıkmayacaktır. Başkentin acımasızlığı ile yüzleştikten sonra hiç de düşündüğü bir yer olmadığını anlayan Tatsumi‘nin yolu, bir olay sırasında Akame ve Night Raid adlı suikast örgütü ile kesişir. Bu bozulmuş topluluk karşısındaki devrimcilerin suikast kolu olan Night Raid‘e katılma kararı alan Tatsumi, artık Night Raid‘in yanında başkente karşı savaşacaktır.

Night Raid, görevini kötüye kullanan, halka zorbalık yapan insanlara suikast düzenlemeye devam ederken, tüm bu her şeyin başında olan başbakan Night Raid‘e karşı en iyi askerlerinden oluşan bir grup kurar: Jeagers (Avcılar). Night Raid ile Jaegars‘ın kapışması hiç de kolay olmayacaktır.

Myanimelist Puanı: 7.89

Yapım Yılı: 2014

Bölüm Sayısı: 24 Bölüm + 24 Özel Bölüm

Detaylı Tanıtım YazısıTanıtım Videosu

Ao no Exorcist:

Ao no Exorcist WallpaperDünya, ayna gibi birbirine zıt iki farklı boyuttan oluşmaktaydı: İnsanların yaşadığı Assiah ve iblislerin hüküm sürdüğü Gehenna. Bu iki boyut arasında iletişim ve seyahat mümkün olmamasına rağmen iblisler, insanların ruhlarını ele geçirerek Assiah‘a ulaşabiliyorlardı.

İblislerin tanrısı Şeytan, kendisini barındırabilecek kadar güçlü bir insan bulamadığı için Gehenna‘da sıkışıp kalmıştı. Bunu aşmak için, bir insan kadınından Okumura Rin adında bir çocuk sahibi oldu.

Şeytan’ın oğlu, babasına yardım edecek mi, yoksa başka bir şeye mi dönüşecek? Bir ruh kovucuya mı?

Myanimelist Puanı: 7.99

Yapım Yılı: 2011

Bölüm Sayısı: 25 Bölüm + 1 OVA + 10 Özel Bölüm + 1 Film

Tanıtım Videosu

Avatar: The Last Airbender:

Avatar WallpaperAvatar dört elementi (ateş, su, toprak ve hava) bükmede ustalaşmış ve uluslar arasında denge sağlayan ruhun taşıyıcısıdır. Son Avatar Roku bilinmeyen bir sebeple ortadan kaybolmasından sonra ateş ulusu diğer uluslara savaş açmış ve tüm dünyayı yönetmeye başlamıştır. Roku’nun kaybolmasından 100 yıl sonra su kabilesinden iki kardeş (Katara ve Sokka), buzun içinde bir beden görürler ve onu dışarı çıkarırlar. Buzdan 12 yaşında Aang isimli bir hava bükücü çocuk çıkar. Bakalım Aang dört elementte ustalaşıp Ateş ulusu kralını yenebilecek mi?

IMDb Puanı: 9.2

Yapım Yılı: 2006

Bölüm Sayısı: 61 Bölüm

Detaylı Tanıtım Yazısı – Tanıtım Videosu

Bleach:

Bleach WallpaperKurosaki Ichigo 15 yaşında normal bir öğrencidir, ancak ölülerle iletişim kurma becerisine sahiptir. Ichigo‘nun babası ve kardeşleri aileye ait bir klinik işletmektedirler.

Birgün, shinigami (ölüm tanrısı) olan Kuchiki Rukia, Ichigo‘nun odasına camdan girer ve Ichigo‘nun onu görebildiğine çok şaşırır. O anın kargaşasında çevreye gelen hollow (kötü ruh) ile dövüşürlerken, Rukia güçlerini Ichigo‘ya geçirir. Shinigami güçlerini alan Ichigo, Rukia ile beraber hollow‘ları yok etmeye başlar.

Myanimelist Puanı: 7.97

Yapım Yılı: 2004

Bölüm Sayısı: 366 Bölüm + 4 Film

Detaylı Tanıtım YazısıTanıtım Videosu

Code Geass:

Code Geass Wallpaper10 Ağustos 2010’da, Britanya imparatorluğu Japonya’ya savaş açar. Japonya, Britanya İmparatorluğu’nun en yeni silahı olan “Knightmare Frame”e karşı hiçbir şey yapamaz ve istila edilir. Japonya’nın adı “Alan 11” olarak değiştirilir ve vatandaşlarına da “11’ler” adı verilir. Japonya’da yaşayan Britanyalı Lelouch, Britanya’yı yok edeceğine yemin eder.

Savaştan yedi yıl sonra; Lelouch lisede okumaktadır. İçinde askeri bir sır barındıran kamyonu çalan teröristler yoldan çıkarlar. Lelouch, kontrol etmek için kamyonun yanına gider. Duyduğu ses yüzünden içine bakmak ister ama içeride mahsur kalır. Kamyon tekrar hareketlenir, üstelik peşlerinde Britanya özel kuvvetleri vardır. Teröristlerden Karen, Nightmare olarak adlandırılan dev robot ile karşı saldırıya geçer. Kaçmayı başaramayan Lelouch kamyonun içerisinde yakalanır. Onu yakalayan çocukluk arkadaşı Suzaku’dur. Bu sırada kapalı olan bölme açılır ve içinden esrarengiz bir kız çıkar. Bu sırada olay yerine gelen Britanya askerleri Lelouch ve kızı yakalar. Lelouch‘un vurulmasına engel olmak isteyen Suzaku, Britanya askerleri tarafından vurulur. Lelouch’un öldürülmesine engel olmak isteyen kız da vurulur, ölmeden önce Lelouch’a özel bir güç “GEASS” verir. Lelouch, bu gücü Britanya İmparatorluğunu yok etmek için kullanmaya karar verir.

Myanimelist Puanı: 8.86

Yapım Yılı: 2006

Bölüm Sayısı: 26 Bölüm + 3 Picture Drama (Birinci sezon “R1”)

25 Bölüm (İkinci Sezon “R2”)

Detaylı Tanıtım YazısıTanıtım Videosu

Devil May Cry:

Devil May Cry WallpaperCapcom‘un popüler PlayStation II oyunu olan Devil May Cry‘dan uyarlanan anime; bir iblis avcısı olan Dante‘nin, maceralarını anlatır. Şeytan bir babadan (Sparda) ve insan bir anneden (Eva) doğan Dante, kendi bürosu olan “Devil May Cry”da, Morisson‘un kendisine getirdiği işlerle hayatını sürdürmektedir. İlk bölümde Patty adındaki büyük bir mirasın varisi olan küçük bir kız çocuğunu korumakla görevlendirilir.

Myanimelist Puanı: 7.18

Yapım Yılı: 2007

Bölüm Sayısı: 12 Bölüm

Tanıtım Videosu

Dragon Ball:

Dragon Ball WallpaperGoku, ormanda ufak bir kulübede, ölmüş büyük babası Son Gohan‘nın ona bıraktığı dört yıldızlı Ejder Topu‘yla yaşamaktadır. Goku, bu Ejder Topu‘nu, büyük babası zannetmektedir. Bir gün bu ejder toplarını arayan Bulma adında bir kız gelir ve Goku‘ya Ejder Toplarının büyüsünü anlatır; “Yedi tane Ejder Topu varmış. Bunların içindeki yıldızlar sayesinde parıl parıl parlıyorlarmış. Bir taneden yedi taneye kadar hepsini toplarsan ve doğru ilahiyi söylersen, Ejder Shenlong, gelip senin herhangi bir isteğini yerine getirirmiş. Ama yalnızca bir tanesini!!” Bunun üzerine Goku ve Bulma bol aksiyon ve komedili uzun bir maceraya atılırlar ve Ejder Toplarını aramaya başlarlar.

Myanimelist Puanı: 8.17

Yapım Yılı: 1986

Bölüm Sayısı: 153 Bölüm + 2 Film

Tanıtım Videosu

Fairy Tail:

Fairy Tail WallpaperGenç bir büyücü olan Lucy’nin hayali, Fairy Tail loncasına katılmaktır. Seyahati sırasında Natsu adında genç bir adamla karşılaşır. Natsu’ya hayallerini anlatır ve yoluna devam eder. Ancak bir süre sonra Lucy, birtakım adamlar tarafından köle olarak satılması için yakalanır. Fakat Natsu ortaya çıkar ve Lucy’i kurtarır. Natsu çok güçlü bir ateş büyücüsü ve Fairy Tail loncasının bir üyesidir. Natsu, Lucy’e Fairy Tail’e katılmasını teklif eder. Böylece Natsu ve Lucy bir takım olurlar ve loncanın verdiği görevlere beraber katılırlar.

Myanimelist Puanı: 8.34

Yapım Yılı: 2009

Bölüm Sayısı: 175 bölüm + 6 OVA + 1 OAD + 1 Film (Birinci sezon)

77 Bölüm (İkinci sezon “Fairy Tail II – Sezon devam etmekte”)

Detaylı Tanıtım YazısıTanıtım Videosu

Fullmetal Alchemist: Brotherhood:

Fullmetal Alchemist Brotherhood Wallpaper“İnsan bir şeyleri feda etmeden hiçbir şey elde edemez. Bir şeyi elde etmek istiyorsan ona eş değerde bir şey sunmalısın. Bu simyanın eşdeğer değiş-tokuş prensibidir.”

Elric kardeşler Edward ve Alphonse ölen annelerini diriltmek için simyaya başvururlar. Ama insan ruhu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. Deney sırasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder. Edward elindeki son çareyi kullanıp Al’ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır ama bu esnada da kolunu kaybeder. İki kardeş annelerini diriltmenin imkansız olduğu büyük kayıplardan sonra anlar. Automail sayesinde mekanik uzuvlarına kavuşan Ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. Al‘ın bedenini geri almak ve simyayı daha da iyi öğrenmek için Elric kardeşler evlerini yakıp bir yolcuğa çıkarlar.

Myanimelist Puanı: 9.26

Yapım Yılı: 2009

Bölüm Sayısı: 64 Bölüm + 16 Özel Bölüm

Detaylı Tanıtım YazısıTanıtım Videosu

Guilty Crown:

Guilty Crown2029 senesinde “Kayıp Noel” isimli tanımlanamayan bir virüs salgınının patlak vermesinden sonra Japonya pek çok ulusun oluşturduğu GHQ isimli bir organizasyonun kontrolü altına girmiştir..

Ohma Shu sağ elinde psişik güçler barındıran 17 yaşında genç bir oğlandır. Bu, “Kralların Kabiliyeti” olarak bilinen gücü arkadaşlarının içinden eşya veyahut silah çıkartabilmek için kullanabilen genç şu ana dek her ne kadar başkalarının başını belaya sokmamak için uğraşmış olsa da “Undertaker” isimli bir örgüte üye, devlete karşı mechalara pilotluk eden Yuzuriha Inori isimli bir kızla tanıştıktan sonra hayatı kökten değişir.

Myanimelist Puanı: 7.89

Yapım Yılı: 2011

Bölüm Sayısı: 23 Bölüm + 1 OVA

Tanıtım Videosu

Hellsing:

HellsingAvrupa’da vampirlere karşı verilen savaşta en önde savaşan kurum olan Hellsing Institute ve onun gizli silahı Alucard, son görevde bir köyü neredeyse tamamen zombi haline getiren ve onların kanıyla beslenen bir vampire karşı savaşmaya giderler. Aynı köye bir süre önce gönderilen polis güçleri saldırıya uğramış ve içlerinden sadece acemi polis memuru Seras Victoria sağ kalmıştır. Tam vampirin eline düşmüşken içeri Alucard girer ancak dövüş sırasında Seras yaralanır. Ona ölmek üzere olduğunu söyleyen Alucard, Seras‘a iki seçenek sunar: Ya orada ölecektir, yada Alucard‘ın kanını içerek yeniden doğacaktır. Seras ikincisini seçer.

Araştırmaları esnasında yeni bir tür vampir ile karşılaşırlar. Bu tür doğuştan yada bir vampir ısırığı ile değil yapay yollarla oluşmaktadır.

Myanimelist Puanı: 7.66

Yapım Yılı: 2001

Bölüm Sayısı: 13 Bölüm + 1 Özel Bölüm

10 Bölüm (Hellsing Ultimate)

3 Bölüm (Hellsing Ultimate the Dawn)

Detaylı Tanıtım YazısıTanıtım Videosu

High School DxD:

High School DxD WallpaperHyoudou Issei tek dileği ilerde bir gün kendi haremini kurmak olan bir liselidir. Öyle şansızdır ki daha bir kızla ilk buluşmasında ölümcül bir şekilde yaralanarak ölüme terk edilmiştir. Gremory klanının varisi olan Rias Gremory tarafından kurtarılır ve şeytan olarak yeniden dirilir. Issei farkında olmadan kendini düşmüş melekler ve şeytanlar arasındaki bir savaşın tam ortasında bulur. Ölüp şeytanın uşağı olarak dirilmiş Issei ne kadar şanssız da olsa harem hayalinin tam ortasındadır aslında..

UYARI!!!: Anime aksiyonun yanı sıra Ecchi kategorisinde yer almakta. Yani çok fazla çıplaklık söz konusu. İzlemeden önce bunu göz önünde bulundurun!!

Myanimelist Puanı: 7.78

Yapım Yılı: 2012

Bölüm Sayısı: 12 Bölüm + 6 Özel Bölüm + 2 OVA (Birinci Sezon)

12 Bölüm + 6 Özel Bölüm + 1 OVA (İkinci Sezon “High School DxD New”)

12 Bölüm + 2 Özel Bölüm (Üçüncü Sezon “High School DxD Born”)

Tanıtım Videosu

Hunter x Hunter (2011):

Hunter x Hunter WallpaperGon Freecs, avcı (Hunter) olmak isteyen küçük bir çocuktur. Babası da avcı olmak için ailesini terk etmiş ve efsanevi bir avcı olmuştur. Gon da hem babası için bu kadar önemli olan avcılığı tanımak hem de dünyanın en iyi avcısı olmak istemektedir.

Gon 12 yaşına geldiğinde annesi istememesine rağmen avcılık sınavına girmek için evinden ayrılır. Bu sınavı geçmek için hem en zor koşulların üstesinden gelerek hayatta kalmak, hem de bu arada kendisi gibi avcı olmak isteyenlere karşı kendini korumak zorundadır.

Myanimelist Puanı: 9.15

Yapım Yılı: 2011

Bölüm Sayısı: 148 Bölüm + 2 Film

Detaylı Tanıtım YazısıTanıtım Videosu

Katekyo Hitman Reborn:

Katekyo Hitman Reborn WallpaperSawada Tsunayoshi (Tsuna) derslerinde ve sporda pek iyi olmayan bir gençtir. Bunların bir sonucu olarak Reborn adlı bir öğretmenden özel ders almaya yönlendirilir. İlginçtir ki kendisi bir bebektir ve niyeti Tsuna‘yı uzun bir geçmişi olan Vongola ailesinin 10. temsilcisi yapmaktır. Reborn Tsuna‘ya “Deathperation (Ölümdelen)” kurşununu kullanmayı öğretir. Bu kurşunla vurulanlar ölmeden önceki son isteklerini yerine getirebilmek için tekrar hayata dönebilmektedirler.

Myanimelist Puanı: 8.42

Yapım Yılı: 2006

Bölüm Sayısı: 203 Bölüm + 1 Film + 3 Özel Bölüm

Tanıtım Videosu

Mirai Nikki:

mirai-1920-1200-wallpaperOrtaokul 2. sınıf öğrencisi Amano Yukiteru, arkadaş edinmekte güçlük geçen bir çocuktur. Kendisini bir izleyici olarak tanımlar ve her gördüğünü cep telefonundaki günlüğe yazar.

Yalnızlık acısı çektiği zamanlarda Yukiteru, Deus Ex Machina adında zaman ve mekanın efendisi olan bir arkadaşı olduğu şeklinde hayaller kurmaya başlar.

Myanimelist Puanı: 8.19

Yapım Yılı: 2011

Bölüm Sayısı: 26 Bölüm + 2 OVA

Detaylı Tanıtım YazısıTanıtım Videosu

Nanatsu no Taizai:

Nanatsu no Taizai WallpaperBazılarının hala canlı olduklarını iddia etmelerine rağmen Yedi Ölümcül Günah, İngiltere Krallığı’nı devirme komploları kurup, Kutsal Şövalyeler tarafından köklerinin kazındığı söylenen bir grup şeytani şövalyelerdir. 10 yıl sonra da Kutsal Şövalyeler hükümete darbe düzenlemiş, krala suikast yapmış ve krallığın yeni zalim hükümdarları olmuşlardır. Kralın tek kızı olan Elizabeth de Yedi Ölümcül Günah‘ı bulup krallığı geri almak için onlardan yardım temin etmek amacıyla bir yolculuğa çıkmıştır.

Myanimelist Puanı: 8.52

Yapım Yılı: 2014

Bölüm Sayısı: 24 Bölüm + 2 OVA

Detaylı Tanıtım YazısıTanıtım Videosu

Naruto:

Naruto WallpaperNaruto, içine hapsedilmiş kyubii (9 kuyruklu efsanevi tilki) yüzünden Konoha halkı tarafından yaratık olarak görülüp kenara itilmiş bir çocuktur. Naruto‘nun bütün hedefi Ninja akademisini bitirip, Hokage olmaktır.

Akademi’nin ilk bölümünü bitirip genin olarak mezun olan Naruto, arkadaşları Sakura ve Sasuke ile chunin olabilmek için yeni eğitimlerine başlarlar.

Yaramaz ve bir o kadar heyecanlı bir kişiliğe sahip olan Naruto, içindeki kyubiinin gücünü yavaş yavaş öğrenecektir.

Myanimelist Puanı: 7.79

Yapım Yılı: 2002

Bölüm Sayısı: 220 Bölüm (Birinci Sezon)

427 Bölüm (İkinci Sezon “Naruto Shippuuden – Devam etmekte”)

10 Film

Detaylı Tanıtım YazısıTanıtım Videosu

One Piece:

One Piece WallpaperKorsan Kral Gold Roger, bu dünyadaki herşeyi elde eder ve idam edilirken, tüm servetinin Grand Line‘da olduğunu, onu arayıp bulmaları gerektiğini söyler. Bu olaydan sonra herkes Grand Line‘a gider. Ancak Grand Line‘a girmek çok zor, Grand Line‘da canlı kalabilmek imkansızdır.

Kahramanımız Monkey D. Luffy‘nin rüyası, Korsan Kral olmak ve One Piece denen kimsenin bilmediği, görmediği hazineyi ele geçirmektir. Küçük yaşlardan beri hep korsan olmak isteyen Luffy, kazara bir şeytan meyvesi (Akuma No Mi) yemiştir. 3 farklı şeytan meyvesi vardır ve bu meyveler yiyenlere çok üstün güçler sağlamaktadır. Ancak bu güçlerin bedeli asla yüzememektir. Luffy‘nin yediği meyve onu bir lastik çocuğa çevirir. Bu olaydan yıllar sonra Luffy denize açılır. Yolculuğu sırasında ekibini toplayacak ve One Piece‘i bulmak için Grand Line‘da birbirinden tehlikeli ve komik maceralara atılacaktır.

Myanimelist Puanı: 8.62

Yapım Yılı: 1999

Bölüm Sayısı: 711 Bölüm + 13 Film + 3 OVA + 6 Özel Bölüm + 5 Tiyatro Bölümü (Anime devam etmekte)

Detaylı Tanıtım YazısıTanıtım Videosu

Shingeki no Kyojin:

Shingeki no Kyojin WallpaperYüzyıllar evvel insanoğlu devler tarafından yok olmanın eşiğine getirilmiştir. Devler tıpkı anlatılagelmiş hikayelerdeki gibi, uzun, zekadan yoksun görünen, insanları yiyen ve de en kötüsü bunu beslenmek için değil zevk için yapan varlıklardır. Az sayıdaki insan, en uzun devlerden bile yüksek duvarlar inşa ederek çevreledikleri bir şehrin koruması altında hayatta kalmıştır. Şu anki zaman diliminde ise 100 yılı aşkın bir süredir tek bir dev dahi şehre ayak basmamıştır. Henüz erginliğe erişmemiş bir çocuk olan Eren ile sütkardeşi Mikasa, bir anda ortaya çıkan inanılmaz büyük bir devin saldırısı sonucu şehrin surlarının yıkılmasına tanık olurlar. Nispeten daha küçük olan devler surlarda açılan gedikten şehre akın ederler ve bu iki çocuk dehşet içerisinde annelerinin bir dev tarafından canlı canlı yenilişini izlerler. Eren bütün devleri öldürüp insanlığın intikamını alacağına yemin eder.

Myanimelist Puanı: 8.66

Yapım Yılı: 2013

Bölüm Sayısı: 26 Bölüm + 5 OVA + 7 Özel Bölüm + 1 Film

Detaylı Tanıtım YazısıTanıtım Videosu

Sword Art Online:

Sword Art Online Wallpaper2022 yılında piyasaya sürülen Sword Art Online MMORPG oyunu, başa takılan bir alet aracılığıyla oyuncuları kendi dünyasına götürerek gerçek bir Role-Playing oyunu sunmaktadır. Oyuna katılan 10.000 oyuncu arasında olan Kirito da SAO dünyasına giriş yapmıştır. Fakat kısa sürede bütün oyuncular oyundan çıkış olmadığını fark ederler ve herkes bir anda geniş bir alana ışınlanır.

Oyunun yapımcısının burada yaptığı açıklamaya göre oyundan çıkmanın tek yolu 100 katlı SAO dünyasını temizlemektir. Her katta bir boss bulunmaktadır ve 100. kattaki boss’u öldürebilen oyundan çıkabilecektir. Fakat oyunda sağlığı biten kişi gerçek hayatta da ölecek, ayrıca dışarıdan biri oyuncuların başındaki aleti çıkarmak isterse alet oyuncuları öldürecektir. Bütün oyuncular şaşkınlık içerisindeyken oyunlar konusunda tecrübeli olan Kirito oyunu kazanmayı kafasına koymuştur.

Myanimelist Puanı: 8.04

Yapım Yılı: 2012

Bölüm Sayısı: 25 Bölüm + 5 Özel Bölüm + 1 Film

25 Bölüm (İkinci Sezon “Sword Art Online II”)

Detaylı Tanıtım YazısıTanıtım Videosu

XRGbKYAksiyon türü anime izlemek isteyenler için umarım yararlı bir rehber olmuştur. Önümüzdeki haftalarda değişik türleri içeren rehberlerde görüşmek üzere. İzleyecek arkadaşlara iyi seyirler dilerim.