Aoi Bungaku-horz-vert

Merhaba arkadaşlar. “Anime Rehberi” yazı serimizin 4. bölümüyle karşınızdayız. Bu bölümde psikolojik türdeki 10 animeyi kısaca sizlere tanıtmaya çalışacağım. Buyurun devamına :)


     Kiseijuu: Sei no Kakuritsu:

Kiseijuu17 yaşındaki Izumi Shinichi, Tokyo’nun sakin bir mahallesinde annesi ve babasıyla yaşamaktadır. Bir gece Parazitler olarak adlandırılan solucanımsı uzaylılar, dünyayı istila edip insanların kulaklarından ya da burunlarından girerek beyinlerinin kontrolünü ele geçirirler. Shinichi uyuduğu sırada bir Parazit kulağından girmeye çalışır. Ama o sırada Shinichi kulaklık taktığı için Parazit başarısız olur ve sağ koluna girerek kolun kontrolünü ele geçirir. Bu Parazit‘in adı ise Migi‘dir. Shinichi, Migi‘nin yukarılara çıkıp beynine ulaşmasına engel olur. Böylece ikisi de kişiliklerini ve akıl sağlıklarını kaybetmezler. İkili diğer Parazitlerle karşılaştıklarında tuhaf durumlarından yararlanır. Hayatta kalabilmek için yavaş yavaş aralarında güçlü bir bağ oluşmaya başlar. Çift, Shinichi‘nin insan beyninin hala bozulmamasının üzerine diğer Parazitlere karşı bir mücadele vermeye karar verirler. Shinichi, Migi‘den yardım alırken insanları hunharca yiyen Parazitlere karşı savaşmaya kendini mecbur hisseder.

Myanimelist Puanı: 8.65

Yapım Yılı: 2014

Bölüm Sayısı: 24 Bölüm

Detaylı Tanıtım YazısıTanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Death Parade:

Death ParadeÖldükten sonra insanlar ya cennete gider ya da cehenneme. Fakat nedense, öldükleri an, beyaz saçlı gizemli Decim’in bulunduğu bir bara, Quindecim’e gelirler. Decim, Ölüm Oyunları ile onlara meydan okur ki bunlar, hayatlarını riske attıkları ve gerçek yüzlerini gösterdikleri oyunlardır. Decim de kimin kazanıp kimin kaybettiğine, kimin yaşayıp kimin öleceğine hakemlik yapan nihai bir yargıçtır.

Myanimelist Puanı: 8.41

Yapım Yılı: 2015

Bölüm Sayısı: 12 Bölüm

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Neon Genesis Evangelion:

Neon Genesis EvangelionYıl 2015, dünya büyük bir nükleer felaketten sonra toparlanmaya çalışmakta. Fakat Birleşmiş Milletler‘e bağlı gizli ve özel bir organizasyon olan NERV‘ün başka hedefleri var. Kadim metinlerde anlatılmış olan Angel‘ların dünyaya gelişine hazırlanıyorlar. NERV‘ün başkanı Gendo Ikari, yıllardır ayrı yaşadığı 14 yaşındaki oğlu Shinji‘yi aniden Tokyo-3 şehrine çağırır. Niye çağrıldığını anlayamayan Shinji, Tokyo-3’e gelir gelmez önce şehre saldırmakta olan devasa bir Angel ile, ardından da NERV‘in merkez üssünde babası ile karşılaşır. Shinji daha bunların şokunu üstünden atamadan, Gendo Ikari oğluna, Shinji‘in hayatında ilk kez gördüğü dev ve korkutucu bir mecha’ya girip üsse saldıran Angel‘la savaşmasını emreder. Shinji başta reddetse bile, bunu yapmaya zorunlu kalacak ve hayatı asla eskisi gibi olmayacaktır.

Myanimelist Puanı: 8.32

Yapım Yılı: 2007

Bölüm Sayısı: 26 Bölüm

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Zankyou no Terror:

Zankyou no TerrorAlternatif bir gelecekte, Tokyo’nun büyük bölümü terörist bir saldırıdan dolayı yok olmuştur. Ve suçluların kimliğiyle ilgili tek ipucu internete yüklenmiş garip bir videodur. Bu gizemli ipucundan ötürü şaşkına dönen polis, halk arasında yayılan korkuyu önlemekte çaresizdir. Dünya bu trajediden sorumlu tutacağı bir suç dehasını ararken, iki gizemli genç -aslında var olmaması gereken- ustaca korkunç planlarını uygulamaktadırlar. Dokuz ve On İki isimleriyle dünyada yaşamaya lanetlenmiş bu iki genç, bir araya gelerek insanları rüyalarından uyandırır ve dünyaya doğrulttukları tetiği çekmekte kararlı Sfenks adlı gizli örgütü oluştururlar.

Myanimelist Puanı: 8.31

Yapım Yılı: 2014

Bölüm Sayısı: 11 Bölüm

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Black Lagoon:

Black LagoonOkajima Rokuro, Japon iş adamlarının dolu olduğu bir şehirde, Japon bir iş adamıdır.Onun normal günü, patronun emirleriyle geçer. Rokuro, işi gereği şirketi tarafından özel ve gizli bir disket ile Doğu Çin’e gönderilir. Seyahat ettiği botu Black Lagoon adlı hırsızlar tarafından diski ele geçirmek için kaçırılır. Daha sonra sırf disketi almak için şirketi tarafından kurtarılır. Bunu anlayan Rokuro adını Rock olarak değiştirerek Black Lagoon‘a katılmaya karar verir.

Myanimelist Puanı: 8.21

Yapım Yılı: 2006

Bölüm Sayısı: 12 Bölüm (Birinci Sezon)

12 Bölüm (İkinci Sezon – “Black Lagoon: The Second Raid“)

7 Bölüm OVA (“Black Lagoon Omake“)

5 Bölüm OVA (“Black Lagoon: Roberta’s Blood Trail“)

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Mirai Nikki:

mirai-1920-1200-wallpaperOrtaokul 2. sınıf öğrencisi Amano Yukiteru, arkadaş edinmekte güçlük geçen bir çocuktur. Kendisini bir izleyici olarak tanımlar ve her gördüğünü cep telefonundaki günlüğe yazar. Yalnızlık acısı çektiği zamanlarda Yukiteru, Deus Ex Machina adında zaman ve mekanın efendisi olan bir arkadaşı olduğu şeklinde hayaller kurmaya başlar.

Myanimelist Puanı: 8.19

Yapım Yılı: 2006

Bölüm Sayısı: 26 Bölüm + 2 OVA

Detaylı Tanıtım YazısıTanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Tokyo Ghoul:

Tokyo GhoulTokyo’da insanları yiyen gizemli hortlakların neden olduğu gerilim dolu bir korku hikayesi başlar. Bu gizemli hortlakların verdiği korku tüm insanları etkisi altına almıştır. Sıradan bir üniversite öğrencisi olan Kaneki, tıpkı kendisi gibi bir kitap kurdu olan Rize‘yle Café Anteiku‘da karşılaşır. Kaneki, kaderinin bir gecede değişeceğinin farkında değildir.

Myanimelist Puanı: 8.11

Yapım Yılı: 2014

Bölüm Sayısı: 12 Bölüm

12 Bölüm (İkinci Sezon – “Tokyo Ghoul √A“)

1 Bölüm OVA (“Tokyo Ghoul Jack“)

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Aoi Bungaku:

Aoi BungakuSeride altı Japon edebiyat klasiği uyarlanmakyadır: Osamu Dazai‘den No Longer Human (Ningen Shikkaku) ve Run, Melos! (Hashire, Melos!), Natsume Soseki‘den Kokoro, Ryunosuke Akutagawa’dan Hell Screen (Jigoku Hen) ve The Spider’s Thread (Kumo no Ito) ile Ango Sakaguchi‘den In the Forest, Under Cherries in Full Bloom (Sakura no Mori no Mankai no Shita).

No Longer Human (Ningen Shikkaku): Showa döneminde bir sanat öğrencisi kendini kayıp ve yabancılaşmış hissetmektedir. Umutsuzca ve gayesizce, yıllarca hayatını lekeleyecek olan depresyon, uyuşturucu ve kendine zarar verme çemberinin içine düşer. Üç bölümde anlatılan bu hikayede her bölüm gencin hayatının farklı bir noktasına değinmektedir.

Run, Melos! (Hashire, Melos!): Klasik Yunan mitolojisindeki Damon ve Pythias’ın günümüze uyarlanmış yeniden anlatımıdır. Ana teması arkadaşlık olan Run, Melos!‘ta; karşılaştığı zorluklara rağmen ana karakter Melos, dostunun hayatını kurtarmak için elinden geleni yapar ve sonunda çabaları ödüllendirilir.

Hell Screen (Jigoku Hen): Ünlü bir sanatçı, büyük bir lord tarafından Budist Cehennemi’ni tasvir eden manzaralar resmetmesi için görevlendirilir. Sanatçının daha önce görmediği bir manzarayı resmetmesi mümkün değildir ancak işkenceyle tehdit edilince, cehennemi kendi hayal gücünden yaratarak çizer. Yaratıcı çabaları zamanla ev halkını lekelemeye başlayarak onları deliliğe ve yıkıma doğru sürükleyecektir.

Kokoro: 1914 yılında genç bir adamın Meiji dönemi sırasında geçen hayat yolculuğu anlatılır. Hikayede Meiji toplumunun, modern döneme geçişi; genç adam ile kendisinin “sensei” (öğretmen) dediği daha yaşlı bir adamın arasındaki arkadaşlık üzerinden anlatılır. Yazarın önceki çalışmalarında gelişen yalnızlık temasının yeniden görüldüğü bu çalışmada, egoizm ve suçluluk karşısında utanç gibi duygular birlikte örülür.

The Spider’s Thread (Kumo no Ito): Budha Shakyamuni, Cehennem’de acı çeken taş kalpli bir suçluyu fark eder. Bu suçlu, ormanda bir örümceğin ağına basmayarak hayatı boyunca tek bir defa iyi yüreklilik göstermiştir. Bu hareketten etkilenen Shakyamuni, Cennet’teki bir örümceğin gümüşümsü ağını alarak onu Cehennem’e doğru uzatır. Ancak onu tutup kendini dışarı çekmek –eğer yapabilirse tabii- suçluya kalmıştır.

Myanimelist Puanı: 7.96

Yapım Yılı: 2009

Bölüm Sayısı: 12 Bölüm

Tanıtım Videosu


     Texhnolyze:

TexhnolyzeYapay güneşi, gece gündüz döngüsü ve kaynakları ile yeraltında inşa edilmiş Lukuss şehri farklı grupların hesaplaşmaları ile çalkalanmaktadır. Üst sınıftan insanlar tarafından yönetilen Organo ve karşısında yer alan Birliğin yanı sıra kendilerini Organo ve Birliğin çatışmalarından soyutlayan Racan isimli bağımsız bir grup Lukuss şehrinin bölünmüş çıkar gruplarını oluşturur. Class isimli bir dördüncü grup ise Lukuss‘un iç yapısından uzak bir şekilde, daha çok dış dünyayla (yüzeyle) ilgili bir gündemi takip etmektedir. Bu gruplara üye olmayan kişiler ise açlık ve sefalet içerisinde yaşamaya çalışmaktadır. Bu karanlık dünyada geçinmek için ödüllü dövüşlere katılan boksör Ichise, bir çatışma esnasında bir kolunu ve bir bacağını kaybeder. Ölümün eşiğinde, Organo lideri Onishi‘nin himayesine alınan ve kendisine protez bir bacak ve kol takılan Ichise, yaşadığı şehrin ve kendisinin kaderini tayin edecek yeni bir hayata adım atar.

Myanimelist Puanı: 7.80

Yapım Yılı: 2003

Bölüm Sayısı: 22 Bölüm

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Btooom!:

BtooomDünyada oyuncu sayısı milyonları aşmış olan online BTOOOM oyunu, silahların kullanılmadığı, herkesin birbiriyle çeşitli bombalar kullanarak savaştığı bir oyundur. Ryouta Sakamato da gerçek hayatta sıradan, çok da başarısı olmayan biriyken, BTOOOM oyununda dünyaca tanınan Japonya’nın en başarılı oyuncularından biridir. Ryouta bir gün nasıl olduğunu anlayamadan kendini tropikal bir ormanda bulur. Buranın neresi olduğunu ve nasıl geldiğini araştırırken bir adamın saldırısına uğrar. Kısa zamanda adamın bir BTOOOM oyuncusu olduğunu, kendisinin de bir şekilde BTOOOM oyunu içerisine girdiğini fark eder. Ryouta, oyun tecrübeleriyle kısa sürede kendisine saldıranı yendikten sonra, neler olup bittiğini araştıracak, bir yandan da BTOOOM dünyasında hayatta kalmaya çalışacaktır.

Myanimelist Puanı: 7.76

Yapım Yılı: 2012

Bölüm Sayısı: 12 Bölüm

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu

Watch AnimeAralarından Tokyo Ghoul, Kiseijuu ve Mirai Nikki serileri çok güzel yorumlar alan animeler. Umarım işinize yarayan bir rehber olmuştur. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim :)