Captain Tsubasa-horz-vertMerhaba arkadaşlar. Daha önceki aksiyon ve gerilim türlerini içeren anime rehberi yazılarımızın ardından üçüncü bölümümüz ile karşınızdayız. Bu bölümde spor türü içeren animeleri sizlere kısaca tanıtmaya çalışacağım. Umarım faydalı bir yazı olur. Hadi başlayalım.


     Hajime no Ippo:

Hajime no IppoMagunochi Ippo, içine kapanık, utangaç, sıradan bir lise öğrencisidir. Okuldan arta kalan zamanını annesine, balık işinde yardım ederek geçirmektedir. Genelde de okulda tartaklanmaktadır. Tartaklanmaktan nefret etmektedir ama karşı koyamamaktan daha çok nefret etmektedir. Birgün okulun serserileri, Ippo‘ya saldıracakken Takamura adlı bir boksör tarafından kurtarılır. Takamura‘ya hayran kalan Ippo, boks öğrenmeye karar verir. Ancak boks, Ippo‘nun sandığı kadar kolay değildir. Takamura, Ippo‘yu teste tabi tutar. Boks hakkında hiç bir şey bilmeyen Ippo, testi geçebilirse rüyalarına açılan kapıdan geçip boks dünyasına meydan okuma ve güçlü olmanın ne demek olduğunu anlama şansına sahip olacaktır.

Myanimelist Puanı: 8.86

Yapım Yılı: 2000

Bölüm Sayısı: 78 Bölüm (Birinci Sezon)

26 Bölüm (İkinci Sezon – “Hajime no Ippo 2: New Challenger“)

25 Bölüm (Üçüncü Sezon – “Hajime no Ippo: Rising“)

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Haikyuu!!:

HaikyuuBir şans etkinliği Shouyou Hinata’nın voleybol aşkını tetikler. Takımında hiç oyuncu yoktur ama bir şekilde gayret ederek “Kortun Kralı” olarak bilinen, süper star, Tobio Kageyama tarafından ezildikleri ilk ve son Orta okullar ligi maçına çıkmayı başarırlar. İntikam ateşiyle yanıp tutuşan Hinata, nefret ettiği ezeli rakibi Kagayema’yla karşı karşıya gelmek için Karasuno Lisesi’nin voleybol takımına kaydolur.Tek amacı intikam almaktır!

Haruichi Furudate’nin kaleminden dinamik ve kanı kaynayan gençliği anlatan bir voleybol hikayesi.

Myanimelist Puanı: 8.67

Yapım Yılı: 2014

Bölüm Sayısı: 25 Bölüm + 1 OAD (Birinci Sezon)

2 Bölüm (İkinci Sezon – Haikyuu!! 2) “Anime devam etmekte”

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Slam Dunk:

Slam DunkHanamichi Sakuragi, sürekli kavga eden, sürekli aşık olan ve de sürekli reddedilen, liseli bıçkın bir delikanlıdır. En son aşık olduğu Haruko Akagi, tarafından da ret edilir. Ama Haruko, Hanamichi’yi neden ret ettiğinin açıklamasını da yapar. Basketbol kulübünden biriyle çıkmak istemektedir. Sevdiği kızın kalbini kazanmak ve onunla çıkmak için, o zamana kadar amatör olarak yaptığı dövüş sporlarından başka sporla ilgilenmemiş Hanamichi, basketbol kulübüne katılmaya karar verir.

Myanimelist Puanı: 8.56

Yapım Yılı: 1993

Bölüm Sayısı: 101 Bölüm + 4 Film

Detaylı Tanıtım YazısıTanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Kuroko no Basket:

Kuroko no BasketTeikou Orta Okulu‘nun efsanevi basketbol takımı, bütün takımları yenmesi ve kupaları almasıyla “Mucizeler Takımı” ünvanıyla ün salmıştır. Orta okulun bitmesi ve lisenin başlamasıyla ise takım dağılmış, takımın her bir üyesi farklı liseye gitmiştir.

Bu takımın bir üyesi olan Tetsuya Kuroko da Seirin Lisesi‘nde okumaya başlamıştır. Burada basketbol takımına giren Kuroko, Mucizeler Takımı‘nın üyesi olmasına rağmen oyundaki yeteneksizliğiyle herkesi şaşırtır.

Fakat, Kuroko‘nun esrarengiz yeteneği onu müthiş bir takım oyuncusu yapmaktadır. Takımın diğer bir yetenekli oyuncusu olan Taiga Kagami ile beraber, diğer takımlara üstün gelerek en iyi olmayı amaçlayacaklardır.

Myanimelist Puanı: 8.55

Yapım Yılı: 2012

Bölüm Sayısı: 25 Bölüm + 3 OVA (Birinci sezon)

25 Bölüm + 1 OVA (İkinci Sezon – “Kuroko no Basket II“)

9 Özel Bölüm (“Özel bölümler ‘Kuroko no Basket NG-shuu‘ olarak geçmekte”)

25 Bölüm (Üçüncü Sezon – “Kuroko no Basket III“)

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Major:

MajorHonda Shigeharu, çok ünlü bir beyzbol oyuncudur. Hem beyzbol hayatında hem de aşk hayatında her şey istediği gitmektedir. Hatta aşklarının meyvesi olarak hikayenin kahramanı olan Goro adında bir erkek çocukları olmuştur. Ancak kader Honda‘ya kötü bir oyun oynamış ve karısını kaybetmiştir. Karısının ardından oğlu Goro ile tek başına kalan Honda, kendisini toparlayamamış ve beyzbol hayatı da istediği gibi gitmemiştir. Goro, babasını bir kahraman olarak görmekte ve onun gibi beyzbol oyuncusu olmak istemektedir. Sürekli olarak pratik yapan Goro‘ya anaokul öğretmeni Momoko Hoshino destek vermektedir.

Ancak babası geçirdiği kaza üzerine “pitcher” olarak kariyerine veda etmiştir. Babasının beyzbolu bıraktığını öğrenen Goro‘nun hayalleri yıkılır. Bunu gören Honda, hayata tutunmaya ve bir “Batter” olmaya karar verir. “Batter” olarak kısa sürede başarılı olur. Bu sırada Goro‘nun öğretmeni olan Momoko ile bir yakınlaşma içine girerler. Goro da, kendine beyzbol oynamak için Sato Toshiya adında bir arkadaş bulmuştur ve sürekli kendini geliştirmektedir. Herşeyin çok güzel gittiğini düşünürlerken kaderin onlar için başka planları vardır.

Myanimelist Puanı: 8.47

Yapım Yılı: 2004

Bölüm Sayısı: 26 Bölüm (Birinci Sezon – “Major 1“)

26 Bölüm (İkinci Sezon – “Major 2“)

26 Bölüm (Üçüncü Sezon – “Major 3“)

26 Bölüm (Dördüncü Sezon – “Major 4“)

25 Bölüm (Beşinci Sezon – “Major 5“)

25 Bölüm (Altıncı Sezon – “Major 6“)

2 OVA (“Major: World Series“)

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     One Outs:

One OutsHiromichi Kojima, saatte 134 km hızla koşabilen ve kumara daha çok benzeyen One Out adlı bir tür beysbol oyununun tartışmasız lideri olan Toa Tokuchi ile karşılaşır. Tokuchi, Lycaons ile ilginç bir anlaşma imzalamıştır: Anlaşmaya göre dışarı yolladığı her top için 5 milyon yen alacak ama kaybettiği her puan için 50 milyon yen borçlanacaktır.

Myanimelist Puanı: 8.43

Yapım Yılı: 2008

Bölüm Sayısı: 25 Bölüm

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Chihayafuru:

ChihayafuruAyase Chihaya sıradan bir ilkokul öğrencisidir. Ablası ise Japonya’da ünlü bir modeldir. Chihaya ablasını ileride Japonya’da hatta tüm Dünya’da ünlü bir top model olarak görmek ister.

Okula yeni gelen Wataya Arata sessiz ve pek sevilmeyen bir öğrencidir. Arata‘nın hayali Japonya’nın en iyi karuta (bir çeşit Japon kart oyunu) oyuncusu olmaktır.

Arata ve Chihaya bir kez karuta oynarlar ve Chihaya çok etkilenir. Böylece Chihaya, okuldan arkadaşı Mashima Taichi ve Arata karuta oynamaya başlarlar. Mezuniyetten sonra üçü de farklı okullara gider. Chihaya hala karuta oynamaya devam eder.

4 sene sonra Chihaya ve Taichi aynı lisede tekrar karşılaşırlar. Chihaya, Taichi‘den Arata‘nın karuta oynamayı bıraktığını öğrenir. Bundan sonra ikisi beraber Arata ile bir gün tekrar karuta oynamak ümidiyle karuta kulübü kurarlar.

Myanimelist Puanı: 8.37

Yapım Yılı: 2011

Bölüm Sayısı: 25 Bölüm (Birinci Sezon)

25 Bölüm + 1 OVA (İkinci Sezon – “Chihayafuru 2“)

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Diamond no Ace:

Diamond no AceEijun Sawamura, okulu ulusal beyzbol turnuvasına katılamamış bir orta okul öğrencisidir. Arkadaşlarıyla beraber aynı liseye gidip yine beyzbol oynayarak ulusal turnuvalara katılmak istiyordur. Bir gün maç sırasında seçkin bir okulun beyzbol antrenörü Sawamura‘daki yeteneği görür ve onu okulun takımına davet eder. Sawamura ilk başta katılmaya sıcak bakmasa da bir dizi olaylar sebebiyle takıma katılır. Artık takımın müthiş tutucusu Kazuya Miyuki ve diğer takım arkadaşlarıyla zorlukların üstesinden gelerek şampiyonalara katılmayı hedefliyorlardır.

Myanimelist Puanı: 8.28

Yapım Yılı: 2013

Bölüm Sayısı: 75 Bölüm (Birinci Sezon)

28 Bölüm (İkinci Sezon – “Diamond no Ace 2“) “Anime devam etmekte”

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Yowamushi Pedal:

Yowamushi PedalSakamichi Onada liseye yeni başlamış, animeleri seven, kendine güveni olmayan bir gençtir. Başlangıçta anime kulübüne girmek istese de sayı yetersizliğinden ötürü kulübün açılmaması ve halihazırda ünlü bisiklet sürücüleri olan iki sınıf arkadaşıyla tanışması sonucu bisiklet kulübüne katılır. Yarışları tamamlamak için zorlu eğitimler yapmayı kabul eder ve farkında olmadığı bisiklet becerilerini keşfetmeye başlar.

Myanimelist Puanı: 8.22

Yapım Yılı: 2013

Bölüm Sayısı: 38 Bölüm + 1 OVA (Birinci Sezon)

24 Bölüm (İkinci Sezon – “Yowamushi Pedal: Grande Road“)

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Eyeshield-21:

Eyeshield-21Kobayakawa Sena, hayatı boyunca ezik bir çocuk olmuş ve her şeyden kaçmıştır. Kendisinden bir yaş büyük çocukluk arkadaşı Mamori ise her zaman ona karşı korumacı bir tavır sergilemiştir.

Sena, okul serserileri tarafından amerikan futbolu kulüp odasında kıstırıldığında tüm hayatı bir anda değişir. Kısa süre sonra, okulun amerikan futbolu takımının kaptanı Hiruma Youichi tarafından yeteneği keşfedilerek takıma alınır ve sahaların gizemli kahramanı, usta koşucu Eyeshild 21 sahalarda boy gösterir. Bu, 21 numaralı, sırlarla dolu oyuncunun gerçekte kim olduğunu Mamori de dahil kimse bilmemektedir.

Myanimelist Puanı: 8.11

Yapım Yılı: 2005

Bölüm Sayısı: 145 Bölüm + 1 OVA

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Prince of Tennis:

Prince of TennisEchizen Ryoma, profesyonel tenis oyuncusu babası gibi tenise meraklıdır. Sadece meraklı olmakla kalmayıp 4 tane şampiyonluğu da vardır. Ama babasının isminin ağırlığı altında sürekli ezilmektedir.

Ryoma, Japonya’daki en iyi tenis kulüplerinden birine sahip olan Seishun Gakuen orta okuluna katılır. Teniste daha iyi olmak için yeni takım arkadaşlarıyla beraber mücadele etmeye başlar. Katıldığı müsabakalarda kendisini sürekli geliştirir ve kendine ait bir oyun stili geliştirir. Ryoma‘nın hedefi en iyi olma yolundaki rakipleri, takımın kaptanı olan Tezuka ve babasını yenmektir.

Myanimelist Puanı: 8.09

Yapım Yılı: 2001

Bölüm Sayısı: 178 Bölüm + 26 Bölüm OVA (Birinci Sezon – “OVA Bölümler ‘Prince of Tennis: The National Tournament‘ olarak geçmekte”)

13 Bölüm + 2 Özel Bölüm + 10 OVA (İkinci Sezon – “Prince of Tennis II“) “OVA bölümler ‘Prince of Tennis II OVA vs Genius 10′ olarak geçmekte”

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Over Drive:

Over DriveOkulda garip giyimi ve dışlanan kişiliğiyle üst sınıflar tarafından ezilen bir öğrencinin hoşlandığı kızın teklifiyle bisiklet kulübüne girmesi ve sonrası olayları konu alıyor. Kahramanımız bisilik sürmeyi bilmiyorken son olarak geldiği aşamayı gelişimsel olarak yansıtıyor.

Myanimelist Puanı: 7.84

Yapım Yılı: 2007

Bölüm Sayısı: 26 Bölüm

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Free!:

FreeHikaye her zaman suya dalmayı ve içinde yüzmeyi sevmiş bir çocuk olan Haruka Nanase’nin etrafında döner. İlkokuldan mezun olmadan önce, o yüzme kulübünün diğer üyeleri Makoto Tachibana, Nagisa Hazuki ve Rin Matsuoka ile birlikte bir yüzme turnuvasına katılmıştır. Zafer elde ettikten sonra, çocukların her biri kendi yollarına gitmiştir.

Zaman geçmiştir, olaysız lise hayatlarının ortasında Rin ortaya çıkar ve Haruka’ya bir maç için meydan okur, Haruka ona ezici gücünü gösterir. Böyle sona ermesini istemeyen Haruka, bir kez daha Makoto ile Nagisa’yı bir araya toplar ve Rei Ryugazaki adlı yeni üyeyi ikna edip Rin’i yenmek amacıyla Iwatobi Lise Yüzme Kulübünü oluşturur.

Myanimelist Puanı: 7.76

Yapım Yılı: 2013

Bölüm Sayısı: 12 Bölüm + 3 Özel Bölüm (Birinci Sezon)

13 Bölüm + 1 Özel Bölüm (İkinci Sezon – “Free!: Eternal Summer“)

Tanıtım Videosuİlk Açılış Videosu


     Wangan Midnight:

Wangan MidnightShuto Otoyol sisteminin bir parçası olan Bayshore Otoyolu (Halk arasında bilinen adıyla Wangan, {B}) güneyde Yokohama limanından başlayıp Tokyo Haneda havalimanı ve Tokyo şehir merkezinden geçip kuzeyde Ichikawa‘da son bulan 70 km’lik paralı otoyoldur. Yoğun kamyon trafiği, sabaha karşı yapılan sokak yarışları ve ölümlü trafik kazalarıyla ün yapmış bir otoyoldur.

Wangan’da, Tatsuya Shima’nın kullandığı efsanevi Porsche 911 Turbo Blackbird’e karşı kaybettikten birkaç ay sonra, lise 3. sınıf öğrencisi Akio Asakura hurdalıktan ıskartaya çıkartılmış bir araba alır. Satın aldığı araba 1970 model Nissan S30 Z Fairlady’dir. Geçmişte onlarca kazaya karışmış ve rivayete göre arabanın kendi iradesi olmasından dolayı bu arabaya Şeytan Z denilmektedir. Daha sonra Akio öğrenir ki arabanın ilk sahibi, kendisiyle birebir aynı ada ve soyadına sahipmiş ve 2 yıl önce Z ile, Wangan’da Blackbird’e karşı yarışırken kaza yapıp hayatını kaybetmiş. Anime, Wangan’da yaşanan sokak yarışlarını ve bu yarışlara katılan insanların ve arabaların hikayelerini anlatmaktadır.

Myanimelist Puanı: 7.54

Yapım Yılı: 2007

Bölüm Sayısı: 26 Bölüm

İlk Açılış Videosu


     Captain Tsubasa:

Captain TsubasaHikaye modern Japonya‘da geçer. İlk bölüm Tsubasa Ozara‘nın annesiyle beraber Nankatsu Şehrine taşınmasıyla başlar. Serinin ana karakteri olan Tsubasa büyük bir futbolcu olmayı hayal eden yetenekli bir çocuktur. Bütün seri Tsubasa‘nın değişik turnuvalarda oynadığı maçlar üzerine kurulmuştur.

Myanimelist Puanı: 7.35

Yapım Yılı: 1983

Bölüm Sayısı: 128 Bölüm

İlk Açılış VideosuWatch AnimeBu animeler arasından Kuroko no Basket serisini tamamen Captain Tsubasa serisini ise 20 bölüm kadar seyrettim. Her iki seriyi de şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca izlememiş olsam da Hajime no Ippo, Slam Dunk, Major ve One Outs serileri hakkında güzel yorumlar okudum. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. İlerleyen haftalarda yeni rehber yazılarında görüşmek dileğiyle. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler :)