Hallmark Channel dramalarından Good Witch’in tanıtımına hoş geldiniz.

Öncelikle dizinin 3. sezonunun şu sıralar yayınlanmaya devam ettiğini, benim ise ilk sezonu izlemeyi bitirmemi müteakip bu tanıtımı hazırladığımı belirtmek isterim.

GİRİZGAH

Good Witch bir komedi-drama dizisi. İçinde aile draması ve romantik komedi unsurlarının yanı sıra az miktarda fantastik öğeler içeriyor. Fantastiklik boyutunun ilk sezon itibariyla birkaç karakterin bir şeyleri gerçekleşmeden kısa bir süre önce hissedebilme yeteneğine sahip olmasından ibaret olduğunu belirtmek isterim. Bu durum da sadece küçük bir ayrıntı olarak dikkat çekiyor. Dizinin isminin seçimi, posteri ve fragmanı gibi materyallerle fantastik yönü vurgulanmaya çalışılsa da aslen romantik komedi, aile draması ve küçük kasaba hikayesi olarak öne çıkıyor.

Dizi, 2008 yapımı aynı isimli bir TV filminin uyarlaması. Sonrasında bu filmi 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında 6 adet TV filmi daha takip etmiş. Filmlerden en az 1 tanesinde yer alıp dizide de boy gösteren isimler şunlar: Catherine BellSarah PowerCatherine DisherNoah CappePeter MacNeill ve Hannah Endicott-Douglas.

Dizinin yaratıcıları Craig Pryce ve Sue Tenney. Yazar olarak bu iki isme ilk sezonda James Battiston da eşlik ediyor. Yapımcı kadrosunda bu iki isim dışında başrol oyuncusu Catherine Bell de var. Pryce, dizide yönetmenlik de yapıyor ayrıca.

Pazar akşamları yayınlanan dizi 40’ar dakikalık bölümlerden oluşuyor.

Resmi Site IMDB – Facebook – Wikipedia

KONU

Middleton isimli küçük bir kasabada kızı Grace ile beraber yaşayan Cassie Nightingale’in bitişiğindeki eve New York’tan gelen Dr. Sam Radford ve oğlu Nick’in taşınması ile açılıyor hikaye. Cassie ve Grace ikilisi Sam ve Nick’te onları kendilerine çeken bir şeyler hissediyor; baba oğul da bu öngörüleri ile dikkat çeken, yardımsever, güler yüzlü ve sempatik anne kıza karşı kayıtsız kalamıyor. Kasabadaki diğer karakterlerin de katkısıyla hikayemiz akmaya başlıyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Cassie Nightingale (Catherine Bell):

Grey House isimli bir pansiyon-ev işletiyor. Kasabaya dışından gelen misafirleri ağırladığı bu evde kızı Grace, üvey çocukları Brandon ile Lori ve kuzeni Abigail ile beraber yaşıyor. Çok sevdiği kocası bir süre önce rahmetli olmuş.

Cassie’nin 2. bir işi daha var. ‘Bell, Book & Candle’ isimli küçük bir dükkan işletiyor kasabanın merkezinde. Burada dükkanın isminden de anlaşılacağı üzere kitap, mum, zil gibi şeylerin yanı sıra parfüm, bitkisel ürünler vb. şeyler de satıyor.

Karakterimiz kasabanın doktoru ayrıca bir nevi. Bir süredir doktor barındırmayan kasabada insanlar rahatsızlandıklarında iyileşmek için onun yaptığı bitkisel ilaçlara başvuruyor. Herkesin yardımına koşmaktan çekinmeyen Cassie haliyle kasaba ahalisi tarafından çok sevilen, saygı duyulan, fikir ve önerilerine kulak asılan bir şahsiyet. Herkese karşı samimi, sevgi dolu ve anlayışla yaklaşan, suratından gülümsemeyi eksik etmeyen biri.

İyi ya da kötü şeyleri gerçekleşmeden kısa bir süre önce hissedebilme yeteneğine sahip.

Karaktere Army Wives‘tan tanıdığımız Catherine Bell hayat veriyor.

Grace Russell (Bailee Madison):

Cassie’nin kızı. 15 yaşında. Tıpkı annesi gibi sevecen ve güler yüzlü biri. Yaşına göre olgun ve anlayışlı bir kız olsa da hafif bir başına buyrukluk da var özünde. Henüz annesinin seviyesinde olmasa da onda da annesinin yeteneği var. Nick ile arasında anlam veremediği bir bağ hissediyor ilk andan itibaren. Nick’in kasabaya teşrifi ile en yakın arkadaşı Anthony (Shane Harteile aralarındaki sağlam bağ ise yavaş yavaş gevşemeye başlıyor.

Karakteri Trophy Wife ve The Fosters dizilerinden tanıdığımız Bailee Madison canlandırıyor.

Sam Radford (James Denton):

Şiddetli bir boşanmanın ardından tek çocuğunu da yanında sürüklemek kaydıyla iyi bir sosyo-ekonomik hayatı olduğu New York’tan Middleton’a taşınıyor. Kasabaya taşınmasındaki asıl sebep, asi tavırlar sergileyen oğlu ile arasındaki bağı sağlamlaştırmak ve onu düzene sokmak gibi isteklerinin küçük, sakin bir kasabada daha kolay gerçekleşebileceğine inanması.

Kasabadaki son doktorun yarattığı doktorluk mesleği ile ilgili negatif yargıları kasaba ahalisinin aklından silmeye çalışmak ise şu an için iş hayatındaki öncelikli amacı. Cassie’nin insanlara sunduğu alternatif tıp ise bu konuda ona hiç yardımcı olmuyor ve bu durum içten içe Sam’in sinirlerini bozuyor.

Dik başlı, önerilere pek de açık olmayan bir bünyesi var.

Karaktere Desperate Housewives‘tan tanıdığımız James Denton hayat veriyor.

Nick Radford (Rhys Matthew Bond):

Sam’in oğlu. Asi ruhlu, başına buyruk, hafiften burnu havada, duyguları üzerine pek konuşmayı sevmeyen bir tip. New York’a geri dönmek istese de bu kasabaya sıkışmış hissetmesinin ve yeni boşanmış bir ailenin çocuğu olmanın bu tarz tavırlar sergilemesinde payı olduğu söylenebilir. ‘İçinde iyi bir insan var aslında ama çıkarmak istemiyor.’ ifadesi onun hakkında uygun bir ifade olabilir.

Karaktere hayat veren Rhys Matthew Bond’u Ties That Bind isimli Kanada dizisinden hatırlamak mümkün.

Stephanie Borden (Kylee Evans):

Cassie’nin arkadaşı. Kasabanın merkezinde bir kafe işletiyor. Kasabada kendisine uygun bekar bir erkek bulamamaktan şikayetçi. Sam’in kasabaya teşrif etmesi ile bu konudaki açlığını ona kanalize ediyor ve onun ilgisini çekebilmenin çeşitli yollarını arıyor.

Sempatik ve güler yüzlü bir karakter.

Abigail Pershing (Sarah Power):

Cassie’nin kuzeni. Cassie ve Grace’te bulunan, aileden miras yetenek onda da mevcut. Hikayeye 5. bölümden itibaren dahil oluyor. New York’taki işini bırakıp kasabaya yerleşiyor.

Niyetinin iyi mi kötü mü olduğu tam olarak kestirilemeyen, hafiften gizemli bir karakter. Alımlı, havalı, asi ruhlu, dikkat çekici bir kadın.

Karaktere Killjoys ve American Gothic gibi dizilerden anımsayabileceğiniz Sarah Power hayat veriyor.

Ryan Elliott (Anthony Lemke):

Cassie’nin kasabadaki en yakın arkadaşı. Emlakçılık yapıyor. Sam’e taşındığı evi bulan kişi de o.

Sempatik, güler yüzlü, esprili bir karakter.

Karaktere hayat veren Anthony Lemke’yi Dark Matter ve The Listener gibi dizilerden tanıyabilirsiniz.

Bunların dışında Cassie’nin rahmetli eşinin ilk evliliğinden olma üvey oğlu Brandon rolünde Reign‘den tanıdığımız Dan Jeannotte, Brandon’ın kız kardeşi Lori rolünde Hannah Endicott-Douglas, kasabanın vasıfsız belediye başkanı Martha rolünde Catherine Disher, polis şefi Derek rolünde Noah Cappe ve George O’Hanrahan rolünde Peter MacNeill tekrar eden rollerde karşımıza çıkan bazı isimler.

YAZARIN NOTU

Öncelikle film serisini izlememiş bir bünye olarak diziyi izlerken herhangi bir eksiklik hissetmediğimi belirtmem gerek. Öncesinde filmleri izleyip izlememek size kalmış bir tercih tabii.

Yüksek bir beklenti ile başına oturulmaması gereken, çok yüksek paraların harcanmadığı, aman aman bir fanlık isteği uyandırmayan, kendi çapında dizi dünyasında takılan, iyi insanlarla bezeli bir dünyaya kapılarını açan sakin, şirin ve naif bir dizi Good Witch.

Başroldeki Catherine Bell’in yüz hatları ve güler yüzlü, sempatik tavırları nedeniyle hafiften Teri Hatcher‘ı andırdığını ve James Denton ile aralarında Desperate Housewives‘taki James Denton-Teri Hatcher tadına yakın bir uyum hissettiğimi belirtmeden geçmeyeyim. 

Cassie, Grace, Stephanie, Abigail ve Sam karakterlerini severek takip ettiğim dizinin başta Martha olmak üzere Brandon, Lori ve Derek gibi yardımcı karakterleri ise ilgi çekicilikten uzak durumda.

İlk sezonun en sevdiğim bölümü 5. bölüm olurken diğer bölümler daha vasat seyrediyor benim açımdan. Öyle ahım şahım, her bünyeye önerilebilecek bir dizi olmamakla birlikte türü seven kişiler için bir denenebilirliği olduğunu düşünüyorum. İsmine bakıp da dizinin ucuz bir fantastiklikle bezeli olduğu ön yargısına ilk sezon itibariyla düşmemek gerektiğini tekrar belirtiyor ve izlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dileyerek yazımı noktalıyorum.

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

Bu da fragmanı: