Sabrina the Teenage Witch, 1996-2003 yılları arasında yayınlanmış bir fantastik komedi dizisi. 7 sezon süren dizinin ilk 4 sezonu ABC kanalında, son 3 sezonu ise The WB kanalında yayınlanmış. 24, 26, 25, 22, 22, 22, ve 22 olmak üzere toplam 163 bölümden oluşmakta.

ABC’deki sezonlar sırasıyla 9.3, 12.5, 12.2 ve 10.2 milyon izleyici sayısı ortalaması tutturmuş. The WB’deki sezonlar ise sırasıyla 3.8, 3.1 ve 3.0 izleyici sayısı ortalaması elde etmiş.

Kahkaha efektli komedi dizimiz, aynı isimli çizgi roman serisinden uyarlanmış. Archie Comics serisinin bir ürünü olan karakter ilk olarak 1962 yılında ortaya çıkmış. Kendine ait çizgi roman serisini ise 1971 yılından itibaren elde etmiş. Televizyonla ilk buluşması da yine 1971 yılına denk geliyor. Çizgi romanın 1971, 1999 ve 2013 yıllarında olmak üzere 3 adet animasyon dizi uyarlaması yapılmış.

1996 yılı ilkbaharına gelindiğinde yine Melissa Joan Hart‘ın başrolde olduğu bir TV filmi ile kanlı canlı olarak izleyici karşısına çıkmış ilk kez karakter. Aynı yılın sonbahar mevsiminde de Hart ve yepyeni bir kadroyla dizi olarak yayınlanmaya başlamış. Dizi devam ederken 1998 ve 1999 yıllarında yine Hart’ın başrolde olduğu 2 TV filmi daha yayınlanmış bu arada.

2018 yılına gelindiğinde ise daha koyu tonlarda yeni bir dizi uyarlamasıyla karşımıza çıktı karakter. Dizinin Acemi Cadı isimli bir Türk uyarlaması da mevcut bildiğiniz üzere.

Dönelim tekrar yazımıza konu olan diziye.

Jonathan Schmock ve Nell Scovell, dizinin yaratıcıları. Gary Halvorson (Two and a Half Men, Joey, Friends, Everybody Loves Raymond) ve Kenneth R. Koch, dizinin bölümlerinin yaklaşık 1/3’ünün yönetmenleri konumundalar. Koch, ayrıca dizinin en uzun soluklu yapımcısı Paula Hart (Melissa and Joey) ile birlikte. Melissa Joan Hart’ın 2 uzun soluklu dizisinin de yapımcısı olan Paula Hart, soyadından da tahmin edilebileceği üzere Melissa Joan Hart’ın annesi oluyor. Melissa, Paula’nın 2 evliliğinden olma 7 çocuğundan en büyüğü. Paula’nın ilk evliliğinden olma en küçük kızı Emily Hart‘ın da dizideki bu aile buluşmasına katkı sağladığını ve Sabrina’nın kuzeni Amanda rolüyle 8 bölümde boy gösterdiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Hart kardeşler

Bu 7 sezonluk serüvenin tamamında yer alan sadece 2 isim var. Biri Melissa Joan Hart, diğeri Salem isimli konuşan kedimizi seslendiren Nick Bakay. Beth Broderick, 6. sezonun ardından diziden ayrılmış. Diziye başlayan kadroda yer alan Caroline Rhea, Nate Richert ve Jenna Leigh Green gibi isimlerin yer almadıkları çok sayıda bölüm bulunurken Michelle Beaudoin ise ilk sezonun ardından kadrodan ayrılmış zaten. İlerleyen sezonlarda kadroya Soleil Moon Frye, Elisa Donovan, Lindsay Sloane, David LascherTrevor Lissauer ve Alimi Ballard gibi isimler dahil olmuş belirli süre zarflarında kadrolu oyuncu olarak.

Diziyi Sabrina’nın 16 yaşındaki lise öğrencisi haliyle açıyoruz. Dizinin ABC’de yayınlanan ilk 4 sezonu Sabrina’nın lise dönemini kapsıyor. The WB’ya transfer oldukları 5. sezonda ise o artık kendi evine çıkan bir üniversite öğrencisi.

Neyse, dönelim tekrar en başa. Sabrina’nın 16 yaşına girmesiyle cadılıktan doğan özel güçleri ortaya çıkmaya başlıyor. Birlikte yaşadığı halaları Hilda ve Zelda ise Sabrina’nın artık tüm gerçekleri bilmesi gerektiğine karar veriyorlar. Sabrina’ya cadı bir baba ve insan bir anneden olma bir cadı olduğunu ve kendilerinin de aynı zamanda yaşlarını almış birer cadı olduklarını anlatıyorlar. Sabrina, bu yeni bilginin ardından sihir dolu yepyeni bir hayata başlıyor ve olaylar gelişiyor.

*Neşeli ve eğlenceli bir genç kız olan Sabrina karakterine No Good Nick ve Melissa and Joey dizilerinden tanıdığımız Melissa Joan Hart hayat veriyor.

*Sabrina’nın 2 halasından büyük olanı Zelda, daha aklı başında bir kadın. Hilda ise daha uçuk kaçık bir tip. Zelda karakterini Beth Broderick, Hilda karakterini Caroline Rhea canlandırıyor.

*Nate Richert, Sabrina’nın okuldan hoşlandığı çocuk Harvey Kinkle karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Jenna Leigh Green‘i Sabrina’nın lisedeki başının belası Libby Chessler karakteriyle izliyoruz.

*Michelle Beaudoin, Sabrina’nın lisedeki yeni en yakın arkadaşı Jenny Kelley karakterini canlandırıyor.

*Dizinin 2. sezonunda Sabrina’nın en yakın arkadaşı etiketi Valerie Birkhead karakteriyle kadroya dahil olan Lindsay Sloane‘a (The Odd Couple, Grosse Pointe) gidiyor.

*Soleil Moon Frye ve Elisa Donovan (Clueless), Sabrina’nın üniversite döneminde ev arkadaşları olacak olan Roxie King ve Morgan Cavanaugh karakterlerine hayat veriyorlar 5. sezondan itibaren. Trevor Lissauer da 3. ve son ev arkadaşı Miles Goodman karakterini canlandırıyor.

*David Lascher, Sabrina’nın bir kafede birlikte çalıştığı Josh isimli bir genç olarak dahil oluyor 4. sezonda kadroya.

*Kadroya 2. sezonda katılan Martin Mull (The Cool Kids, Dads, The Ranch) ise lisenin müdür yardımcısı Willard Kraft karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Diana Maria Riva, Jon Huertas, Dylan Neal, Donald Faison, Michael Trucco ve Essence Atkins, dizide tekrar eden rollerle boy göstermiş oyuncular arasında yer alıyorlar.

1-2 bölümlük konuk oyuncu havuzunda Eddie Cibrian, Erik Estrada, Sophia Bush, Dick Van Dyke, Sisqó, Brian Austin Green, Raquel Welch, Paula Abdul, Tara Lipinski, Tisha Campbell-Martin, Bryan Cranston, Ashanti, Usher, Kal Penn, Andy Roddick, Milo Ventimiglia, Sarah Lancaster, Leslie Jordan, Masi Oka, Nicole Scherzinger, Andrea Savage, Avril Lavigne ve Britney Spears‘ın da aralarında bulunduğu çok sayıda ünlü isim yer alıyor.

Dizinin ilk 3 bölümünü izledim ve fena bulmadım. İzleyicinin zeka seviyesiyle dalga geçen, basit hamleler var ortada ama eğlenceli ve tatlı da bir iş tabii. Bölümler ilerledikçe daha fazla açılacağını varsayıyorum. Çocukken TV’de birkaç bölüm denk gelmiştim galiba ama pek bir şey hatırladığımı iddia edemeyeceğim.