NBC’nin 1994-2004 yılları arasında 10 sezon boyunca yayınladığı efsane komedisi Friends‘in 2004-2006 yılları arasında yayınlanan uzantı dizisi Joey‘nin tanıtımına hoş geldiniz.

Geride bıraktığımız pazar akşamı Episodes’un final yapmasının ardından Man with a Plan başlayana kadar Matt LeBlanc’in hasretine dayanamayacağımı fark edip zor günler için bir kenarda tuttuğum bu diziye başlamaya karar verdim. Aslında piyasada kahkaha efektli sitkom açısından gerçekten zor günler yaşıyor. Sayılarının oldukça azaldığı yetmemiş gibi eskisi kadar kaliteli işler de çıkmıyor artık bu kategoride. Ben de bu yoklukta iki oturuşta ilk 12 bölümünü hüpletirken buldum kendimi Joey‘nin. Bir tanıtımı olmadığını fark edince de bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.

GİRİZGAH

Friends’in 2003-2004 sezonundaki final sezonunun ardından NBC, Friends’in ekmeğini yemeye devam etmek amacıyla dizinin en sempatik karakteri olan Joey Tribbiani üzerinden bir uzantı dizi yayınlamaya başladı 2004-2005 sezonunda. Joey’nin 9 Eylül 2004 tarihinde başlayan ekran macerası 2 sezon ve toplam 46 bölüm sürdü.

Dizinin yaratıcıları Friends’in yapımcıları arasında yer alan Shana Goldberg-Meehan ve Scott Silveri. Friends’in yaratıcıları David Crane ve Marta Kauffman da bu ikiliye yazar kadrosunda eşlik ediyor. Dizinin yönetmenleri arasında yine Friends’te çalışmış Kevin Bright, Friends, Two and a Half Men ve Everybody Loves Raymond‘ın da aralarında bulunduğu birçok projede çalışıp isim yapmış Gary Halvorson ve CybillRoseanne ile Lucky Louie gibi dizilerde çalışmış Andrew D. Weyman var. Yapımcı kadrosunda ise Meehan, Silveri ve Bright dışında Todd StevensRobert CarlockJon PollackSherry BilsingBrian Buckner ve Ellen Kreamer gibi isimler var ayrıca.

İlk bölümü 26 dakika uzunluğunda olan ve diğer bölümleri 20-22 dakika arasında değişen Joey, kahkaha efektli bir komedi dizisi.

KONU

Friends’ten çok sevdiğimiz sempatik aptalımız Joey Tribbiani, uzun yıllardır ikamet ettiği New York’tan ayrılır ve oyunculuk kariyerinde yeni bir sayfa açmak adına Los Angeles’a yerleşir. Los Angeles’ta onu yeni oyunculuk fırsatları dışında 2 şey daha beklemektedir: Ablası Gina ve yeğeni Michael. Joey, bundan sonraki süreçte sadece Days of Our Lives dizisi ile sınırlı oyunculuk kariyerinde yeni fırsatlar yakalamaya çalışacak ve bir yandan da uzun süredir görüşmediği aile fertleriyle hasret giderme imkanı yakalayacaktır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Joey (Matt LeBlanc):

Joey’i Friends’ten yakinen tanıyoruz zaten. Kız tavlamak için kullandığı “How you doin’?” lafı dillere pelesenk olmuş, aklı yavaş çalışıp jetonu geç düşen, çapkın mı çapkın, eğlenceli mi eğlenceli, İtalyan asıllı, çocuk ruhlu, naif, sempatik aptalımız Joey’yi hepimiz çok seviyoruz. Michael üzerindeki kılavuz dayılıktan keyif alışları, ablası Gina’nın öfkesinden hafif tırsışları, Los Angeles’a uyum sağlamaya ve yeni bir çevre edinme çabaları, kadınlarla arasının hala çok iyi oluşu, unutkanlıkları ve ona çok yakışan o büyük öz güveni ile hala çok keyifli Joey’yi seyretmesi.

Karaktere Friends dışında Episodes ve Man with a Plan dizilerinden de yakinen tanıdığımız Matt LeBlanc hayat veriyor.


Michael (Paulo Costanzo):

Joey’nin yeğeni. 20 yaşında, üniversite öğrencisi. Annesi ve dayısının aksine oldukça zeki bir Tribbiani. Ama o ikisinin aksine öz güveni oldukça düşük ve karşı cinsle arası oldukça kötü. Üzerine fazla düşen çok sevdiği annesinin baskısından biraz olsun sıyrılıp bağımsızlığını kazanmak ve Joey gibi kendisiyle zıt özelliklere sahip bir rol modelinin yanında olmanın fırsatlarından faydalanmak amacıyla Joey’nin yanına taşınıyor ve ev arkadaşı oluyorlar.

Karaktere Royal Pains’ten tanıdığımız Paulo Costanzo hayat veriyor.


Gina (Drea de Matteo):

Joey’nin kendisinden birkaç yaş büyük ablası. Kardeşinin yaşadığı şehre taşınmasından büyük mutluluk duyuyor. Tek oğlu Michael’ı çocuk yaşta doğurmuş ve tek başına büyütmüş. Oğlunun üstüne birazcık fazla düşen ve onu çok seven, ilgili bir anne. Biraz ağzı bozuk, seksi ve bunun farkında olan, eğlenceli, Joey kadar olmasa da yeterince aptal diyebileceğimiz, kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü bir kadın. Joey’ye şehre alışmasına yardımcı oluyor. İlk başta karşı çıktığı oğlu Michael’ın kardeşi Joey’nin yanına taşınma vakasından sonra ise anne olmak dışında neler olabileceğini keşfetmeye çalışıyor.

Karakteri Shades of Blue, Sons of Anarchy, The Sopranos ve Desperate Housewives gibi birçok diziden aşina olduğumuz Drea de Matteo canlandırıyor.


Alex (Andrea Anders):

Joey’nin komşusu ve aynı zamanda Los Angeles’ta edindiği ilk arkadaşı. Avukatlık yapıyor. Sahip olduğu ve yaptığı her şeyle kendisinden çok daha fazla ilgi çeken kız kardeşinin gölgesinde kalmanın getirdiği bir öz güven düşüklüğüne sahip. Güler yüzlü, iyi kalpli, yardımsever, şirin ve sempatik bir kadın. Bir orkestrada çalışan kocası sürekli olarak seyahat ettiği için büyük oranda yalnız başına yaşıyor. Joey ile oldukça iyi anlaşıyor, Gina’dan epey bir tırsıyor.

Karakteri The Class, Mr. Sunshine ve Better Off Ted gibi dizilerden aşina olduğumuz Andrea Anders canlandırıyor.


Bobbie (Jennifer Coolidge):

Joey’nin yeni menajeri. Joey’ye dizi ve filmlerde oyunculuk dışında farklı kategorilerde değişik işler de ayarlıyor. Libidosu yüksek, lafını esirgemeyen, hafiften çatlak bir kadın. Michael’a özel bir ilgisi var.

Karaktere 2 Broke Girls ve The Secret Life of the American Teenager dizilerinden tanıdığımız Jennifer Coolidge hayat veriyor.


2 sezonluk süreçte tekrar eden rollerle veya konuk oyuncu olarak izleme fırsatı yakaladığımız bazı isimler ise şunlar: Ben FalconeAdam GoldbergMiguel A. Núñez Jr.Mädchen AmickMatt LetscherSimon HelbergDanneel AcklesLucy LiuNat FaxonCarmen ElectraJohn Michael HigginsJohn LarroquetteNeil FlynnChristina RicciBob SagetBob OdenkirkMindy SterlingPeter StormareGeoff StultsJay LenoDanny NucciJosh RandallSteve SchirripaRachel BlanchardEllen DeGeneresBetty WhiteJayma MaysTim BagleyFiona GubelmannMichael TruccoCamille GuatyBrianna BrownAlan ThickeDave FoleyJenna Dewan Tatum.

TIRIVIRI BİLGİLER

*Dizinin bütün bölümlerinin isimleri ‘Joey and the …’ şeklinde başlıyor.

*Matt LeBlanc, 2005 yılında buradaki performansı ile komedi dalında en iyi oyuncu kategorisinde Golden Globe ve Teen Choice ödülleri için aday gösterilmiş. Yine 2005 yılında Joey, komedi dalında ‘Yılın En İyi Yeni Komedisi’ ödülü kazanmış.

*Dizide yer alan Jennifer Coolidge ve Adam Goldberg farklı karakterlerle, Drea de Matteo ise aynı karakterle Friends’e konuk olmuş.

*Dizide 15 yaşında Michael’ı doğurduğu söylenen ve 35 yaşında olan Gina karakterine hayat veren Drea de Matteo dizi başladığında 32 yaşındayken 20 yaşındaki Michael karakterine hayat veren Paulo Costanzo ise dizi başladığında 26 yaşındaydı.

*Dizide 2 İtalyan asıllı kardeşe hayat veren Matt LeBlanc anne tarafından, Drea de Matteo ise hem anne hem de baba tarafından İtalyan asıllı gerçek hayatta da.

*Dizi bittikten ve Matt eşi Missy McKnight‘tan boşandıktan sonra (?) Matt LeBlanc ve Andrea Anders çıkmaya başlamışlar. İkilinin uzun yıllar süren ilişkileri 2015 yılı başında son bulmuş.

YAZARIN NOTU

İlk 12 bölüm itibarıyla büyük keyif alarak, gülüp eğlenip yeterince kahkaha da atarak izlediğim gayet başarılı bir sitkom olmuş Joey. Konular iyi seçilmiş, espriler tadında, gülme efektleri de zerre rahatsızlık vermiyor.

Çok çok sevdiğim Matt LeBlanc’ı burada da izlemek büyük keyif. Konuşma tarzı, mimikleri, karizması ile yıkılıyor yine. Drea de Matteo role çok ama çok yakışmış ve LeBlanc’a mükemmel eşlik ediyor. Mr. Sunshine ve The Class’ta hayran olduğum Andrea Anders’i izlemesi yine çok tatlı. LeBlanc ile iyi bir uyum yakalamış durumdalar. Paulo Costanzo da bu üçlüye gayet başarılı bir şekilde eşlik etmeyi ihmal etmiyor tabi. Ara ara karşımıza çıkan Jennifer Coolidge ise kendisini daha önce izlediğim 3-4 dizinin aksine burada pek rahatsız etmiyor açıkçası izleyiciyi. Konuk oyuncu havuzunun zenginliği de bir başka artı elbette.

Benim Joey ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Henüz izlememiş olan ve izlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.

FRAGMAN