”Eğer devletin kanunlarından bağımsız ve özgür yaşamak istiyorsan, kendi kurallarını koymalısın” fikriyle toplumsal bir başkaldırı amcıyla kurulmuş olan bir çete, zamanla yasa dışı suçlar işleyen kanunsuzlara dönüşürse neler olur? Kaliforniya’nın Charming kasabasında geçen hikayemiz, burada yaşayan insanların diziye de ismini veren Sons of Anarchy motosiklet kulübünün uyguladığı yasadışı adaletin, şirket sorunlarını hallettiğine ikna olmuşlar; bu konuda da haklılar.

Başlıklar :

Konu

Karakterler

Diziden Notlar

Son Söz

Jenerik Müziği

Tanıtım Filmi

KONUSAMCRO (SONS OF ANARCHY REDWOOD ORIGINAL)

1967 yılında Vietnam gazisi 9 üye tarafından kurulan kulübün işlerini yürüttüğü Charming, çevresindeki bir çok kasabaya göre gelişmemiş bir yer. Bunun da sebebi Sons of Anarchy kulübüdür. Kulübün yegane geçim kaynağı, IRA’dan (İrlanda Kurtuluş Ordusu) temin ettikleri kaçak silahların ticaretini yapmak. Gelişmemiş bir kasabada, bu işlerini yürütmemin daha kolay olduğunu çözmüşler. Bu yüzden kasabaya gelen her yeni girişimciyi de bölgelerden uzaklaştırıyorlar. Kasaba halkının ve kanun adamlarının bu işlere göz yummasının tek nedeni ise, çetenin Charming çevresinde uyuşturucu ticaretine engel olmasıdır. Halk, çocuklarının uyuşturucunun olmadığı bir ortamda yetiştirmenin huzuru içerisinde kulübün yaptığı işlere göz yumuyor. Başları sıkıştıklarında ise genellikle polis yerine, kulübün kapısını çalıyorlar. Kulüp alacağı kararları, kendi içinde oylama yaparak alıyor.

Kulübün sürekli bir mücadele halinde olduğu, faaliyetlerini Charming’e yakın çevrelerde sürdüren diğer sokak çeteleri de var.ONE – NINERS’LAR

Niners’lar, Los Angeles ve çevresinde faaliyet sürdüren bir sokak çetesi; üyelerinin tümü Afrika kökenlidir. Niners’ların lideri olan Laroy Wayne, diğer çete liderlerine göre biraz daha genç biri olmasına rağmen, arkasında çok büyük bir kuvvet var. Çetenin geçim kaynakları arasında eroin ticareti var. Eroinin güvenli bir şekilde alıcılara sevkiyatı sırasında, diğer çetelerden mallarını korumak amacıyla güvenlik için, çoğunlukla Rus mafyasından satın aldıkları silahları kullanıyorlar. Kimi zaman Sons of Anarchy’den de -birbirlerini sevmemelerine rağmen- silah satın alırlar.

 MAYA’LAR

Maya’lar, Güney Kaliforniya ve Nevada çevresinde faaliyette olan bir motosiklet çetesidir. Üyeleri, Meksika ve Porto Riko kökenli olan çetenin lideri Marcus Alvarez‘dir. Ketum bir lider olan Alvarez, çeteler arasındaki kanlı hesaplaşmalardan sonra, çetesinin çıkarına olan barış durumlarında ödeşme uğruna en yakın akrabasını karşı tarafa kurban verebilecek kadar da soğukkanlı bir adamdır.

Maya’ların Oakland ve çevresinde eroini işleyip paketledikleri iki tane depoları var. Buraların sahibi, çetenin de lideri olan Marcus Alvarez. Çete, aynı zamanda, fuhuş ticareti de yapıyor. Bulundukları bölgede yerel polisleri de rüşvete bağladıkları için olay çıkacak korkuları da kalmamış. Sons of Anarchy’nin  Niners’larla olan silah ticareti nedeniyle, Maya’lar dizinin ilk giriş bölümünde Sons of Anarchy’nin silah depolarını havaya uçurup çeteye çok ağır bir darbe vuruyorlar. Maya’lar, Niners’lar ile eroin ticaretinde öne geçmek uğruna, sık sık karşı karşıya geliyorlar.NORD’LAR

Nord’lar, hapiste 3 yıl yattıktan sonra tekrar çetenin başına geçen Ernest Darby önderliğinde 15-20 kişilik üyeye sahip, beyaz üstünlüğüne inanan bir Aryan kardeşliği çetesidir. Liderlerinin hapisten çıkmasıyla, yavaş yavaş toparlanmaya başlayan çete, Kaliforniya ve çevresinde metamfetamin işiyle uğraşıyorlar. Uyuşturucuyu, kamyonculara ve Meksikalı çetelere satıyorlar. Aynı zamanda Nord’lar, SOA’yı Charming’den defetmek için Mayalar’dan yardım alıyorlar.


KARAKTERLER

Dizinin oldukça kalabalık ve birbirinden yetenekli, izlemeye doyum olmayan oyuncu kadrosu :

Jax Teller

Hikayenin merkezinde yer alan Jax, babası John Teller’ın toplumsal bir başkaldırı amacıyla kurduğu kulübün, zamanla yasadışı işlere bulaşmasıyla, suç ve masumiyet ikilemi arasında sıkışıp kalmış. Babasının ölmeden evvel çetenin yasadışı faliyetlere sürüklenip işlerin çok daha fazla kötüye gideceğini düşünüp  yazdığı notları sık sık okuyan Jax, yavaş yavaş yasadışı faaliyetlere son verilmesini düşünse de eski alışkanlıklarından vazgeçemez.
Jax’i, bu diziyle artık oldukça tanınan bir oyuncu olan Charlie Hunnam canlandırıyor.

Clay Morrow

Kulübün 1967 yılında kurulduğu İlk Dokuzlar diye tabir edilen üyelerinden olan Clay, 1993 yılında kurucu üye John Teller’ın ölmesiyle kulübün lideri olur. Aynı zamanda Jax’in annesiyle evlenip onun  üvey babası olan Clay, içinde bir yerlerinde iyilik olsa da çok acımasız kararlar verebiliyor.
Oldukça da kurnaz bir karakter olan Clay’i mükemmel oyunculuğu ve etkileyici sesiyle bağlantı verip çekilmek istediğim Ron Pearlman canlandırıyor.

Gemma Teller Morrow

İrlanda ve Rus yahudisi asıllı Charming’in yerlilerinden olan Gemma, Clay’in karısı Jax’in de annesidir. Jax’in özel hayatında aldığı bütün kararlarda, etkili olduğu psikolojik manipülasyon kabiliyetiyle onu etkisi altına alır. Gemma, oğlu ve torununa karşı son derecede koruyucudur. Çetede herkese annelik yapan, çoğu zaman ortalığı toparlayan, sert kadın imajıyla demir gibi bir kalbi olduğunu düşündürtse de onun da bir sınırı var.
Çoğumuzun Married With Children‘dan tanıdığımız Katey Sagal, ne kadar iyi bir karakter oyuncusu olduğunu bu rolüyle bir kez daha bizlere gösteriyor.

Tara Knowles

Kulübün bir çok üyesi gibi Charming’in yerlilerinden olan Tara’nın, 9 yaşındayken annesi ölür. Sarhoş bir babanın yanında başıboş bir şekilde büyürken, çeteyle yolları kesişir ve Jax’le birbirlerine aşık olurlar. 19 yaşında kulübün ve Jax’in kendisinde açtığı ağır yaralardan sonra Charming’i terk eder. Zeki bir kadın olan Tara, yılmayıp başarılı bir eğitim sonrasında doktor olup Şikago’da çalışırken, yaşadığı sorunlu bir ilişkiden kaçmak için 11 yıl aradan sonra Charming’e geri döner. Görev aldığı hastanede Jax’in premature doğan çocuğuyla yakından ilgilenmesi, ikisini birbirlerine tekrar yakınlaştırır.
Tara’yı, Maggie Siff canlandırıyor.

Harry ”Opie” Winston

Kulüp üyelerinden birinin, polis baskını sırasında onu yüzüstü bırakıp kaçması sonucunda, 5 yıl hapis yatar. Bu üye, Opie’yi yüzüstü bıraktığı için, kulübün kendi adalet kuralları neticesinde kulüpten atılır. Geçen 5 yıl sonrasında Charming’e, karısı ve iki çocuğunun yanına döner. Her ne kadar kulübün yasadışı faaliyetlerinden ayrı kalmaya çalışsa da çalıştığı işle, ailesini geçindiremez. Kulübün kirli işlerine para kazanmak için tekrar geri dönmek istese de buna karşı olan karısı Donna ile sık sık tartışırlar. Opie, Jax’in çocukluk ve en yakın arkadaşıdır.
Opie’yi Ryan Hurst canlandırıyor.

Alex ‘Tig’ Trager

Kulübün en şiddet yanlısı üyesidir. Tig, kadınlara son derece düşkün olup, aynı zamanda sübyancıdır. İki kızı olmasına karşın, onlarla ilgilenmez. Clay’in sağ kolu olup, onun aldığı kararların her zaman arkasındandır. Kulübün cinayet ve pis işlerinde en öne çıkıp genellikle sorumluluğu alır. Clay, Gemma ve kulübe oldukça sadık olan Tig’i, Kim Coates canlandırıyor.

Bobby ‘Elvis’ Munson

Bobby, kulübün en zeki üyelerinden olup, bütün mali işler ondan soruluyor. Muhasebe hesapları tutmasının yanında, kulübün kirli işlerinde soğukkanlı tavırlarıyla cinayet görevlerinde de aktif rol alıyor. Kulüpte denge unsuru bir görevi olan Bobby, yaptığı Elvis taklitleriyle renkli de bir kişilik.
Karakteri, Mark Boone Junior canlandırıyor.

Filip ‘Chibs’ Telford

Kulübün çoğu üyesi Amerikalı olmasına karşın, Chibs İskoç kökenli bir üyedir. Büyüme çağını Kuzey İrlanda’da geçiren Chibs, Burada IRA’ya (İrlanda Kurtuluş Ordusu) katılır. IRA’da sağlık teknisyeni olarak görev yapan Chibs, grup lideri tarafından dışlanıp ordudan atılır. Charming’e yerleştikten sonra, zamanla kulübün üyesi olan Chibs, kulübün IRA’dan temin ettiği silahların bağlantı ve sevkiyat görevini yürütmektedir.
Karakteri, Tommy Flanagan canlandırıyor.

Jean Carlos ‘Juice’ Ortiz

Porto Riko kökenli olan Juice, kulübün hackeri ve aynı zamanda istihbarat işlerinden sorumludur. Clay tarafından dışarıda genellikle, önemsiz işler olarak tabir edebileceğimiz nakliyat işleri görevlerine gönderilir.
Karakteri, Theo Rossi canlandırıyor.

Piermont ‘Piney’ Winston

Kulübün ilk 9 üyesinden biri olan Piney’nin yaptığı görev, kulüp danışmanlığıdır. Jax’in babası John Teller ile Vietnam’da birlikte savaşıp, gazi olduktan sonra ülkeye döndüklerinde, hem toplum için savaşmış olup yine o toplum tarafından kendilerini dışlanmış hissederler. Piney ile John, kendilerini toplum içerinde özgür hissedebilmek, kendi kurallarıyla yaşayabilmek için kulübü kurar.
Aynı zamanda Opie’nin de babası olan Piney’i, William Lucking canlandırıyor.

Happy

Bir öldürme makinası olan Happy, Tig ile birlikte infaz görevlerinde ön sıralardadır. Happy, her öldürdüğü adamdan sonra vücuduna gülen yüz dövmesi yaptırır.
Genelde, alınan kararlarda geri planda kalan Happy’i, David Labrava canlandırıyor.

Half-Sack (Yarım Torba) Epps

İsmi kadar komik biri olan Half-Sack, Irak’ta askerken bir el bombası yüzünden malum tarafı hasar görüp bu ismi almış. Kulübün ”Prospect” diye tabir edilen, kulübe girmesi olası üyelerine verilen ünvanla burada yerini almış.
Karakteri, John Lewis canlandırıyor.

Wayne Unser

Polis departmanı şefi Unser, Sons of Anarchy’nin varlığının kasabanın yararına olduğuna inanıyor. Bu yüzden onların bulaştığı kirli işlere karışmadığı gibi, çıkan sorunlarda arkalarını temizliyor. Kulübün eski üyeleri gibi Vietnam gazisi olan Unser’ın bir nakliyat şirketi var. Bu nakliyat şirketinin taşıdığı değerli eşyaların güvenliğini sağlama görevini kulüp üstleniyor.
Ölümün pençesinde bir kanser hastası olan karakteri, Dayton Callie canlandırıyor.

 

 Otto ‘Big Otto’ Delaney

Otto, 1999 yılından bu yana hapsedilen bir Sons of Anarchy üyesidir. Karısı Luann, porno filmler çeken bir kadındır. Gemma ile çok yakın arkadaştırlar.

Otto’yu dizinin yapımcısı ve yazarı Kurt Sutter canlandırıyor.

 

 

 

DİZİDEN NOTLAR

3 Eylül 2008 tarihinde FX’te yayın hayatına başlayan dizi, kanalın en yüksek reyting rakamlarına ulaşan dizisidir. Kanal, 5. sezonun bitmesini beklemeden 6. sezon anlaşmasını yaptıktan bir müddet sonra 7. sezon için de sipariş verdi.

Dizinin yapımcısı Kurt Sutter, 5. sezon finalinden sonra hikayeyi 7. sezonda bitirmek istediğini açıkladı.

Dizinin, dünyadaki motosiklet çevrelerince oldukça meşhur olan ‘Hells Angels’ adlı kulüpten esinlenerek uyarlandığı düşünülmektedir.

Bunun en büyük kanıtı da Kurt Sutter’ın dizinin oyuncu kadrosuna efsanevi ‘Hells Angels’ üyesi Sonny Barger’ı, Lenny “The Pimp” Janowitz rolünde dahil etmesidir.

Katey Sagal, sergilediği başarılı performansla 2011 yılında en iyi kadın oyuncu dalında Altın Küre ödülünü kazandı.

Dizinin her bölüm kapanış sahnelerinde çalan, o bölüme özel şarkılar ve sık sık da bölüm içlerinde duyduğumuz harika müzikleri Bob Thiele Jr. besteliyor.

Dizide, Half-Sack’i canlandıran Jonathan Lewis, geçen yıl Eylül ayında olaylar zinciri tam olarak çözülemeyen bir şekilde, Los Angeles’daki evinin çatısından düşerek hayatını kaybetti. Ölümün, cinayet veya intihar mı olduğu halen çözülemedi.

 


SON SÖZ

Benim için, dizi geçmişimde Sons of Anarchy bir milattır. Bu diziyi izlemeden önce ve sonra olmak üzere ikiye ayırdığım bir dönem oluştu. Önceleri günceli yakalamak uğruna iptal olasılığı yüksek olan boş dizilere gözüm kapalı atlarken, Sons of Anarchy’den sonra çok daha seçici bir izleyici oluverdim. Dizide yer alan oyunculuklar, senaryo, muhteşem müzikler, her bölüm sonunda acaba diğer bölümde neler olacak diye içinizi kemiren merak, muhteşem ötesi insanı ağlatan, şok eden sezon finalleriyle, bir diziden ne bekliyorsanız buluyorsunuz. Bu tanıtımı hazırlarken ben, bu diziyi ikinci kez deviriyorum ve hala anlatacak o kadar çok şey var ki ben artık susuyorum. İzlemek isteyenler için iyi seyirler…

Jenerik Müziği

 

 

Tanıtım Filmi