Eski adıyla ABC Family, yeni adıyla Freeform‘un tek sezon sonunda iptal ettiği dizilerden Jane By Design‘ın tanıtımına hoş geldiniz.

GİRİZGAH

3 Ocak 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan Jane By Design, 31 Temmuz 2012 tarihinde yayınlanan 18. bölümünün ardından ekran macerasına noktayı koymak zorunda kaldı. Reytingleri 0.4-0.6 aralığında, izleyici sayıları 0.96-1.61 milyon aralığında seyreden dizinin 0.5 reyting ve 1.29 milyon izleyici sayısı olan sezon ortalaması ABC Family’den 2. sezon onayı almaya yetmedi ne yazık ki.

Bölüm süreleri 40-44 dakika arasında değişen Jane By Design, komedi drama türünde bir gençlik dizisi. Dizinin yaratıcısı Reign ve Hart of Dixie gibi dizilerde bölüm yazarlığı ve yapımcılık tecrübesi bulunan April BlairDeirdre Shaw, yazar kadrosunda Blair’e destek veren en önemli isim konumunda. Blair’e yapımcı koltuğunda eşlik edenler arasında ise John ZiffrenGavin PoloneJohn A. Norris ve David Hartle gibi isimler bulunuyor.

KONU

Hikayemiz Jane Quimby isimli moda tutkunu, lise öğrencisi genç kızımızın Donovan Decker isimli büyük sayılabilecek bir moda firmasını staj başvurusu için görüşmek üzere ziyaret etmesi ile başlıyor. Ne var ki o gün sadece staj görüşmeleri değil, firmanın idari sorumlusuna kişisel asistan seçmek için de görüşmeler yapılıyor. O iş için başvuranlardan birinin ismi de Jane Pipsky. O kişi o gün görüşmeye gelmiyor. Jane ise o gün orada iş görüşmeleri de yapıldığından bihaber bir şekilde beklerken kimse Jane Pimpsky ismine ses vermeyince ‘Ben Jane Quimby. Galiba seslendiğiniz kişi benim.’ diyor. Az önce elindeki başvuru evraklarını yere düşürüp staj ve iş başvurusu evraklarını birbirine karıştıran sekreterimiz ise ‘Evet, yanlış yazdım galiba. Evrak işlerinde kötüyüm de.’ deyip Jane’i asistanlık işi için firmanın idari sorumlusu Gray ile iş görüşmesine sokuyor. Görüşmenin ilerleyen kısımlarında yanlış görüşmede olduğunu idrak edip dili tutulan Jane tam aslında staj başvurusu için geldiğini söyleyeceği anda ‘Yıllık 34 bin dolar maaş+Harcırah’ lafını duyunca o sıralar işsiz olan ağabeyi/velisi Ben’i ve evin giderlerini aklına getirip büyük bir oyunun içine girmeye ve işe başlamaya karar veriyor. Böylece Jane’in lise hayatı ve moda dünyasındaki iş hayatı arasında mekik dokuduğu oldukça tempolu gizli hayatının kapıları biz izleyicilere açılmış oluyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Jane Quimby (Erica Dasher):

Konu bölümünde kendisinden epeyce söz ettiğimiz 17 yaşındaki lise öğrencisi kızımız için şirin, sempatik, heyecanlı, zeki, yetenekli, yaşına göre olgun gibi ifadeler kullanabiliriz. Görünmez olduğunu hissettiği lise hayatı da özel hayatı da bu yeni işi sayesinde oldukça hareketlenmek üzere.

Karaktere The Lake dizisinden anımsanabilecek Erica Dasher hayat veriyor.

Billy (Nick Roux):

Jane’in en az 10 yıldır yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen, aralarından su sızmayan biricik kankası. Elbette Jane’in bu yeni işini ilk duyan kişi de o oluyor ve Jane’e bu iki gizli hayat arasındaki koşuşturmasında yardımcı oluyor.

Tıpkı Jane gibi o da lisede görünmez denebilecek biri. Ama o kadar da görünmez değil çünkü okulun en havalı kızlarının başında gelen Lulu ile gizli bir ilişkisi var. Lulu’nun Jane’in en büyük baş belası olmasının da etkisiyle bu gizli ilişkiyi Jane’den saklaması ise süper kankalarımızın aralarından sızan yegane su konumunda.

Gray (Andie MacDowell):

Jane’in yeni patronu. 2-3 haftada bir asistan değiştirdiği söylenen, çalışandan tam odaklanma ve tam performans bekleyen, çalışanlarının hafiften tırstığı, işinde başarılı, bağımsız bir kadın. Dizinin başlarında genelde ülke dışında olan karakterimizi Jane ile olan görüntülü görüşmelerinde görüyoruz sadece.

Karaktere Groundhog DayFour Weddings and a FuneralThe Six Wives of Henry LefayThe MuseBad Girls gibi popüler filmler ve Cedar Cove dizisinden tanıdığımız Andie MacDowell hayat veriyor.

India (India de Beaufort):

Donovan Decker’da çalışan tasarımcılarından biri. Gray’in eski asistanlarından. Aşırı seviyede hırslı bir yapısı var ve moda dünyasında önemli bir yerlere gelme derdinde. Gary’den ve Jane’den pek haz etmiyor, genel olarak da insanlarla arası pek iyi değil.

Karakteri One Tree Hill, Younger ve Kevin (Probably) Saves the World gibi dizilerden hatırlayabileceğiniz India de Beaufort canlandırıyor.

Jeremy (Rowly Dennis):

Donovan Decker’da çalışan tasarımcılardan biri. İngiliz, oldukça yetenekli, geleceği parlak bir tasarımcı. Jane’e oldukça kibar davranan ve yol gösteren bir kişi iş yerinde.

Ben (David Clayton Rogers):

Jane’in ağabeyi ve aynı zamanda velisi. Ebeveynleri yok, ikisi birlikte yaşıyor. 25 yaşında. Lise yıllarında oldukça popüler biriymiş Jane’in aksine. Okulun beyzbol yıldızıymış ve profesyonel bir beyzbolcu olmayı hayal etmiş ama olmamış. Şimdilerde ise kendisine umutsuzca iş arıyor. Cana yakın, güler yüzlü, anlayışlı, tatlı biri.

Lulu (Meagan Tandy):

Jane’in okuldaki başının belası. Lisenin en popüler, en havalı, en güzel kızlarından biri. Nasıl göründüğünü, insanların ne düşüneceğini fazlaca önemseyen bir tip. Billy ile gizli ilişkisini de bu sebeple herkesten saklamayı tercih ediyor.

Karaktere Teen Wolf, UnReal ve Survivor’s Remorse dizilerinden aşina olduğumuz Meagan Tandy hayat veriyor.

Nick (Matthew Atkinson):

Jane’in uzun yıllardır uzaktan uzağa hayran olduğu çocuk. Okulun beyzbol yıldızı. Lisenin en popüler, en yakışıklı erkeklerinden biri. Güleryüzlü, şirin, kibar bir tip.

Karaktere hayat veren Matthew Atkinson’ı Parenthood dizisinden anımsamanız mümkün.

Rita Shaw (Smith Cho):

Lisenin rehberlik öğretmeni. Ben’in liseden eski bir tanıdığı ayrıca. Lise yılları pek de mutlu geçmemiş. Ama şimdilerde güçlü, kendine daha çok güvenen yeni bir kadın olmuş. İlgili ve şefkatli biri.

Karakteri 100 Questions ve Knight Rider dizilerinden hatırlanabilecek Smith Cho canlandırıyor.

Harper (Karynn Moore):

Lulu’nun en yakın arkadaşı. Fazla zeki olmayan, yardakçı bir tip diyebiliriz. Ama sinir bozucu değil, aksine oldukça tatlı.

Carter (Ser’Darius Blain):

Donovan Decker’da çalışan tasarımcılardan biri. Jane ile çok iyi anlaşıyorlar. Yardımsever biri. Eşcinsel.

Aktörü Survivor’s Remorse dizisinden anımsayabilirsiniz.

Zoe (Mariah Buzolin):

Diziye sezonun 2. yarısında katılıyor. Okula yeni transfer oluyor ve Billy ile bir ceza görüşmesi sırasında tanışıyor. Devamında iyi bir frekans yakalıyorlar.

Eli (Bryan Dechart):

Diziye sezonun 2. yarısında katılıyor. Gray’in genç ve yetenekli bir tasarımcı olan yeğeni.

Tommy (Rob Mayes):

Billy’nin ağabeyi. Serseri ve suça meyilli bir yapısı var. Dizide ara ara karşımıza çıkan bir karakter.

Karakteri The Client List, Mistresses ve Frequency gibi dizilerden tanıdığımız Rob Mayes canlandırıyor.

Birdie (Brooke Lyons):

Şirketin sekreteri. Jane’in işi kapmasında emeği geçen kişi. Sempatik, eğlenceli bir tip. Dizide ara ara karşımıza çıkan bir karakter.

Karaktere The Affair, 2 Broke Girls ve iZombie gibi dizilerden anımsanabilecek Brooke Lyons hayat veriyor.

Amanda Clark (Briga Heelan):

Diziye sezonun ikinci yarısında katılıyor. Ben’in liseden arkadaşı. Vakti zamanında lisenin en popüler, en havalı, en güzel kızıymış. Hala da yakıyor ortalığı. Ama hal ve hareketleri de hala liseli hareketleri. Bir süre küçük çapta oyunculuk yaptıktan sonra şehre geri dönmüş. Okulda tiyatro öğretmeni olarak işe başlıyor.

Karaktere Ground Floor, Undateable, Cougar Town ve Great News gibi komedi dizilerinden aşina olduğumuz güzel oyuncu Briga Heelan hayat veriyor.

Kate (Teri Hatcher):

Diziye sezonun iikinci yarısında katılıyor. Jane ve Ben’in kendilerini yıllar önce bırakıp giden anneleri. Özgür ruhlu, bağlanma sorunları olan, dünyayı dolaşmayı seven, deli dolu bir kadın.

Karakteri Desperate HousewivesLois & Clark: The New Adventures of Superman, The Odd Couple ve Supergirl gibi diziler ve birçok sinema filminden yakinen tanıdığımız Teri Hatcher canlandırıyor.

Bu saydığım zengin kadroya ek olarak diziye konuk olan diğer bazı isimler ise şöyle: Lili Simmons, Christopher B. DuncanOded FehrJohn BrothertonJohn Marshall JonesHartley SawyerParker Young ve Autumn Reeser.

YAZARIN NOTU

Zengin oyuncu kadrosu ile dikkat çeken, pek itici karakter barındırmayan, Jeremy ve Eli dışındaki her bir karakterini ayrı ayrı sevdiğim, her bölümünden keyif aldığım, eğlendiren, surata şapşal bir tebessüm kondurmayı başaran, 2. sezonu olmadığı için çok üzüldüğüm, her zaman pozitif bir şekilde hatırlayacağım çok güzel bir gençlik dizisi olmuş Jane By Design bana göre.

Billy ve Jane, ekranların en tatlı kankalarından biri olmayı başardı benim açımdan. Bu ikisinin sahnelerini izlemek ayrı bir keyifti bu açıdan her zaman.

Herkes adına konuşamam elbette ama iptal olmuş bir diziye göre ucu da yeterince kapalı bitti ve beni tatmin etti açıkçası.

Benim dizi ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

FRAGMAN