KONU

Kevin’ın büyük bir şehirde çok iyi para kazandığı bir işi, kendisinden başka kimseyi pek umursamadığı ve halinden memnun olduğu bir hayatı varken birden işler onun için yolunda gitmemeye başlar. İşinden kovulur, kız arkadaşından ayrılır, başarısız bir intihar girişimi atlatır. Sonrasında uzun süredir görüşmediği ikiz kız kardeşi Amy’nin yanına taşınır tekrar intihar etmeye çalışmaması için Amy’nin ona göz kulak olmak istemesi sebebiyle.

Kevin bir yandan kendini toparlayıp hayata yeniden tutunmaya çalışacak, bir yandan kız kardeşi ve yeğeni ile yeniden bir aile olmayı deneyecek, bir yandan da başına konan talih kuşunun ya da başka bir ifadeyle ayaklı belanın kendisinin ve yardıma ihtiyacı olan başka insanların hayatını şekillendirmesine yardımcı olacaktır.

Peki bu talih kuşu/ayaklı bela kimdir, neyin nesidir?

Kevin’ın kız kardeşinin yanına, Texas’taki doğup büyüdüğü kasabaya dönüşünün ilk günlerinde kasaba yakınlarına bir meteor düşer. Kevin meraklı bir şekilde meteorun düştüğü yeri ziyaret eder. Meteorla birlikte tanrıdan bir elçi de inmiştir ayrıca dünyaya. O elçi Kevin’ı korumaya ve ona rehberlik etmeye gelmiştir ve Kevin’ın dünyayı kurtarması gerekmektedir. Bunun için de kendisi dışındaki 35 seçilmiş/erdemli insanı bulması gerekmektedir. Kevin’da olduğu gibi meteor eşliğinde birer elçi gönderilen, dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan 35 erdemli insan!

Bu insanları bulabilmek için Kevin’ın yapması gereken şey ise bencil yapısından uzaklaşıp etrafındaki yardıma ihtiyaç duyan insanlara yardım eli uzatması ve onların hayatına olumlu yönde şekil verdikten sonra bu 35 insanı nerede bulabileceğine dair kısa kısa görüler görüp bu görüleri birleştirmesi gerekmektedir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Kevin=

Yukarıda konu bölümünde kendisinden epeyce bir söz ettiğimiz Kevin, aşırı seviyede bencil, etrafındaki insanlara yararı dokunmayan ve onları pek fazla umursamayan biridir. O kadar ki eniştesi vefat ettikten sonra kız kardeşi ve yeğenini ziyaret etmeye bile gelmemiştir. Ama artık dünyayı kurtarabilmek için değişmesi gerekmektedir.

Karaktere The Class, Parenthood ve The Event gibi dizilerden aşina olduğumuz Jason Ritter hayat veriyor.

=Amy=

Kevin’ın ikiz kız kardeşi. Eşi vefat etmiş, tek kızı ile beraber yaşayan bekar bir kadın. Çocuk da yapmış kariyer de. Üniversitede bir profesör. Etrafındaki insanların saygı duyduğu, Kevin’ın aksine dengeli bir yapısı olan, sevecen ve güler yüzlü biri. Her ne kadar kardeşi zor anlarında onun yanında olmasa da o yine de onu çok önemsiyor ve ona kendini toparlaması için yardımcı olmak istiyor.

Karakteri The Astronaut Wives Club, Better with You ve Privileged gibi dizilerden aşina olduğumuz JoAnna Garcia Swisher canlandırıyor.

=Reese=

Amy’nin ergen kızı. Görüp görebileceğiniz en akıllı uslu, en tatlı ergen. Babasının ölümünden sonra kendi içine kapanmış, hayat enerjisi azalmış. Annesi ile arası da eskisi gibi değil. Onu yeniden yaşamaya döndürmeye başlayan şey ise Kevin’ın gizemli ve şapşal halleri. Onun şapşal halleri sayesinde gülüp eğleniyor ve gizemli hallerinin sebebini öğrenmeye çalışıyor.

Karaktere Ice’tan hatırlanabilecek Chloe East hayat veriyor.

=Yvette=

Tanrı’nın Kevin için gönderdiği elçi. Kevin’ı canına mal olacak her türlü tehlikeden korumak ve ona dünyayı kurtarma görevinde yön vermek amacıyla gönderilmiş. Ama koruyucu melek olması onun çok tatlı ve şirin biri olduğu anlamına gelmiyor. Kevin’dan çok daha bencil biri. Ayrıca çok da ukala. Yani tam bir baş belası!

Karakteri Vice Principals ve Devious Maids dizilerinden anımsanabilecek Kimberly Hebert Gregory canlandırıyor.

=Tyler=

Kevin’ın liseden yakın arkadaşı. Kevin gibi biri için yakın arkadaş kavramı ne kadar yakın olabilirse tabii! Çok küçük şeylerle mutlu olabilen, hayatın pozitif yanlarını gören, yardımsever, sevecen ve güleç yüzlü biri. Kasabada bir kafede çalışıyor ve annesi ile beraber yaşıyor.

Karakteri The Goldbergs’den anımsanabilecek Dustin Ybarra canlandırıyor.

=Kristin=

Kevin’ın liseden eski sevgilisi. Kevin üniversite için kasabadan ayrıldıktan kısa bir süre sonra ikisinin yolları ayrılmış. Kevin’a aşık değil ama ona hala değer verdiği bir gerçek. Kasabanın lisesinde öğretmenlik yapıyor. Güler yüzlü, şirin biri.

Karaktere Blood & Oil, One Tree Hill ve Younger gibi dizilerden aşina olduğumuz India de Beaufort hayat veriyor.

=Nate=

Kasabanın şerifi. Amy’nin liseden eski sevgilisi, Kevin’ın eski bir arkadaşı. Amy’ye hala çok değer veriyor ve ona göz kulak olmaya çalışıyor.

Karakteri Agents of S.H.I.E.L.D.Girlfriends’ Guide to Divorce ve Angel gibi dizilerden tanıdığımız J. August Richards canlandırıyor.

Dizinin hali hazırda yayınlanan ilk 6 bölümünde konuk oyuncu olarak izleme fırsatı yakaladığımız bazı isimler ise şunlar: Sam Huntington (Being Human, Rosewood), Christopher Cousins (Glee, Breaking Bad, Revolution), Lesley Boone (EdAgent Carter), Michael Harney (Orange Is the New Black, Weeds, Persons Unknown), Emma Bell (Dallas, The Walking Dead), Kate Flannery (The Office), Colin Ford (Under the Dome).

YAZARIN NOTU

Hikayesinin çıkış noktası yavan olsa da eğlenceli bir şekilde akan, son derece başarılı kast seçimleri ve çok mu çok tatlı karakterleriyle dikkat çeken bir dizi Kevin (Probably) Saves the World. Sırf kadrosu için bile şans verilmesi gereken tatlı mı tatlı bir dizi. Jason Ritter, JoAnna Garcia Swisher ve Chloe East üçlüsünü izlemek inanılmaz keyifli. Bu sonbaharın izlerken hoş vakit geçirten, çerezlik dizilerinden biri.

FRAGMAN

BİRKAÇ BİLGİ

* Dizi salı akşamları Amerikan ulusal kanallarından ABC’de saat 22.00 ile 23.00 arasında yayınlanıyor.

* Dizinin bölümleri 41-42 dakika uzunluğunda.

* Dizinin açıklanan ilk adı The Gospel of Kevin idi.

* Dizinin deneme bölümünde Yvette karakterini Cristela Alonzo canlandırmıştı. Sonrasında oyuncu değişikliğine gidildi. Bu da Cristela Alonzo’nun yer aldığı deneme bölümü fragmanı.

* Jason Ritter, benzer bir çıkış noktasına sahip Amber Tamblyn‘in başrolde yer aldığı Joan of Arcadia dizisinde de yer almıştı 2003-2005 yılları arasında. Ritter’ın o dizideki karakterinin adı da Kevin’dı. Lakin Tanrı, Kevin ile değil kız kardeşi ile muhataptı.

* Jason Ritter, 2014 yapımı About Alex filminde de başarısız bir intihar girişimi atlatan bir adama hayat vermiştir. Ritter dışında Maggie GraceMax GreenfieldAubrey Plaza ve Jane Levy gibi isimleri kadrosunda barındıran izlemeye değer bir filmdir, tavsiyedir.

* Dizinin deneme bölümü Kansas eyaleti sınırları içerisinde çekilirken, diğer bölümler Georgia eyaleti sınırları içerisinde çekilmeye devam ediyor.

* Dizinin temelinde bir Yahudilik anlayışı yatıyormuş. Dünyanın çeşitli yerlerinde gizli olarak yaşayan 36 erdemli/dürüst insan fikri buradan geliyormuş. 2012 ve 2013 yıllarında, FOX ekranlarında 2 sezon yayınlanan Kiefer Sutherland‘in başrolde olduğu Touch dizisi de bu konudan ilham almış vakti zamanında.

* Dizinin yaratıcıları, aynı zamanda Reaper’ın da yaratıcıları olan Tara Butters ve Michele Fazekas. Yapımcı koltuğunda Butters ve Fazekas’a Craig DiGregorioChris DingessBrant EnglesteinJack Kenny ve Robert Atwood gibi isimler eşlik ediyor.

* Henüz 6 bölümü yayınlanan komedi drama türündeki fantastik soslu dizi, ABC’den 3 bölümlük ek sipariş alarak 2017-2018 sezonu için bölüm sayısını 15’e yükseltti.

* Dizi ilk 6 bölüm itibarıyla 0.76 reyting oranı ve 3.255.000 izleyici sayısı ortalaması tutturmuş durumda. Bu rakamlar dizinin 2. sezon onayı alabilmesi için pek yeterli gözükmezken ABC’nin 3 bölümlük ek sipariş vermesi diziye kapalı bir son yazıp pozitif yorumlarla dönüş yapan izleyicisini memnun etmek istemesi anlamına geliyor bana göre.

* Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

ÖNEMLİ BAĞLANTILAR

Resmi SiteIMDBWikipediaTwitterFacebookInstagram