9 Nisan 1959’da NASA tarafından, adını güneş sisteminin en hızlı gezegeni olan Merkür’den alan bir proje duyuruldu dünyaya.

Mercury 7 Projesi

Mercury 7, Amerika’nın insanlı ilk uzay yolculuğu projesiydi. Birçok aday arasından ince eğrinip sık dokunarak seçilen 7 askeri pilot, bu proje kapsamında uzaya çıkacak Amerikalı ilk astronotlar oldular.

Aslında birer test pilotlarıyken bir anda Amerika’nın kahramanları ilan edilen astronotlar kadar aileleri de medyanın ilgi odağı oldu. Projenin duyurulmasından itibaren iki yıldan fazla bir süre boyunca hayvanlı, hayvansız birçok deneme uçuşu yapılırken zamanı geldiğinde uzaya çıkmayı başaran ilk Amerikalı olma hayalleriyle tutuşan astronotlar ve onların heyecanından nasiplenen eşleri, dönemin popüler dergisi LIFE Magazine ile süreç boyunca yapılacak röportajlar karşılığında 500,000$’lık bir anlaşma yaptılar.

Benim size tanıtacağım dizi de işte bu şekilde başlıyor. Bu anlaşma sayesinde astronotlar kadar ilgi odağı haline gelen eşlerinin yaşadıklarını anlatıyor.

(Tanıtımlarında nakaratını kullandıkları yukarıdaki şarkı, çok hoşuma gittiğinden bölüm sonu promolarında da sık sık kullanıldığından diziyle çok özdeşleştirdim. Arka planda çalabilir okurken siz.)Bir mini dizi olan The Astronaut Wives Club, ABC kanalında yayınlandı. 18 Haziran’da yayın hayatına başlayıp 20 Ağustos’ta final yapan dizi toplamda 10 bölüm sürdü. Tür olarak dönem draması diyebileceğimiz dizi aynı isimli kitaptan Stephanie Savage tarafından uyarlanmış. TV’den tanıdığımız birçok yüzü kadrosunda barındıran bu dizi hakkında birkaç şey daha öğreneyim diyorsanız tarihle oldukça paralel ilerleyen hikayemizin detaylarına buyur edeyim sizi.NASA’nın projeyi ve astronotları duyurmasıyla başlıyor dizi. Astronotlarımız için tanıtım partileri düzenleniyor. Eşler bir araya geliyor. Her biri uzaya çıkacak olsa da birinin ilk olma şerefine erişecek olması daha ilk görüşte eşleri bir rekabet ortamına sokuyor.

“Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır.” diye boşuna dememişler.

Bir magazin dergisi onlarla astronot eşi olmak konusunda süreç boyunca röportajlar yapmak isteyince eşlerinin iyiliği için teklifi kabul ediyorlar. 2 yıl boyunca her uçuş denemesinde bir araya gelen, röportajlar verip fotoğraf çekimlerine katılan eşler bir süre sonra gerçekten arkadaş olmaya başlıyor.2 seneden fazla zaman geçmiş olmasına rağmen hala denemelerde sorunların ortaya çıkıyor olması NASA ekibinin motivasyonunu yeterince düşürmüşken Rusların uzaya ilk insanı gönderdikleri haberini almalarıyla işler hepten sarpa sarıyor. Bu gelişmeyle bir anda insanlı denemelere başlanmaya karar veriliyor ve astronotlarımız ve eşleri için heyecanlı serüven başlıyor. Bir yanda astronotların altına girdikleri bu büyük sorumlulukla nasıl baş ettiklerini, bir yandan da geride bıraktıkları eşlerinin, çocuklarının neler yaşadıklarını göreceğiz.

Dizinin merkezinde yer alan Astronot eşlerini tanıtmaya geçmeden önce “Orijinal 7li” olarak da isimlendirilen astronotların isimlerini geçirip tiplerini gösterelim.

Adamlar uzaya çıkacak resmen. Onlar böyle sırıtmasın da ben mi sırıtayım :D

(Aaron McCuskerWally Schirra (üst sol)

(Desmond HarringtonAlan Shepard (üst sağ)

(Sam ReidJohn Glenn (orta sol)

(Wilson BethelScott Carpenter (orta orta)

(Kenneth MitchellDeke Slayton (orta sağ)

(Bret HarrisonGordon Cooper (alt sol)

(Joel JohnstoneGus Grissom (alt sağ)

Şimdi geldik esas 7liye, uzayın first ladylerine:

2

Yvonne Strahovski tarafından canlandırılan Rene, Scott’ın eşi.

1

JoAnna Garcia Swisher tarafından canlandırılan Betty, Gus’ın eşi

4

Odette Annable tarafından canlandırılan Trudy, Gordon’ın eşi.

6

Azure Parsons tarafından canlandırılan Annie, John’un eşi.

5

Erin Cummings tarafından canlandırılan Marge, Deke’in eşi.

7

Zoe Boyle tarafından canlandırılan Jo, Wally’nin eşi.

3

Dominique McElligott tarafından canlandırılan Luise, Alan’ın eşi.

tumblr_nqladmFs5w1rnm9wco2_1280

Luke Kirby tarafından canlandırılan Max, Life Magazine yazarı.

Adını çok fazla duyuramayan bu mini diziyi önerir miyim kısmına gelirsek;

Açıkçası ben bunu hayatta tamamlayamam gibi bir ön yargıyla oturmuştum karşısına. İzleme nedenim zaten belli, Yvonne Strahovski. İlk 10-15 dakika boyunca da ön yargım devam etti. Sonra bir baktım ilk bölümün sonuna gelmişim. Sıkılmadan art arda 3 bölüm izledim. Eğer tanıtımına girişmeye karar vermeseydim muhtemelen yarılardım da. 10 bölümün sonunda net bir final yaptığını görünce bu diziyi önermemem için hiçbir nedenim kalmadı.

Astronotların hikayeye tanıtımın yansıttığından daha çok dahil olduğunu söyleyebilirim. 7 kadın üzerinden işlenen alt hikayelerle dizinin güzelce derinleştirildiğini de ekleyeyim. Olayların geçtiği tarihte yaşanan şeylerin diziye de dahil edilmesi yine hoş bir ayrıntı. Ayrıca sadece Mercury 7  projesiyle kendilerini sınırlamayıp hikayeye eklemeler yapmaları da kadroyu zenginleştiriyor ilerleyen bölümlerde. Yine o dönemlerde büyük bir sıkıntı olan ırk sorunları ve kadın hakları üzerine de başarılı dokundurmalar yapıyor dizi.

Çok süper, mutlaka izleyin dizisi mi, hayır tabii ki. Hiç izlemedim ama Desperate Housewives tarzına yakındır sanırım. Ondan biraz daha az pembe ve derin olacağını düşünüyorum. Biraz konuya, biraz döneme, biraz da oyunculara ilginiz varsa, pembeliğini çok abartmadıkları, tadında dramasıyla sizi boğmayan, ara ara güldürüp ara ara duygulandıran bu güzel mini diziyi arşivinize ekleyin derim.Astronaut_Wives_Club_PostLaunch_Review-dfca65cd8349406b4bb683bfd896c26e

Mercury_Seven_astronauts

Gerçek Mercury Astronotları

Gerçek Astronot Eşleri