Her ne kadar Türk televizyonları melodramların etkisinde olsa da son dönemde ekrana gelmeye başlayan alternatif işler ekrana farklı bir soluk katıyor. İşte geçtiğimiz haftalarda Star TV’de başlayan Ufak Tefek Cinayetler de bu yapımlardan biri.

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Dram, Polisiye

Sezon/Bölüm Sayısı: İlk 3 bölümü yayınlandı.

Yayın Durumu: 24 Ekim 2017 – günümüz

Süre: 120 dakika

Yapımcı: Ay Yapım

Yönetmen: Ali Bilgin & Deniz Yorulmazer

Kanalı: Star TV

Önemli Bağlantılar: Resmi SiteVikipediFacebookTwitterInstagramYoutube

KONU

Lüks bir parti için bir araya gelen insanlar kimliği bilinmeyen bir kadın pencereden aşağı düşüp ölmesiyle hayatlarının şokunu yaşar. Bu gizemli ölümün ardından muhtemel görgü şahitlerini sorgulamaya başlayan Komiser Kemal ve Derya, fazla zaman geçmeden işin altında sanıldığından çok daha büyük bir savaşın yattığını keşfedecektir.

Tanıklar anlatır, biz de Oya, Merve, Arzu ve Pelin’in hayatlarına konuk oluruz. Uzun zamandır çok yakın arkadaş olan kızlar, lisede ‘efsane dörtlü’ olarak ün yapmışlardır. Ancak 1996’da yaşanan o olaydan sonra özellikle Oya’nın hayatı tamamen değişmiştir. Yıllar sonra Oya her şeyin başladığı Sarmaşık’a geri döndüğünde içinde sadece intikam arzusu vardır.

KARAKTERLER

(soldan sağa): Arzu, Pelin, Merve, Oya

 • Oya Teksoy (Gökçe Bahadır): 36 yaşında, kadınlar içinde hayata atılan tek kişi. Yaşadığı büyük olaydan sonra hayatı değişiyor. Yıllar sonra Sarmaşık Sitesi’ne geri döndüğünde tek isteği ona bunu yaşatanların mutsuzluğunu görmektir. Aradan geçen 20 yılın ardından eski arkadaşlarıyla karşı karşıya gelmesi, büyük savaşın fitilini ateşler.
 • Merve Aksak (Aslıhan Gürbüz): 36 yaşında, kontrol manyağı. Kendisi için Sarmaşık’ın lideri diyebiliriz. O kadar uzun süredir orada ki sözü her yere ve herkese geçiyor. Bir kızı var. Herkesin yardımına koşuyor, ancak bunu iyi niyetinden değil  lazım olduğunda elinde bir koz olması için yapıyor. Oya’nın geri dönmesi her şeyi tehlikeye sokuyor.
 • Arzu Kaymaz (Tülin Özen): 36 yaşında, grubun safı. Genellikle iyi niyetinin kurbanı oluyor. 1996’daki olaya izleyici kalması hala vicdan azabı çekmesine neden oluyor. Bir kızı, bir de oğlu var. Ancak 20 yıldır itinayla sürdürdüğü kusursuz aile portresi yıkılmak üzere.
 • Pelin Kanel (Bade İşçil): 36 yaşında, Merve’nin ekürisi. Çaktırmasa da gözü Merve’nin konumunda. Saplantılı ve takıntılı bir kişiliği var. Eşi Taylan’ın lisede Oya’nın sevgilisi olması ona hiç kolaylık sağlamıyor. Bu geri dönüş, sürekli diken üstünde kalmasına neden oluyor.

(soldan sağa): Edip, Serhan, Taylan, Mehmet

 • Serhan Aksak (Mert Fırat): Merve’nin kocası. Portföy yöneticiliği yapıyor, cemiyetin tüm parası onun kontrolünde. Ancak şirketinin son zamanlarda yaşadığı sıkıntılar, panik atağını tetikliyor. Sert mizaçlı bir kişiliği var, Merve’yle taban tabana zıt biri. Sevecen tarafını sadece kızı Mila’ya gösteriyor.
 • Edip (Selim Bayraktar): Kızların lisedeki edebiyat hocası. 1996’daki olaydan sonra içine kapanan biri. Şimdilerde editörlük yapıyor. O dönem öğrencisi olan Oya ile sağlam bir arkadaşlık ilişkisi kurmuş. Sanki olacakları önceden sezmişçesine Oya’yı durdurmaya çalışsa da başarılı olamıyor.
 • Mehmet Kaymaz (Yıldıray Şahinler): Arzu’nun kocası. Onunla 18 yaşındayken tanışıp evlenmiş, Nilay ve Ayaz isimli iki çocuğu olmuş. Kapalıçarşı’nın sevilen esnaflarından. Dışardan tam bir örnek baba gibi görünse de hayatında başka bir kadın var ve bu gizli ilişkisini Arzu’dan saklamaya çalışıyor.
 • Taylan Kanel (Ferit Aktuğ): Pelin’in kocası. Lisede Oya’nın sevgilisi olsa da 1996’da yaşanan olaydan sonra Pelin ile kurduğu ilişki evlilikle sonuçlanıyor. Anıl isimli bir oğlu var. Rahat, hayatı ciddiye almayan biri. Oya’nın dönüşünden sonra eşinin acımasız tarafıyla karşı karşıya geliyor.

(soldan sağa): Burcu, Derya, Kemal

 • Burcu (Duygu Sarışın): Merve’nin pilates hocası. Oldukça sportif bir kadın. Ancak sonraki bölümlerde onun bu hikayedeki yerinin çok daha fazla olduğunu görüyoruz.
 • Kemal (Tansu Biçer): Olayı soruşturan ve görgü tanıklarının ifadelerini alan komiser. Hikayenin günümüzdeki ayağını temsil ediyor. Soğukkanlı ve mesafeli.
 • Derya (Hayal Köseoğlu): Olayda Kemal’e yardım ediyor. Şimdilik hakkında çok bir şey bilmiyoruz, ama o da öğrendikleri karşısında en az Kemal kadar şaşkın.

Öte yandan karakterlerin gençlikleri için yapılan oyuncu seçimleri de oldukça özenli. Diziyi izlerken oyuncular arasındaki fiziksel benzerliklere şaşırmak mümkün.

Büşra Gündüz (genç Oya)

Tülin Yazkan (genç Merve)

Cansu Tümen (genç Arzu)

Esila Umut (genç Pelin)

SON SÖZ

Her ne kadar çoğu sitede sorgu sahneleri, cinayet ve kadınlar nedeniyle Big Little Lies, Desperate Housewives, Pretty Little Liars, Devious Maids, Revenge gibi yapımlardan “esinlenildiği” (ve jeneriğin de Feud’dan alındığı) iddia edilse de birkaç ufak nokta dışında alakası yok. Kaldı ki tüm bu tartışmaların gölgesinde kendine çoktan özgün bir alan açtığını da söyleyebiliriz.

Kadrodaki her bir karakter çok gerçekçi. En yakın arkadaşlar bile birbirlerinin yüzüne gülmelerine rağmen arkalarından farklı davranabiliyor mesela. Öte yandan oyunculuklar da oldukça kaliteli, özellikle Gökçe Bahadır ve Aslıhan Gürbüz diğerlerinden birkaç adım öne çıkıyor. Fi’de de imzası olan Cem Öğet’in müzikleri ve ilk 2 bölümde karşımıza çıkan şarkılar sayesinde kulak zevkine de fazlasıyla hitap ediyor.

Kısacası karşımızda derli toplu, iyi yazılıp çekilmiş ve gerçekten özenilmiş bir yapım var. Süresine bakmadan (kaldı ki hiç hissettirmiyor) tavsiye etmenizi öneririm. Herkese iyi seyirler.

FRAGMAN VE JENERİK