Bilindiği üzere günümüzde Netflix, Amazon, Hulu gibi dijital platformlar dünya televizyonculuğunun kurallarını ters yüz ediyor ve yayınladığı işlerle televizyona meydan okuyor. Öte yandan ülkemizde de buna yönelik yeni oluşumlar ve yapımlar görmeye başlak. İlk olarak Doğan Holding çatısı altında kurulan BluTV, sırasıyla Masum ve Sahipli‘yi izleyiciyle buluştururken şimdi de Doğuş Holding’in yeni ürünü olan PuhuTV ile uzun süredir merakla beklenen yeni dizisi Fi‘ye merhaba dedik. İsterseniz, bu çiçeği burnunda yapımı biraz daha tanıyalım.

fi dizisi ile ilgili görsel sonucu

KİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Aşk, Gerilim

Sezon/Bölüm Sayısı: Şu ana kadar 3 bölümü yayınlandı. (İlk sezon 18-20 bölüm sürecek)

Durumu: Devam ediyor.

Süre: 60 dakika

Yapımcı: Ay Yapım

Yönetmen: Mert Baykal

Senaryo: Nüket Bıçakçı (Azra Kohen‘in roman üçlemesinden)

Önemli Bağlantılar: Resmi Site – Facebook – Twitter – Instagram

fi dizisi ile ilgili görsel sonucu

KONU

Can Manay, ülkenin en önde gelen psikiyaristi ve ülkenin en çok izlenen programının sunucusudur. Hayatı kadınlar, para ve ihtişam içinde sürüp giderken kafasını dinlemek için aldığı evin yan tarafında yaşayan Duru’yu görür görmez ona büyük bir ilgi duyar. Duru ise hırslı bir balerindir, tüm ışıklar onun üzerinde olsun ister. Güzel sanatlar fakültesinde öğretmen olan Deniz ile huzurlu bir ilişki sürdürürken Can ikisinin de hayatına bomba gibi bir giriş yapar. Ancak Can’ın asıl yüzü sanıldığından farklıdır. Karanlık bir geçmiş ve esrarengiz sırlar barındıran bu yeni komşunun getireceği sürprizlerden henüz kimsenin haberi yoktur.

KARAKTERLER

fi dizisi can manay ile ilgili görsel sonucu

  • Can Manay (Ozan Güven): Türkiye’nin en ünlü psikiyatristi ve sunucusudur. Bir üniversitenin Psikoloji bölümünde de ders vermektedir. Paraya para demez, kadınlarla da arası fazlasıyla iyidir. Kolay memnun olmayan ve hedeflerini çok yüksekte tutan biridir, burnu havadadır. Ancak komşusu Duru’yla tanışmasıyla birlikte her şey değişir. Sadece onun mutlu olmasını ister. Öte yandan karanlık geçmişinin arkasından geldiğinden ise haberi yoktur.

  • Duru Durulay (Serenay Sarıkaya): Konservatuar öğrencisidir, dans etmek ve bale yapmak onun için her şeydir. Sahnenin yıldızı olmak için her şeyi yapabilir, fazlasıyla hırslıdır. Ancak narin bir tarafı da vardır. Aynı zamanda öğretmeni olan Deniz ile ilişki yaşamaktadır. Can’ın ona karşı olan hislerini belli etmesiyle birlikte kafası karışmaya başlayacaktır.

  • Deniz Sarızeybek (Mehmet Günsür): Konservatuarda öğretmenlik yapmaktadır, aynı zamanda bir kompozitördür. İdealist ve dediğim dedik biridir. Herkesin sahnede eşit değerde olduğuna inandığı için Duru ile zaman zaman sıkıntılar yaşamaktadır.

  • Özge Egeli (Berrak Tüzünataç): Hırslı bir gazetecidir. Can Manay ile ilgili karanlık gerçekleri ortaya çıkarmaya çalışmaktadır, ancak bu arzusu onun başına bela olmaktadır. İnatçı, güçlü bir kişiliği vardır. 3. bölümde kendisinin (Türk dizileri için bir ilk olarak) lezbiyen olduğunu görüyoruz.

  • Bilge Görgün (Büşra Develi): Psikoloji bölümünde burslu olarak okuyan bir kızdır. Derslerinde başarılıdır; ancak sessiz, sakin ve silik bir karakterdir. Sosyal yaşamında da herkese karşı mesafeli ve çekingen bir tutum göstermektedir. Doğru adlı otistik bir ağabeyi vardır.

  • Sadık Murat Kolhan (Osman Sonant): Güç ve zaafları arasında var olan ünlü bir iş adamıdır. Can ile önceden gelen bir husumetleri vardır ve Özge’nin onun hakkındaki sırlara sahip olduğunu görünce onu takibe almaya başlar. Diğer karakterler gibi oldukça hırslıdır.

  • Eti Yönder (Tülay Günal): Can’ın doktoru ve geçmişinde yaşananları bilen nadir kişilerden biridir. Yıllar boyunca onun yanında olduktan sonra Can’ın kendisinden uzakta yeni bir hayat kurmaya çalıştığını düşünmekte ve bir kadın için kendini mahvetmesini istememektedir.

Not: Öte yandan bu isimlerin yanı sıra ilk 3 bölümde ve ilerleyen zamanlarda Özge ÖzpirinçciBurak Sergen ve Nesrin Cavadzade başta olmak üzere birçok ünlü ismi konuk olarak izliyoruz/izleyeceğiz.

SON SÖZ

Kendi adıma uzun süredir merakla beklediğim bir işti Fi. Gerek kadrosu, gerek basına sızan ilk fotoğrafları, gerek 60 dakika olması, gerekse fragmanlarıyla birlikte beklentilerim iyice yükselmişti. Neyse ki korktuğum olmadı ve beklediğim gibi çok iyi bir yapımla karşılaştım. Temposu yüksek, senaryosu sağlam, rejisi başarılı, süresi kısa ve üstelik sansürsüz. Bir izleyici daha çok ne isteyebilir ki?

En iyi tarafı internet üzerinde yayınlanmanın avantajlarına sığınıp senaryo kısmını boş geçmemiş olması. Şahsen romanları “Kesin her yıl yayımlanan sabun köpüğü çok satanlardandır” diye düşündüğüm için okumadım, ama dizi sayesinde bu fikre yeşil ışık yakmış durumdayım. Öte yandan Azra Kohen’in açıklamasına göre, dizinin bazı noktalarıyla romandan ayrışması da birebir uyarlama ve dolayısıyla gelecek olan sıkıntı hissini engelliyor.

Oyuncular konusunda da Ozan Güven’e ayrı bir parantez açmak lazım. Yıllardır komedi filmlerinde izlediğimiz, ara sıra dizilerde de kendini gösteren Güven, adeta Can Manay olmak için doğmuşçasına sahiplenmiş rolünü. Diziyi beğenmeyenlerin bile onun oyununu es geçmemesi imkansız. Keza Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç, Büşra Develi, Osman Sonant ve Tülay Günal da başarılı performanslarıyla seyir zevkini yükseltiyor.

Bir dipnot olarak dizi için geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük içerik fuarı olan MIPTV‘de bir panel yapıldığını belirtelim. Yine aynı panelde yapımın 3 günde 3.5 milyon kişi tarafından izlendiği belirtildi ki, bu internet dizilerinin önünün açılabilmesi adına çok iyi bir gelişme. Siz de bu yenilikçi projeye en azından bir şans verin, iyi seyirler.