El Embarcadero isimli İspanyol yapımı bir dizinin tanıtımıyla karşınızdayız.

GİRİZGAH

Movistar+’ın ilk sezonunu 19 Ocak 2019, ikinci sezonunu 17 Ocak 2020 tarihinde yayınladığı gizem, dram ve romantizm yüklü bir dizi olan El Embarcadero, 2. sezonla birlikte final yaptı. Dizinin iki sezonu da sekizer bölüm uzunluğunda olup bölüm süreleri 42-54 dakika arasında değişmekte.

El Embarcadero‘nun yaratıcıları, bu dizinin dışında Vis a Vis, Vis a Vis: El Oasis, White Lines ve La Casa de Papel gibi dizilerde de birlikte çalışmış olan Álex PinaEsther Martínez Lobato ikilisi. Yazar masasında bu ikiliye Nacho Manubens, Sonia Martínez, Emilio Díez, Jelen Morales ve Esther Morales gibi isimler eşlik etmiş. Alex Rodrigo, Jorge Dorado, Eduardo Chapero-Jackson ve Jesús Colmenar ise dizinin yönetmen kadrosunu oluşturuyor. Pina, Lobato, Martínez ve Colmenar dışında Fran Araújo, Domingo Corral, ve Ismael Calleja gibi isimler bulunmakta dizinin yapımcı kadrosunda da.

İngilizce ismi “The Pier” olan dizinin bölümleri ülkemizde BluTV’nin bünyesinde yer alıyor.

KONU

Óscar isimli bir adam polis raporlarına intihar vakası olarak geçen bir olay sonrası vefat ediyor ve ardında ona aşık 2 kadın bırakıyor. 10 küsur yıllık karısı Alejandra ve 8 yıllık sevgilisi Verónica. Bunca yıldır biri şehirde Alejandra’yla, diğeri ise sahil kenarında bir kasabada Verónica ile olmak üzere 2 farklı hayat yaşıyormuş Óscar. Alejandra bu durumdan tamamen habersizmiş bu ölüm haberi gelene kadar; Verónica’nın ise Alejandra’yı simayen tanımadığını bilmekle birlikte Óscar’ın evli olup olmadığını bilip bilmediğinden habersiziz.

Bir yandan bu iki yaslı kadının acısını izlerken bir yandan da Óscar’ın ölümü gerçekten bir intihar mıydı onu araştıracağız muhtemelen ilerleyen süreçte. Ya da intiharsa sebebi neydi onu öğrenmeye çalışacağız. Kim bilir belki de tek ortak noktalarını kaybetmiş bu 2 kadın arasında bir arkadaşlık başlayacak bu süreçte.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Alejandra karakterine Verónica Sánchez hayat veriyor. Çok kısa bir süre önce çok önemli bir iş bağlamış olan başarılı bir mimar kendisi.

*Alejandra’ya kıyasla çok daha özgür ruhlu bir kadın olduğu gözlemlenen Verónica karakterini Élite ve Madres. Amor y Vida dizilerinden anımsanabilecek Irene Arcos canlandırıyor.

*Alejandra’nın iş ortağı ve Alejandra-Óscar çiftinin yakın dostu konumundaki Katia karakterinde White Lines, Killer Women, No Tomorrow ve Los Favoritos de Midas gibi dizilerden anımsanabilecek Marta Milans‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

*Óscar’ın dosyasına bakan polis dedektifi Conrado rolünde Vis a Vis dizisinden tanıdığımız Roberto Enríquez‘i izliyoruz.

*Óscar karakterinde ise La Casa de Papel ve The Head dizilerinden tanıdığımız Álvaro Morte karşımıza çıkıyor.

*Judit Ampudia, Katia’nın kızı Ada karakterini canlandırıyor.

*Cecilia Roth, Alejandra’nın annesi Blanca karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Kadroda ayrıca Miquel Fernández, Luna Fulgencio, Paco Manzanedo ve Antonio Garrido gibi isimler yer alıyor.

Uzun zamandır izlemek istediğim bir diziydi El Embarcadero ama fırsat olmamıştı. Nihayet ilk bölümünü izleyebildim ve başından epey memnun ayrıldım. Konusu, oyuncu kadrosu ve mutfaktaki isimleriyle yeterince ilgi çekici bir dizi var karşımızda elbette ama daha fazla öne çıkmayı başaran bir yönetmen başarısı da vardı açıkçası ilk bölümde. Bu tatta ve ayarda devam ettiği sürece leziz bir dizi olacaktır diye düşünüyorum. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler diliyorum.