Aptallık mı yoksa aşk mı seni hapishaneye düşürür?

La Casa De Papel dizisiyle de isminden söz ettiren İspanyol Antena 3 kanalının 2015 yılında yayınlamaya başladığı Vis A Vis, kadın hapishanesi konseptli iki sezonu yayınlanmış bir dizidir. Her ne kadar konsept hapishane gibi görünse de içinde suç, aşk, cinsellik, ihanet, entrika, aile ilişkileri ve hapishane dışına da taşan olaylarla ismini en azından Türkiye’de kısa sürede duyurmayı başarmıştır. İspanya’da ve dünya çapında 19 ödüle aday gösterilmiş ve 6 ödül kazanmıştır. Eğer Prison Break, Orange Is The New Black ve İspanyolca oluşundan dolayı La Casa De Papel hayranıysanız bir şans vermeden geçmeyin derim. Deneme fırsatınız olursa veya olduysa bu dediğim diziler kadar etkili olup olmadığına sizin karar vermeniz daha doğru olacaktır.

—> RESMİ SİTE   –  IMDB    –   TRAILER    –  INTRO


Macarena Ferreiro isimli genç ve saf bir kadının patronuna aşık olması ve onun yüzünden zimmetine para geçirme suçuyla özel kadın cezaevi Cruz del Sur hapishanesinde 7 yıl hapis cezasına çarptırılması anlatılıyor. Ailesine başta tekne gezintisi ile bir aylık tatile çıktığını söyleyen Macarena, hapishanede gelişen olaylarla birlikte ailesini de etkilemeye başlıyor. Konu biraz basit gibi görünse de yaşanan olaylarla her bölüm bir sonraki bölümü merak ettirmeyi başarıyor.

Ferreiro Ailesi

Macarena Ferreiro: Maggie Civantos tarafından canlandırılan karakter patronuna aşık olan genç ama bir o kadar da saf, aptal sarışın olarak nitelendirilen muhasebeci bir kadındır. Patronu tarafından kandırılınca 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Dizinin ana karakteridir.

Leopoldo Ferreiro :Carlos Hipólito tarafından canlandırılan karakter Macarena’nın babasıdır. Emekli bir polistir. Hapishaneden dışarıya taşan olaylar onu da etkileyecektir.

Román Ferreiro: Daniel Ortiz tarafından canlandırılan karakter Macarena’nın ağabeyidir. Evlenmek üzereyken hapishane dışına taşan olaylardan en çok etkilenecek kişilerden biridir. Hiçbir zaman olmayacağı bir karaktere dönüşecektir.

Encarna Ferreiro: María Salgueiro tarafından canlandırılan karakter Macarena’nın annesidir. Hiçbir şeyden haberi olmayan bir ev hanımı mı? Hapishane dışına çıkan olaylarda nasıl bir tavra bürünecek? Ya hiçbirimiz ya hepimiz mi diyecek?

Mahkumlar

Zulema Zahir: Najwa Nimri tarafından canlandırılan karakter Arap asıllı bir suçludur. Hapishanedeki konumu gardiyanların bile korktuğu en yüksek seviyededir. Dışarıyla her zaman bağlantısı olan ve istediğini her zaman elde edebilen güce sahiptir.

Saray Vargas de Jesús: La Casa De Papel dizisinden de tanıdığımız ve içimizin ısındığı değişik tipli kızımız Alba Flores tarafından canlandırılan karakter aslen Pakistanlı suçlu birisidir. Hapishanenin en güce sahip kadını Zulema Zahir’in sol koludur. Eşcinsel bir karakterdir ve hapishanede bir zamanlar sevgili olduğu Estefanía’ya hala aşıktır.

Estefanía Kabila: Berta Vázquez tarafından canlandırılan nam-ı diğer kıvırcık yardımsever. Herkesle iyi geçinmeye çalışan iyi huylu eşcinsel bir karakterdir. Saray’ı geçmişinde bırakan kıvırcık zamanla Macarena’ya aşık olmaya başlar.

Ana Belén Vila Roig: Inma Cuevas tarafından canlandırılan karakter Anabel hapishanenin içine her şeyi sokabilir ama karşılığında ödenmesi gereken bir miktar vardır. Zulema’dan sonra en fazla güce sahip olan kişilerden biri ama asıl önemli nokta içeriye ne soktuğu değil neresinde soktuğu.

Soledad Núñez: Her hapishanede yaşadıklarından dersler çıkartan birisi vardır. Sole karakteri onlardan biridir. Büyük abla olarak görülmektedir; herkes tarafından saygı görmekte ve sevilmektedir. Yeri geldi mi herkese öğüt vermesiyle bilinir. Diğer mahkumlar için en kötü yanı kalp rahatsızlığı vardır. Bundan kurtulabilecek midir? Karakter María Isabel Díaz tarafından canlandırılmaktadır.

Teresa González: Kimseye karşı kötülüğü yoktur, asıl kötülüğü kendine yapmaktadır. Hapishanenin keşlerinden biridir. Her türlü uyuşturucuyu kullanmıştır. Karakteri Marta Aledo canlandırmaktadır.

Hapishane Görevlileri

Miranda Aguirre: Karakter Cristina Plazas tarafından canlandırılmaktadır. Özel hayatında sıkıntılar yaşayan Miranda hapishanenin müdiresidir. Müdire deyince aklınıza sert, düşüncesiz bir karakter gelmesin aslında; iyi kalpli olan bir karakterdir. Mahkumlarının iyiliğini düşünür ama bir hapishaneyi yönetmeye çalışırken iyi kalpli olmak yeterli midir?

Fabio Martinez: Karakter Roberto Enríquez canlandırmaktadır. Polisliği bıraktıktan sonra hapishanedeki gardiyanlardan biri olmuştur. Görünüşü sert olsa da içte öyle değildir. Fabio baş gardiyan görevindeyken mahkumların yapmadıkları kalmamıştır. Macarena’nın suçsuz olduğuna inanır ve hapishanede onu kollayan bir karakterdir. Evli olmasına rağmen zamanla Macarena’ya ilgi duyar.

Antonio Palacios Lloret: Karakter Alberto Velasco tarafından canlandırılmaktadır. Hapishanedeki gardiyanlardan biridir. Fabio ile yakın arkadaştır. Palacios iyi ve temiz bir gardiyandır, hiç kimseye kötülüğü dokunmaz ve birine sözünü geçiremeyecek potansiyele sahiptir. Kadınlarla olan ilişkisi iyi değildir, aşk yaşamayı diler ama aradığını bulamaz, kendine güveni yoktur. Ailesi ile yaşamaktadır.

Ismael Valbuena Ugarte: Harlys Becerratarafından canlandırılan karakter gardiyanların en sertidir. Mahkumlarla ve diğer gardiyanlarla arası iyi değildir, yaptıklarıyla zamanla daha çok kötüleşecektir.

Carlos Sandoval Castro: Ramiro Blas tarafından canlandırılan karakter hapishanenin doktorudur. Duygusuz bir insandır. Mahkumlara istediğini yaptığı taktirde hediyeler verir. Bazen mahkumların işine gelebilecek bir hediye verebilir bazen de tam tersi hapishaneyi kendi yönetir misali işine geldiği gibi davranır. Kadınlara olan ilgisi ve içindeki bitmeyen cinsellik özel hayatında sorunlar yaratacaktır.

Polisler

Inspector Castillo:Jesús Castejóntarafından canlandırılan karakter emekli polis olan Macarena’nın babası Leopoldo ve gardiyanlardan Fabio’nun eski arkadaşıdır. Hapishanedeki olaylar dışarıya bağlandığından dizide önemli bir yere sahip olur. Ferreiro ailesine güvense de onlara zamanla şüphe ile yaklaşır.

Dizinin üçüncü sezonu 2018’in nisan ayında yayınlanacak. Fox (İspanya) ve Antena 3’ün ortak yapımı olacak. Netflix yayın haklarını elinde bulundursa da tüm ülkelere diziyi yaymadığını belirteyim. La Casa De Papel yokluğunu bir nebze olsa da azaltan bir dizi. La Casa De Papel kadar etkili olmayacağını bilerek başladığımdan zevk alarak izledim.

İspanyolca dilini ve La Casa de Papel’de olduğu gibi eğlendiren konuşmaları bulundursa da büyük beklenti ile girmeyin. Birinci sezonunda zaman zaman beklentimin üzerine çıksa da ikinci sezonla olayların kalitesinin biraz düştüğünü söylemeliyim. İzlemeli miyim derseniz, izleyin bir şey kaybetmezsiniz. Ben pişman olmadım. Ayrıca üçüncü sezonda iki tane kanalın işbirliği içine girmesi ilk ve ikinci sezondan daha kaliteli bir iş çıkartılmasına sebep olabilir. Antena 3 kanalının La Casa De Papel gibi dizi çıkartmasından sonra elinde ona benzer dizi olarak bu kaldığından üzerinde daha fazla durmasını umut ediyor ve bekliyorum.