ABC’nin 2 ay içerisinde final yapmaya hazırlanan uzun soluklu komedi dizisi The Middle‘ın tanıtımına hoş geldiniz.

GİRİZGAH

The Middle, 2007 yapımı aynı isimli TV filminden uyarlanan bir aile komedisi. The Middle‘ın 30 Eylül 2009 tarihinde başlayan ekran macerası, hali hazırda devam eden 9. sezonunun bitmesiyle birlikte çok yakında son bulacak.

Kahkaha efektsiz bir komedi dizisi olan The Middle‘ın elde ettiği rakamlarla yayınlandığı her sezon kanalın lider dizilerinden biri olmayı başardığını, devam eden 9. sezonunda an itibariyle 1.33 reyting oranı ve 5.692.000 izleyici sayısı ortalaması tutturup kanalın en yüksek rakamlar elde eden 5 dizisinden biri olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

The Middle‘ın yaratıcıları, Eileen Heisler ve DeAnn Heline. Yazar masasında bu ikiliye Jana HunterMitch HunterTim HobertRoy BrownRich DahmVijal PatelIlana Wernick ve David S. Rosenthal‘in de aralarında bulunduğu birçok isim eşlik etmiş 9 sezon boyunca. Yönetmen kadrosunda ise Lee Shallat ChemelPhil TraillElliot HegartyBlake T. Evans ve Ken Whittingham gibi kişiler var. Yapımcı kadrosunda Heisler ve Heline’e eşlik eden bazı isimler ise şunlar: Werner WalianJana HunterMitch HunterTim HobertRoy BrownAshley KormanLeslie WaldmanRich DahmIlana WernickDavid S. RosenthalRobin ShorrVijal Patel.

KONU

The Middle, konusu gereği ilk etapta Malcolm In The Middle dizisini akla getiriyor. İki dizide de bol çocuklu, zorlu ekonomik şartlarda geçim mücadelesi veren, Amerika’nın orta bölgesinde yaşayan bir çekirdek aile var. İki dizi de karakter merkezli olarak ilerliyor. Birbirinden farklı karakterlere sahip aile fertlerinin başından geçen eğlenceli olayları izliyoruz. Lakin şunu belirtmek gerek ki bu dizinin karakterleri Malcolm In The Middle’ın karakterlerine oranla çok daha sevilesi yazılmış durumda. İzlediğim ilk sezon itibarıyla çocuk karakterlerin dizinin komedi yükünü taşıdıklarını söylemek mümkün.

(Soldan Sağa) Frankie – Axl – Brick – Sue – Mike

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Frankie Heck=

Ailenin annesi. Indiana’ya ait genellikle siyah beyaz görüntüler eşliğinde onun Indiana’daki yaşamı anlattığı küçük sahneler ile açıyoruz bölümleri. Bölüm içerisinde de dizinin anlatıcısı olarak onun sesini bolca duyduğumuzu da belirtmeden geçmeyelim.

Zaman zaman ebeveyn olmaktan yorulsa da ailesini seven ve onlara son derece bağlı bir kadın. Bir araba galerisinde satış görevlisi olarak çalışıyor. Araba satmaktan aciz bir pazarlamacı! Patronu bu konuda ona büyük sabır gösteriyor ve ha kovuldu ha kovulacak şeklinde işine bir şekilde devam ediyor.

Karaktere hayat veren Patricia Heaton‘ı Everybody Loves Raymond ve Back to You dizilerinden tanıyoruz. 

=Mike Heck=

Ailenin babası. Normal, düz bir adam diyebiliriz Mike için. Hafiften de kalesiz. Frankie’ye oranla çok daha soğukkanlı. Bir taş ocağında personel şefi olarak çalışıyor. Ailesine bağlı bir adam.

Karakteri Scrubs dizisinden hatırlanabilecek Neil Flynn canlandırıyor.

=Axl Heck=

Ailenin en büyük çocuğu. İç çamaşırı ile üstsüz bir şekilde koltukta, TV karşısında pineklemesi en önemli özelliği. Ders çalışmayı sevmeyen, derslerinde başarısız, tembel bir öğrenci. Ama sporda oldukça başarılı. Okulunun basketbol takımının da futbol takımının da yıldız oyuncularından biri. Popüler sayılabilecek bir çocuk, kızlarla da arası oldukça iyi. Genel olarak aile fertlerine karşı alaycı, bencil ve umursamaz tavırlar sergilediğini söylemek mümkün. Ama bu özellikleri ona çok yakışıyor.

Karaktere Charlie McDermott hayat veriyor.

=Sue Heck=

Ailenin ortanca çocuğu ve tek kız evladı. Diş telleri, süzme seviyesindeki aptallığı ve sakarlığı ile dikkat çekmemesi mümkün olmayan biri gibi dursa da ne ismen ne de cismen bir türlü insanların hafızasına kazınamayan biri. Bir nevi görünmez insan. Sürekli bir şeylerin parçası olmaya can atsa da birçok öğrenci kulübü ve sporda şansını denese de hepsinde büyük bir başarıyla başarısız olan biri. Ama tam bir Pollyanna. Her başarısızlığın ardından ayağa tekrar kalkmaktan ve denemeye devam etmekten yorulmuyor. Bir gün herhangi bir şeyde başarılı ve görünür olma hayalini gerçekleştirme konusunda son derece iyimser biri.

Karakteri Eden Sher canlandırıyor. 

=Brick Heck=

Ailenin en küçük çocuğu. Fotoğrafik hafızaya sahip son derece zeki bir çocuk. Hayatta en çok keyif aldığı şey kitap okumak ve elinden neredeyse hiç kitap eksik olmuyor. Arkadaş edinmek konusunda sıkıntılı. Gerçi istediği de söylenemez. Kitapları ile gayet mutlu. Okulda kendi gibi sosyal olmakta güçlük çeken ve garip huyları olan çocukların olduğu özel bir sınıfta öğrenim görüyor. Kendi kurduğu cümlelerin son kısmındaki kelimeleri cümlesini bitirdikten sonra aşağıya bakarak kısık sesle tekrarlamak gibi garip bir alışkanlığı var Brick’in. Her cümle için yaptığı bir şey olmasa da toplum içerisinde garipseyen gözlerin ona çevrilmesini sağlıyor bu alışkanlığı.

Karaktere Atticus Shaffer hayat veriyor.

=Bob=

Frankie’nin iş yerinden arkadaşı. Onun da çok iyi bir satış görevlisi olduğu söylenemez ama Frankie’den daha iyi durumda elbette. Yalnız bir adam. Ailemizle vakit geçirmekten hoşlanıyor bu sebeple. Mike’a kendini bir türlü sevdiremiyor ama. Naif ve hafiften tırsak biri.

Karakteri Chris Kattan canlandırıyor.

Dizide tekrar eden rollerle veya konuk oyuncu olarak yer alan bazı tanıdık isimler ise şunlar: Brooke Shields, Daniela BobadillaJack McBrayerJerry Van DykeGreer GrammerDave FoleyEmily RutherfurdRay RomanoJane KaczmarekJosh CookeAlexa PenaVegaMolly ShannonLyndon SmithBailey De YoungWhoopi GoldbergDavid KoechnerKeegan-Michael KeyRichard KindCasey WilsonKirstie AlleyFaith FordSarah WrightCheryl Hines ve Betty White.

YAZARIN NOTU

Henüz ilk sezonunu izlediğim The Middle’dan memnunum an itibarıyla. Karakterler sevilesi ve güzel konular seçildiği zaman tadından yenmiyor. Elbette vasat veya zayıf kalan bölümler de oluyor ama genel olarak bakıldığında izlenebilir bir aile komedisi. Malcolm in the Middle gibi birkaç iyi sezon ile başlayıp çocuklar büyüdükçe sonradan bozmamıştır umarım.

Benim dizi ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

Koltuklara sıralanıp TV karşısında hazır yemek tükettikleri anlar ailenin bir arada vakit geçirdikleri başlıca anlar konumunda.

FRAGMAN