Paramount Network (eski adıyla Spike), geçtiğimiz Ocak ayının sonlarında bizleri yeni bir mini dizi ile buluşturdu: Waco

Waco, Amerika’nın Teksas bölgesinde 1993 yılında yaşanan Waco Kuşatması olarak bilinen tarihi bir olayın uyarlaması. The Weinstein Company tarafından televizyona uyarlanan dizinin senaryosu John Erick Dowdle ve Drew Dowdle kardeşler tarafından yazıldı. John Erick Dowdle, dizinin yönetmenliğini yaptı. Taylor Kitsch, Michael Shannon ve Dowdle kardeşler, dizinin yürütücü yapımcısı olarak yer alıyorlar.

A Place Called Waco ve Stalling for Time: My Life as an FBI Hostage Negotiator adlı iki kitaptan uyarlanarak senaryo oluşturulmuş. Dizinin ilk ve tek sezonu 6 bölüm sürdü. Bölüm süreleri 47-52 dakika arası değişiyor.

İsterseniz gelin diziyi yakından tanıyalım.

İnanç…

İnsanlığın olmazsa olmaz şeyidir inanç. Her insan bir şeylere inanır. İnandığımız doğrular vardır; dinsel, dünyevi, ahlaki, insancıl, siyasi, cinsel, duygusal ve daha bir çok kategoriye ayrılır inanç. Bir şeylere inanmıyorum diyen insanlar da vardır ama bu da aslında bir inanıştır. İnsanlar inançlarına sıkı sıkıya bağlıdır her zaman, fakat bu bağlılık da ikiye ayrılabilir. İlk durumda kişi, inandığı şeylere körü körüne bağlıdır ve ne olursa olsun onlardan vazgeçmek istemez. İnsanların 1+1=2 demesi onun umurunda değildir; onun için daima 1+1=0’dır. İkinci durumda ise kişi, bir şeylere inanmıştır ama algılarını açık tutar her zaman. Yaşadığı tecrübeler, değişen dünya profili onun inancını etkileyip yeniden şekillendirebilir. 

İşte David Koresh kurduğu tarikat ile birlikte farklı bir inanış içindeydi. Kendisini peygamber olarak görüyordu…

ATF (Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu) 28 Şubat 1993’te mahkeme kararı ile Teksas’ın Waco şehrinde bulunan Branch Davidian tarikatının çiftliğini 3 helikopter ve 76 ajan ile arama girişiminde bulunur. Arama yapılmasına direnen tarikat mensupları ile ATF ajanları arasında çatışma çıkar ve 4’ü ATF ajanı olmak üzere toplam 10 kişi hayatını kaybeder. Bu olay sonrası FBI, operasyonun komutasını alır ve 51 gün sürecek olan kuşatma başlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

David Koresh (Taylor Kitsch)

Davidian tarikatının lideridir. Kendi tarikatıyla birlikte gözden uzak bir şekilde, dış dünya ile çok fazla etkileşime girmeden yaşıyor. En büyük hayali kendisine bütün dünyanın inanması. Tarikatındaki erkeklerin kadınlarla cinsel ilişkiye girmesi yasaktır. Sadece kendisi ilişkiye girebilir; çünkü o seçilmiş kişidir. ATF baskınında kendi değerlerinden asla ödün vermiyor. İnsanları etkileyip manipüle edebilen birisidir.

Oyuncuyu True Detective ve Friday Night Lights dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Gary Noesner (Michael Shannon)

FBI tarafından görevlendirilen arabulucudur. Son derece insancıl birisidir. Yaşadığı, gördüğü ölümler onu derinden etkilemiştir. İşi, özel hayatını da etkilemektedir. Artık bu işten kurtulup karısıyla birlikte mutlu mesut yaşamanın hayallerini kurmaktadır. Waco Kuşatması’nda da iki tarafa da zarar gelmemesi için elinden geleni yapacaktır.

Oscar ve Altın Küre adaylıkları bulunan ünlü oyuncuyu bir sürü filmden ve Boardwalk Empire dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Steve Schneider (Paul Sparks)

David’in tarikatına eşiyle birlikte katılmış. Bir topluluğa ait olmak için gelmişlerdir. David’in sağ kolu gibidir.

Emmy adaylığı bulunan oyuncuyu Boardwalk Empire, House of Cards ve The Night Of dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Rachel Koresh (Melissa Benoist)

David’in ilk eşi. David’in diğer kadınlarla ilişkiye girmesini sorun etmiyor. David’e inanıyor. Çiftlik evinde David kadar onun da sözü geçiyor. Ailesini korumak için her şeyi yapar.

Oyuncuyu Supergirl ve Glee’den hatırlayabilirsiniz.

David Thibodeau (Rory Culkin)

Tarikata sonradan katılan birisi. David’den etkilendiği için tarikata giriyor.

Oyuncuyu Sneaky Pete dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Michelle Jones (Julia Garner)

Çiftlikte yaşıyor. Gizli gizli David Thibodeau ile yakınlaşıyorlar.

Oyuncuyu Ozark ve The Americans dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Ayrıca dizide Shea Whigham, Andrea Riseborough, Demore Barnes, Glenn Fleshler ve Eric Lange yer alıyor.

SON SÖZ

Waco, olayları bilmeden başrol ikilisinden dolayı izlemeye başladığım bir dizi oldu. Çok yüksek bir beklentim yoktu ama başından memnun kalktığımı söyleyebilirim. Dizi, oyuncular, tarihi yansıtması falan her şey mükemmel olmuş diyebilirim. Başrol ikiliyi bayağı beğendim. Ek olarak Paul Sparks ve Melissa Benoist’in de hakkını vermem lazım. Eli yüzü düzgün bir dizi olmuş. Şimdilik yalan olmasın, bu senenin en beğenerek izlediğim yeni dizisi bile olabilir Waco. Daha fazla konuşmama gerek yok; oturun izleyin. 6 bölümcük zaten, bir çırpıda bitiverir.

Tavsiyedir.

TANITIM FRAGMANI