Sneaky Pete, Amazon’un 2015 yılında pilot bölümünü bizlerle buluşturduğu ve 2017 yılının ilk ayında yayınladığı Bryan Cranston ve David Shore ikilisinin yapımcısı olduğu dizidir. Amazon ilk sezonu yayınlandıktan sonra diziye 2. sezon onayını da verdi ve 2. sezonu 9 Mart 2018 tarihinde yayınlanacak. Yapım koltuğunda oturan ikili bu diziyi daha önce CBS kanalına önerdiler, kabul edilmeyince Amazon ile anlaştılar.

İlk sezonu 10 bölüm süren dizinin, ikinci sezonu da 10 bölüm sürecek.

Gelin diziyi biraz daha yakından tanıyalım.

KONU

Marius Josipovic, kendi çapında bir dolandırıcıdır. Bir gün ters giden bir iş sonucu kendini haksız yere hapiste bulur. 3 yıl sonra hapisten çıkar; bunun için çok mutludur, hayatına kaldığı yerden devam edecektir. Fakat daha önce kazık attığı Vince isimli mafya babasının hala onun peşinde olduğunu öğrenince kendini kurtarmak için kaçmak zorunda kalır. Çareyi hücre arkadaşının 20 yıldır hiç görmediği ve anlata anlata bitiremediği büyükbaba ve büyükannesinin evine saklanmakta bulur. Kendini Pete Murphy diye tanıtır ve ikinci bir hayata başlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Marius Josipovic / Pete Murphy (Giovanni Ribisi)

İşinde usta bir dolandırıcıdır. İçinde bulunduğu olaylardan çok kolay bir şekilde kurtulmayı bilen kurnaz birisidir. Peşindeki kişilerden saklanırken Pete Murphy olarak yaşamaya başlar ve onun ailesine uyum sağlamaya çalışır. Kimliğinin açığa çıkmaması için çok dikkatli hareket etmelidir. Aslında babasız ve ilgisiz bir anneyle büyüyen Marius, istemeden de olsa hep istediği bir aile ortamını bulmuştur.

Oyuncuyu AvatarSaving Private RyanBoiler Room ve A Million Ways to Die in the West filmlerinden tanıyabilirsiniz. Ayrıca Dads, My Name is Earl ve Friends dizilerinde de rol almıştır.

Julia Bernhardt (Marin Ireland)

Pete’in yaşıt kuzenidir. Annesini babasını trafik kazasında kaybettikten sonra kardeşinin sorumluluğunu da alıp büyükbaba ve büyükannesinin çiftliğinde yaşamaya başlarlar. Eşinden ayrı yaşıyordur ve çocuğu vardır. Aile işini sürdürmektedir.

Oyuncuyu The Slap, Girls, Masters of Sex, Bull, The Killing ve Homeland dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Taylor Bowman (Shane McRae)

Pete’in bir diğer kuzenidir. Kasabada polis olarak görev yapmaktadır. Şakacı, eğlenceli ve çocuksu biridir.

Oyuncuyu Game of Silence, Forever, Nashville ve The Following dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Carly Bernhardt (Libe Barer)

Julia’nın kardeşidir. Anne ve babasını kaybettikten sonra büyükbaba ve büyükannesinin çiftliğinde yaşamaya başlar. Yalnız takılmayı seven birisidir. Pete’in hareketlerinden şüphelenip onu araştırmaya başlar.

Oyuncuyu Those Who Can’t ve Parenthood dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Otto Bernhardt (Peter Gerety)

Pete’in büyükbabasıdır. Bir kızını kaybetmiş, diğer kızını da uzun süredir görmemiştir. Kızını kaybettikten sonra kalp krizi geçirmiştir; o yüzden vaktini evde dinlenerek geçirmektedir.

Oyuncuyu The Good Fight, Mercy Street, Public Morals, The Wire, The Good Wife gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.

Audrey Bernhardt (Margo Martindale)

Pete’in büyükannesidir. Eşinin rahatsızlığından dolayı aile işi olan kefalet bonosu işini Julia ile yürütmektedir.

Emmy ödüllü oyuncuyu The Guest Book, The Americans, The Good Wife, The Millers, Justified ve Dexter dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Eddie Josipovic (Michael Drayer)

Marius’ın kardeşidir. Marius ile birlikte iş yapmaktadır. Vince, Marius’un çaldığı parayı getirmesine karşılık onu esir olarak tutmaktadır.

Oyuncuyu Mr. Robot, Timeless, Vinyl, Shades of Blue ve The Following dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Karolina (Karolina Wydra)

Marius’ın dolandırıcı ekibindendir ve eski sevgilisidir. Şimdi Vince’in sevgilisidir.

Oyuncuyu Quantico, Twin Peaks, Wicked City, True Blood, Justified ve House M.D. dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Vince Lonigan (Bryan Cranston)

Kumarbaz, mafya babası. Parasını çaldığı için Marius’ın peşindedir.

Emmy ve Altın Küre ödüllü ve Oscar adaylığı bulunan ünlü oyuncuyu Breaking Bad dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Ayrıca dizide Virginia Kull, Alison Wright, Jacob Pitts ve C.S. Lee de yer alıyor.

SON SÖZ 

Sneaky Pete’i 2015 yılından beri merakla beklememe rağmen şu zamana kadar izlemeye fırsat bulamadım bir türlü. En sonunda ikinci sezonu gelmeden ilk sezonunu bitirdim. Gayet güzel, yerinde ve eli yüzü düzgün bir Amazon dizisi olduğunu düşünüyorum. Genel olarak Amazon dizileriyle iyi anlaşıyorum ve bunu da sevdim. Dışarıdan bakıldığı zaman zaten tam bir Amazon dizisi olarak görüyorum diziyi. Giovanni Ribisi’yi burada çok sevdim, gayet güzel başrolü taşımış. Ayrıca Bryan Cranston da fazla gözükmese de sezonun tamamında yer alarak işini yaptığını düşünüyorum. Bu iki oyuncu dışında diğerlerine daha fazla yük verilseydi iyi olabilirdi. 2. sezonda çıtasını daha yükseğe çıkartabileceğini düşünüyorum; çünkü potansiyeli olan bir dizi. Yine de ilk sezon kıvamında bir ikinci sezon tadından yenmez.

Eğer ilginizi çektiyse dizi, hazır ikinci sezonuna az vakit kalmışken size de izlemenizi tavsiye ediyorum.

TANITIM FRAGMANI