Geçtiğimiz dizi sezonunun en popüler konularından birisi zamanda yolculuktu. Konu alan ve ekrana gelen dizilerden birisi de NBC’de yayın hayatına başlayan Timeless oldu.

Yaratıcılarının ve yapımcılarının Eric Kripke (Supernatural) ile Shawn Ryan (The Shield) olduğu dizinin arkasında Sony Pictures Television da bulunuyor. Sezonu 16 bölüm süren dizi, normalde ilk sezon sonunda kanal tarafından iptal edilmişti. Ancak sonrasında Amerikan dizi sektöründe örneğine az rastlanır bir şey gerçekleşti ve iptal kararı üç gün sonra geri alındı. İkinci sezonu 10 bölüm sürecek olan Timeless, gelecek yıl bir ara yeniden ekrana dönecek.

Dizi, ülkemizde ilk sezonuyla D-Smart bünyesindeki (şimdilerde kapanmış olan) DiziSmart Platin’de ekrana geldi.

Konusu

İlk bölümle birlikte deneysel bir zaman makinesi Mason Industries’den Garcia Flynn ismindeki birisi tarafından çalınır. Flynn yanında adamı Anthony ile birlikte geçmişe gidince İç Güvenlik Bakanlığı’nın desteğiyle makineyi geri alma ve Flynn’i durdurma operasyonu başlatılır. Çünkü ve ‘tabii ki’ geçmişe gidilerek tarihin değiştirilmesi engellenmelidir.

Bu amaçla zamanlar arası maceralarına odaklanmaya başlayacağımız üç ana karakter bir araya getirilir. Zaman makinesinin eski bir modeli onların kullanımına verilir, gerekli araç gereçler sağlanır. Her ne kadar Flynn’in aracının indiği konum bilinemese de en azından hangi zamana gittiği de saptanır. Ancak bu durdurma görevi herkesin düşündüğünden daha karışık, zor ve uzun bir süreç halini alır.

> Lucy Preston (Abigail Spencer): Tarih profesörü. İşinde uzman bir isim ve Flynn’in seyahat ettiği tarihlerin önemi ile onun amacı konusunda yardımı dokunuyor. Tarihin gidişatını korumak için tek seferlik bir görevi kabul eden Lucy, ilk bölümdeki görev günümüzdeki hayatını beklenmedik bir şekilde etkileyince her şeyi düzeltmek için devam etme kararı alıyor.

> Wyatt Logan (Matt Lanter): Kıdemli Başçavuş. Birkaç yıl önce öldürülen eşinin kaybını atlatmaya çalışıyor. Kas gücü olarak yer alan karakterin görevi Flynn’i ele geçirmek.

> Rufus Carlin (Malcolm Barrett): Şirketteki mühendislerden. Eski model zaman makinesini kullanmayı bilen, dolayısıyla pilotluk görevini üstlenen birisi. Siyah olduğu için seyahatleri sırasında zaman zaman daha dikkatli olması gerekebiliyor.

> Garcia Flynn (Goran Višnjić): Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) eski çalışanlarından olan karakter, eşini ve kızını kaybedince intikam arayışına girip zaman makinesini çalıyor. Hedefinde ‘Rittenhouse’ isimli çok uzun zamandır ülkenin pek çok alanında birçok isimle aktif olan gizli bir örgüt var. Amacı da tarihi karakterleri veya bilindik olayları kullanarak örgüte zarar vermek veya yok etmek.

Timeless, kendisini bir şekilde izleten dizilerden birisi. Öyle büyük bir prodüksiyon beklemeyin tabii ki, yok. Zaman yolcuğunu işleyen dizilerde bir noktadan sonra genellikle mantık hataları göze çarpmaya başlar, bu dizide de yaşandığı oluyor elbette. Kafanızı fazla yormayıp kendinizi akışa bıraktığınızda, vakit geçirme amacına sahip olduğunuzda ise zevk alabiliyorsunuz. Ben bütün bir sezonu televizyon karşısında izledim mesela.

Bunu da öncelikle kadrodaki uyumla sağlıyorlar. Başrol üçlünün karakterleri de yaşadıkları da insanın ilgisini çekebiliyor. Zaten iptal haberi geldiğinde hikayesini değil de ana karakterlerini ve oyuncularını bulmuşken kaybettiğim için bozulmuştum. Parça parça ana konuyu ilerletişlerinin de kötü olmadığı kanısındayım. Ayrıca her ne kadar Amerikan kültürü olsa bile geçmişe giderek pek çok tanıdık ismi ve olayı izletmeleri de kendisini izletmesinin bir diğer nedeni.

Timeless dizisi genel olarak böyle efenim. İyi seyirler…

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.