Farklı tarzda komedi dizilerini bizlerle buluşturmaya devam eden TBS‘in bu yaz bizlerle buluşturduğu yeni komedisi The Guest Book‘un tanıtımına hoş geldiniz.

The Guest Book, 3 Ağustos 2017 tarihinde çift bölümle açılış yaptı ve 28 Eylül 2017 tarihinde 10 bölümlük ilk sezonuna noktayı koydu. Dizi, 2. sezon onayını da cebine koymayı başardı.

Dizinin yaratıcısı My Name is EarlRaising HopeThe Millers ve Yes, Dear gibi dizilerin yaratıcısı Gregory Thomas Garcia. Ona yapımcı koltuğunda Alix Jaffe ve Aaron Greenberg eşlik ediyor.

Bölüm süreleri 20-21 dakika arasında değişen kahkaha efektsiz komedi dizisi reytinglerde dengeli bir görüntü çizerken 0.39 reyting ve 1.112.000 izleyici sayısı ortalaması ile ilk sezonunu tamamladı.

Antoloji formatındaki The Guest Book‘ta her bölüm yeni yeni karakterler izleyip onların bölümlük hikayelerine konuk olurken bir yandan da kadrolu karakterlerin hikayeleri akmaya devam ediyor. Sezon içerisinde bu kadrolu karakterlerin hikayelerini nihayete erdirmeye çalışıyoruz.

Şehir dışında küçük bir kasabada ahşap kulübeler kiralayan bir pansiyondayız. Pansiyon sahiplerinin hayvan isimleri verdikleri birkaç tane kiralık kulübeleri mevcut. Bu kulübelerden 1 tanesi bizi daha çok ilgilendiriyor: Kurbağa Kulübesi. Kurbağa kulübesi her bölüm yeni ziyaretçiler ağırlıyor ve ziyaretçilerimizin ziyaret süresince başından geçenleri kaleme aldıkları bir ziyaretçi defteri var. Dizimizin adı da buradan geliyor. Konuğumuzun sesinden ziyaretçi defterine not edilen olayları dinlerken bir yandan da olan biteni izlemeye devam ediyoruz.

Dizide kadrolu olarak veya tekrar eden bir rolle yer alan karakterlere kısa kısa değinecek olursak;

Kulübelerin sahibi yaşlı çiftimiz Wilfred ve Emma rolünde Hart of Dixie ve Night Court dizilerinden hatırlanabilecek Charles Robinson ile Suits ve Scrubs dizilerinden anımsanabilecek Aloma Wright‘ı izliyoruz. Tekdüzelikten sıkılan ve heyecan arayan ama karısından tırsmayı da ihmal etmeyen Wilfred karakteri Emma’ya oranla çok daha fazla ekranda kalıyor. 

Kurbağa Kulübesi’nin yanındaki kulübenin sürekli kiracısı olan Dr. Brown rolünde Raising Hope, The Mindy Project ve Deadwood gibi birçok diziden aşina olduğumuz Garret Dillahunt‘ı izliyoruz. Karısından kısa bir süre önce boşanmış, şu sıralar yeni bir ilişkisi olan eski karısının kendisine saygısı kalmamış, çocuğunu göreceği günleri iple çeken, hafiften dengesiz bir ruh haline sahip bir doktor kendisi. Eski eş Jessica rolünde ise Anger Management ve Hart of Dixie’den tanıdığımız Laura Bell Bundy‘yi izleme fırsatı yakalıyoruz birkaç bölümde.

Kasabanın hafiften çatlak şerifi Kimberly rolünde Life Goes On ve Army Wives gibi dizilerden anımsanabilecek Kellie Martin karşımıza çıkıyor. Hayatına yön verirken annesi Alice‘in (Margo Martindale) fazlaca etkisinde kalan Kimberly’nin Dr. Brown’dan hoşlandığını da belirtmeden geçmeyeyim.

Aşırı kiloları ile dikkat dağıtan şekilsiz striptizcimiz Vivian rolünde One Mississippi dizisinden hatırlanabilecek Carly Jibson‘ı izliyoruz. Kasabanın girişinde işlettiği striptiz kulübüne gelen sınırlı sayıdaki müşteriyi özel odada çektiği gizli videolarla tehdit edip onlara istediklerini yaptırmak ise en keyif aldığı şey.

Vivian’ın üvey oğlu Frank rolünde Lou Wilson‘ı izliyoruz. Üvey annesinin boyundurluğunda yaşayan saf kalpli, fazla zeki olmayan bir genç.

Striptiz kulübünde çalışan 2 bedbaht striptizci Sinnomin ve Kombucha rolünde Tipper Newton ve Melanie Mosley karşımıza çıkıyor. Wilfred’in uyuşturucu tedarikçisi ve aynı zamanda erzak getir götürcüsü yeğeni Eddie rolünde My Name Is Earl’den tanıdığımız Eddie Steeples‘i izleme fırsatı yakalıyoruz ara ara.

Her bölümün başında önceki bölümlerde olanları anlatıp arkadaşına diziyi ısrarla izletmeye çalışan Arlo rolünde Arjay Smith ve onun umursamaz arkadaşı Woody rolünde John Milhiser‘ı görüyoruz. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğümüz meçhul ikili de her bölümün kapanışında bir şarkı söyleyip uğurluyor bizi. 

Bölümlük hikayelerde ise cici eş olmaya çalışan eski bir porno yıldızı, dünya ile tanışan amiş bir genç, kendisinden epey genç bir kıza vurulan umutsuz bir aşık, evliliğini yeniden alevlendirmeye çalışan bir koca, tehlikeli sularda yüzen deneysel araştırmacı bir profesör, iki evsiz hırsız vb. karakterlere konuk oluyoruz.

İlk sezonun konuk oyuncu havuzunda yer alan bazı tanıdık isimler ise şunlar: Jenna FischerStockard ChanningLauren LapkusDanny PudiMichael RapaportDavid ZayasJohn OrtizMichaela WatkinsTommy DeweyKimberly Hebert GregoryShannon WoodwardDesmin BorgesKate MicucciMary Lynn RajskubAndrew J. West ve Jaime Pressly.

Diziyi çok da başarılı bulduğumu söyleyemeyeceğim dürüst olmak gerekirse. Sırf kadrolu karakterlerin hikayesi olsa izlenir bir şey değil zaten. Ama konuk karakterlerin hikayelerini izlemek eğlendiriyor zaman zaman. 1, 2, 4 ve 8. bölümleri beğendiğimi söyleyebilirim özellikle bu kapsamda.

Aşırı kilolu striptizci ise epey çekilmez bir karakter konumunda bu arada.

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

İzleyecek olanlara iyi seyirler. Bunlar da fragmanları: