Deadwood, 20042006 yılları arasında HBO‘da yayınlanmış, “vahşi batı” temalı olarak bilinen bir dram ve dönem dizisidir. Efsaneler arasına girmiş dizilerden biri olarak anılan Deadwood, 2006 yılında izleyicilerini üzen iptal haberinin ardından yarım kalan hikâyesini, 2019 yılında yayınlanan filmle tamamladı. Gelin bu nostaljik diziyi birlikte tanıyalım.
western-fontsDeadwood, kamp olarak kurulan bir yerleşim yeridir. Toz, toprak ve çamur, bu kampı en iyi özetleyen kelimelerdir. Etrafında keşfedilen altın rezervleri nedeniyle büyüyerek kasabaya dönüşmeye başlamıştır. Bu nedenle de sürekli göç alan ve nüfusu artan bir yerdir. Kampta yaşayan kişiler zaten genel olarak “iyi” şeklinde nitelendirilecek karakterler değildir. Bir de altın bulma umuduyla gözünü hırs ve para bürüyen insanların buraya gelmeye başlamasıyla daha da karmaşık bir yer hâline gelir ve bu durum tabii ki birçok olayı da beraberinde getirir. Dizide de bu kampta yaşayan ve sonradan buraya gelen bu insanların günlük hayatları ve aralarında yaşadıkları olaylar anlatılmaktadır. Ancak bu kampın çok önemli bir özelliği daha vardır: Burada kanun yoktur. Şerifi bile olmayan bir vahşi batı kasabasıdır. Yolsuzluk, hırsızlık ve cinayet gibi suçlar günlük hayatın bir parçası olmuştur.

Dizi, her ne kadar “vahşi batı” temalı bir dizi olarak gösterilse de o at üstünde koşan ve sürekli ateş eden adamların olduğu aksiyon dolu vahşi batı filmleri gibi değildir. Daha çok karakterler arasındaki diyaloglar ve ilişkiler üzerine ilerler, çok fazla aksiyon içermeyen bir dizidir. 1870‘li yıllarda geçmektedir ve dizideki karakterlerin bir kısmı gerçek tarihi kişilikler, bir kısmı ise kurgusal karakterlerdir. Dizide yaşanan olayların birçoğu da o dönem gerçekten yaşanmıştır. Dönem dizisi olarak da izlenebilecek olan Deadwood, yayın hayatı boyunca 3 sezon sürmüştür ve sezonlar yaklaşık 50 dakikalık 12 bölümden oluşmaktadır. 3. sezon finalinin ardından iptal edilen dizi, yaşanan tüm zorluklara rağmen 31 Mayıs 2019 yılında 1 saat 50 dakikalık bir film ile finalini tam 13 yıl sonra yapmıştır. Dizinin yaratıcısı ve yapımcısı olan David Milch, çoğu bölümün ve filmin senaristliğini yapmıştır. Bir Altın Küre ve sekiz Emmy (28 adaylık) ödülü bulunan Deadwood, birçok kişi tarafından tüm zamanların en iyi dizilerinden biri olarak gösterilmektedir.

Gerçek Hayatta Deadwood Kasabası

Deadwood, ABD’nin Lawrence County, Güney Dakota bölgesindeki kırsal bir yerleşim yeridir. Kasabanın ilk sakinleri, kurulmuş olduğu küçük vadide bulunan ölü ağaçlardan dolayı kasabaya bu ismi vermiştir (dead=ölü, wood=odun, ağaç). Kasaba, en parlak zamanlarını 1876 ve 1879 yılları arasında altın yatakları keşfedildikten sonra yaşamıştır ve bu dönemde altın arayıcıları bu kasabaya akın etmiştir. En kalabalık olduğu o dönemde 5.000 kişilik bir nüfusa sahiptir ve Wyatt Earp, Calamity Jane ve Wild Bill Hickok gibi eski Vahşi Batı’nın meşhur karakterleri de burada bir dönem yaşamışlardır.western-fonts

Al Swearengen (Ian McShane)

Albert Swearengen, nam-ı diğer “Swedgin”, kamptaki The Gem Saloon adlı mekânın sahibidir. Kampta “saloon” olarak geçen mekânlar hem bar hem de genelev olarak hizmet veren yerlerdir, onun mekânı da bunlardan biridir. Kampa ilk yerleşenlerden biri olduğu için sözü geçen ve kararlarına saygı duyulan zeki bir adamdır. Şüphesiz dizinin en karizmatik karakteridir ve belki de televizyon tarihindeki en karizmatik karakterlerden biridir. Bulunduğu her sahneyi izlemek ayrı bir keyif verir. Ağzından hiç küfür eksik olmaz. Kamptaki müttefikleri ile birlikte bu kanunsuz yeri arka planda yöneten kişidir.

Seth Bullock (Timothy Olyphant)

Kanadalı olan Seth Bullock, Montana bölgesinden Deadwood’a gelmiştir. Daha önce şeriflik yaptığı için çok disiplinli bir adamdır ve kampta da kısa zamanda herkesin saygı duyduğu biri olur. Kampa partneri ile birlikte hırdavatçı dükkânı açmak için gelmiştir ve her şeye sıfırdan başlarlar. Dükkânı bile kendileri inşa ederler. Seth Bullock da dizinin en karizmatik ve sevilen karakterlerinden biridir. Wild Bill Hickok ile tanıştıktan sonra kampta daha farklı bir rol üstlenir.

Dan Dority (W. Earl Brown)

Al’in sağ koludur ve en güvendiği adamıdır. Kendisi de The Gem Saloon’da çalışır ve Al’in en önemli işlerini o yapar. Yıllardır birlikte çalışmaktadırlar ve kendisi de Al gibi çabuk sinirlenen bir tiptir.

Sol Star (John Hawkes)

Seth Bullock’un partneri ve en yakın arkadaşıdır, kampa birlikte gelmişlerdir. Kamptaki tek Yahudidir ve Avusturyalıdır. Zeki bir adamdır. Herkes Deadwood’a altın aramaya geldiği için onlara alet satma fikriyle buraya gelip hırdavatçı dükkânı açmak istemiştir.

Trixie (Paula Malcomson)

The Gem Saloon’da çalışan hayat kadınlarından biridir ve Al Swearengen’ın gözdesidir. Al, mekândaki diğer kadınlara olduğu gibi kendisine de kötü davranmaktan çekinmez ancak her ne kadar açıkça belli etmeseler de aralarında değişik bir duygusal bağ vardır. Kendisi de Al gibi çok küfürbazdır ve ağzı kamptaki birçok erkekten daha fazla bozuktur.

Alma Garret (Molly Parker)

New York’un refah düzeyi yüksek ailelerinden birinden gelen Alma Garret, kocası ile birlikte şehir hayatından kaçıp Deadwood’a yerleşmeye karar verir. Altın yatakları bakımından zengin olan bu topraklarda altın hissesi alıp yeni bir hayat kurmak için buraya gelmişlerdir. Ancak kocasının altın ararken oyuna getirilip öldürülmesi üzerine kampta tek başına bir dul olarak yaşamaya başlar.

E.B. Farnum (William Sanderson)

Kamptaki otelin sahibidir ve Al Swearengen’ın ayak işlerini yapar. Kendisi tam bir yancıdır, neredeyse kamptaki hiç kimse tarafından sevilmez. Sinirci bozucu hareketleri ve boş laflarıyla etraftakilerin canını sıkar, millete dedikodu taşır, sürekli insanların işlerine burnunu sokmaya çalışır. Sevimsiz bir karakterdir.

Doktor Cochran (Brad Dourif)

Kampın doktorudur ve buradaki tek doktor olduğu için kampta başına bir şey gelme ihtimali en düşük kişidir. Özellikle de genelev işleten Al Swearengen ve Cy Tolliver’ın mekânlarındaki hayat kadınlarının sağlık durumlarıyla sürekli olarak ilgilendiği için kampın bu kodamanları için çok değerlidir.

Calamity” Jane Canary (Robin Weigert)

Daha önce General Custer adlı bir komutan için gözcülük yapan Jane, arkadaşı Charlie Utter ve hayranlık duyduğu Wild Bill ile birlikte kampa gelmiştir. Kampa geldikten sonra Doktor Cochran ile arkadaşlık kurup ona yardım etmeye başlar. Ağzından küfür eksilmeyen ve elinden içki şişesi düşmeyen bir tiptir. Wild Bill öldürüldükten sonra ise tamamen alkolik olur.

Wild Bill” Hickok (Keith Carradine)

Bölgedeki en hızlı silahşorlardan biri olarak nam salmış olan Wild Bill, Deadwood’a sonradan gelir. Hayattan bıkmış bir hâldedir, sürekli içki içip kumar oynar. Yakın arkadaşı olan Charlie Utter, kendisini sürekli motive etmeye çalışır ve bu nedenle onu Seth Bullock ile tanıştırarak ikili arasındaki arkadaşlığın başlamasını sağlar.

Charlie Utter (Dayton Callie)

Wild Bill ve Calamity Jane’in arkadaşıdır. Wild Bill ile birlikte kampa gelmiştir ve aynı zamanda iş ortağıdırlar. Kampta posta ve nakliye işlerini yapar.

Cy Tolliver (Powers Boothe)

Bella Union adlı mekânın sahibidir ve kampa sonradan gelip Al Swearengen’ın mekânının karşına rakip olarak kendi mekânını açmıştr. Bella Union, The Gem Saloon ile kıyaslandığında biraz daha lüks ve temiz bir yerdir. Kamptakilerin içki, kumar ve kadınlarla eğlenmek için geldikleri mekâna herkesi almaz, müşterileri konusunda biraz daha seçicidir.

Joanie Stubbs (Kim Dickens)

Cy Tolliver ile birlikte kasabaya sonradan gelmiştir, Bella Union adlı mekânın madamıdır. Ancak The Gem Saloon’daki Trixie’den farklı olarak kendisi sadece müşterileri karşılar, onlarla birlikte olmaz. Mekânın sahibi Cy ile ilişkisi vardır ancak sürekli kavga ederler. Bu nedenle Bella Union’dan ayrılarak kendi mekânını açar.

Mr. Wu (Keone Young)

Her ne kadar dizide çok fazla gözükmese de kampın en renkli karakterlerinden biridir. Deadwood’da yaşayan Çinlilerin lideridir. Kamptaki insanların uyuşturucu temin ettiği ve öldürdükleri kişilerin cesetlerini kurtulması için getirdikleri kişidir. Hiç İngilizce bilmemesine rağmen sadece “Swedgin” ve “cocksucker” kelimelerini kullanarak Al Swearengen ile kurduğu diyaloglar, dizinin en eğlenceli anlarından olmuştur her zaman.

western-fonts

  • Fuck” kelimesi ve türevleri dizide toplam 2.980 defa kullanılmıştır (dakika başına 1,6 “fuck” kelimesine denk geliyor). “Cocksucker” kelimesi de oldukça fazla kullanılmıştır.
  • Dizideki olaylar 18761877 yılları arasında geçmektedir.
  • Diziye ikinci sezonda katılan George Hearst karakteri, Citizen Kane filminin çekilmesine ilham veren ünlü gazeteci William Randolph Hearst‘ün babasıdır.
  • HBO, zamanında David Milch’e diziyi 12 bölümden daha kısa bir dördüncü sezonla bitirme şansı sunmuş ancak kendisi bu şartlarda dördüncü sezonu çekmeyi kabul etmemiştir. Ancak sonradan öğrendiğimiz kadarıyla HBO Milch’e, diziyi bitirmek için kendisinin de istediği şekilde 12 bölümlük bir son sezon yapılabileceğini söylemiş. Milch ise bir hafta sonu bu konuda düşüneceğini belirtmiş ancak diziyle ilgili çıkan iptal haberleri basında çok hızlı yayıldığından kanal ve yazar arasında daha sonra bu konuda bir konuşma gerçekleşmemiş ve Milch, bunun yerine John from Cincinnati adlı dizi üzerinde çalışmaya başlamış.

  • Dizinin kadrosunda yer alan 15 oyuncu aynı zamanda Sons of Anarchy dizisinde, 10 oyuncu da Justified dizisinde oynamıştır.
  • Dizideki Al Swearengen karakteri için ilk olarak Powers Boothe seçilmiştir. Ancak oyuncu pilot bölüm çekimleri başlamadan önce hastalandığı için rolü Ian McShane kapmıştır ve kendisine de Cy Tolliver rolü verilmiştir.
  • Dizinin pilot bölümünü David Fincher’ın yönetmesi için anlaşılmış ancak bu gerçekleşmemiş.
  • Dizinin en kötü karakterlerinden biri olan Al Swearengen, gerçek hayatta daha da kötü birisiymiş.

western-fonts

Film, dizinin 3. sezon finalinden tam 13 yıl sonra final niyetine çekilmiştir ve son bölümde yaşanan olayların yaklaşık 10 yıl sonrasını anlatmaktadır. Dizideki karakterlerin çoğu filmde de boy göstermektedir. Ben filmi genel olarak beğendim ve dizi için güzel bir final olduğunu söyleyebilirim. Dizi için önemli olan bütün karakterler filmde de karşımıza çıktı ve çoğunun hikâyesi bir şekilde bir sona bağlandı. Film üç bölüm hâlinde çekilmiş gibiydi. İlk olarak seyirciye karakterleri gösterip bu karakterlerin 3. sezondaki son hâllerinden kesitler izlettiler. Ardında bu karakterlerin bu 10 yılda ne yaptıklarını ve nerelere geldiklerini bize anlattılar. Son kısımda da 3. sezonda yarım kalan olayları sonuca bağladılar. Diziyi bitirdikten hemen sonra filmi izleyen biri için dizinin ilk yarım saatlik bölümü bu açıdan biraz gereksiz gibi görünebilir. Bunların dışında gayet tatmin edici ve çekim kalitesi açısından çok başarılı bir film yapmışlar. Bütün diziyi filmdeki çekim kalitesiyle izlemeyi çok isterdim şahsen.

Son Söz

Deadwood, yabancı dizi izlemeye başladığım ilk zamanlarda radarıma giren bir diziydi. O dönemde ilk bölümü izleyip diziyi pek beğenmemiştim. Yeni yeni yabancı dizi izlemeye başlayan biri olarak ağır gelmişti bana. Ardından birkaç yıl sonra tekrar niyetlendim ama iptal olduğunu öğrendiğimden ve ortalıkla filmi çekileceği haberleri olduğu için ertelemeye karar verdim. En nihayetinde geçtiğimiz sene filmi de çıkınca diziyi izlemeye başladım ve yavaş yavaş, sindirerek 3-4 ayda diziye noktayı koydum. Genel olarak çok beğendiğim bir dizi oldu Deadwood. Yukarıda da bahsettiğim gibi, aksiyonu bol vahşi batı filmlerindeki gibi bir dizi bekleyenlerin kesinlikle bu beklentiyle izlememesi gereken bir dizi. Tamamen karakter odaklı, diyaloglar üzerine kurulu bir yapım. Bu nedenle herkese hitap etmeyebilir. Ben karakterlere odaklanan dizileri sevdiğim için çok beğendim. Deadwood da zaten karakter açısından çeşitliliğe sahip bir dizi. Yukarıda da birçok karakterden bahsettim ama diziye sonradan katılan veya arada birkaç bölümlüğüne görünen o kadar çok karakter var ki, hepsi de diziye ayrı bir tat kattı benim için. Kadrosu da ayrıca birçok diziden aşina olabileceğiniz iyi oyunculardan oluşuyor. Çoğu oyuncu da büyük ihtimalle bu dizide oynadıktan sonra daha iyi yapımlarda kendine rol bulmuştur. Velhasılıkelam, efsaneler arasında gösterilen bu diziyi izlemediyseniz mutlaka bir şans vermenizi tavsiye ederim. İyi seyirler!

Fragman