fx-series-the-americans-posterYıl 1981, burası Washington… Son zamanlarda buralarda güvenebilecek insan sıkıntısı çekiliyor. Devletin üst kademesinde çalışan bir bürokrat, mesai saati bitiminde bir barda günün yorgunluğunu atarken ona kur yapan kadının cazibesine kapılmakla kendisini satranç tahtasında bir piyon olarak bulabilir. Sayısı kestirelemeyecek derecede fazla stratejik hamlenin yapıldığı bu oyunun asıl ismi ise Soğuk Savaş!

the_americans_tv_keri_russell_matthew_rhys_filmoa

YAYIN BİLGİLERİ

30 Ocak 2013’te Fx‘te yayın hayatına başlayan The Americans, aldığı olumlu tepkiler üzerine 2. sezon onayını çok geçmeden kaptı. Sezonları 13’er bölüm olan dizinin hali hazırda 3. sezonu yayınlanıyor. Kısa bir süre önce de 4. sezon onayını aldı.

Dizinin yaratıcısı olan Joseph Weisberg eski bir CIA ajanıdır. Daha önce bir kaç bölüm Damages ve Falling Skies‘da senaristlik yapmıştır.

SH016169800000

KONU

Hikayemiz dünyanın kutuplaşmayla doğu ve batı bloğu olarak ikiye ayrıldığı bir dönemde geçiyor. A.B.D. başkanlık koltuğuna Ronald Reagan’ın oturmasıyla ikili ilişkilerde gergin bir döneme girilir. Biz ise hikayenin bu tarafında, olaylara iki Sovyet KGB ajanın hayatları üzerinden dahil oluyoruz.

Amerika’nın dört bir yanına dağılmış olan bu Rus ajanlar, süper gizli kimliklere sahiptirler. Tek bir kelime Rusça konuşmaları dahi yasaktır. Bir Amerikalı’dan daha iyi olan İngilizceleri ile toplum içine kaynaşıp farkedilmeden yaşarlar. Yerel yaşam tarzına uyum sağlarlar. Burada bir aile kurup, çoluk çocuğa karışıp normal bir hayat sürerler. Kimliklerini ise çocuklarından dahi saklarlar. Son derece tehlikeli olan istihbarat toplama işlerinin yanı sıra, kendilerini gizlemek için sıradan birer işe de sahiptirler. FBI ise yavaş yavaş onlardan haberdar olmaya başlamıştır.

TheAmericans_2_1280-1412975687829

The Americans’ta bu ajanlardan Philipp ve Elizabeth Jennings hikayemizin merkezinde yer alıyor. Washington’da sıradan bir banliyö kasabasında iki çocuğuyla yaşayan bu çift, dışarıdan bakıldığında gayet normal bir yaşam tarzına sahiptirler. Oysa, aslında hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Oldukça tehlikeli görevlerin verildiği bu ikilinin bir sonraki güne sağ çıkacağının hiçbir garantisi yoktur. Özellikle üzerlerinde artan FBI baskısına karşı zor günler de başlamıştır.

563271_483206681741016_1985291968_n

Diziyi anlamak için kısaca KGB’nin de nasıl bir oluşum olduğunu bilmek gerekiyor. Bazı görüşlere göre S.S.C.B.’nin idaresi tek bir örgütün elindeydi. Bu örgütün adı da KGB idi. Bu nedenle örgütü sadece istihbarat teşkilatı olarak değerlendirirsek hata etmiş oluruz.

Tüm dünyaya örümcek ağı gibi yağılmış ajanlarını oldukça disiplinli, katı bir eğitim sürecinden geçirirler. Bu eğitimlerin belki de en vurucu örneğinden bahsetmek gerekirse; bir kadın KGB ajanı eğitiminde yüzlerce erkek ile cinsel münasebete (bazen uygulamalı tecavüz) girmek zorundadır. Sahada istihbarat toplarken bir çok erkekle yapmak zorunda olduğu iş için önceden bu şekilde eğitilir. The Americans’ta da bu konuya Elizabeth Jennings üzerinden değinilir.

JENNINGS’LER

entertainment-americans2

Jennings’lerin Amerika’ya adım attıkları ilk günün sonunda aralarında geçen diyolog;

Elizabeth: Şimdiye kadar burayı nasıl buldun?

Philip: Bize anlatılandan daha farklı, aydınlık ve huzurlu buldum.

Elizabeth: İnsanlarında zayıflık var. Bunu hissediyorum.

the-americans-wedding_Fotor_Collage

web_cast_detail_series_dktp_kerirussell_theamericans

Elizabeth Jennings

Ülkeme ihanet edeceğime her şeyimi feda ederim. Gerekirse hapse girerim, hatta canımı bile veririm.

Elbette bu ajanlar görevlerinin getirdiği sorumluluğa paralel olarak, belli bir ideolijiyi savundukları için bu görevi kabul ederler. İşte Elizabeth’in hem söylemleri hem de hareketleriyle bu ideoljiyi kocasından daha fazla savunduğunu her fırsatta hissederiz. Kocası taraf değiştirme fikrini açıklarken, suratında yediği okkalı tokat bu duruma verebileceğimiz en iyi örnektir.

Elizabeth herşeyden önce bir annedir. Tüm tehlikeli görevlerinin arasında çocukları Paige ve Henry’i ihmal etmemeye çalışır. Buradaki ironi ise, çocuklarının koyu bir şekilde savunduğu ideolojik sistemin düşman tarafında eğitim görmeleridir. Onların kafasında oluşan fikirleri kabul etmekte zorlansa da rolüne devam etmek zorundadır.

Karakteri, çoğunluğun Felicity ile hafızalarına yer etmiş Keri Russell canlandırıyor.

vuecover23tvf-1-web_Fotor_Collage

web_cast_detail_series_dktp_matthewrhys_theamericans

Philip Jennings

Ülkesine bağlılığı konusunda yumuşak bir karına sahiptir. Aslında açığa çıkma tehlikesine karşın, ailesini korumak adına zaman zaman gelgitler yaşıyor da diyebiliriz. Amerikan yaşam tarzını daha bir özümsemiş ve ayak uydurmuştur. Bunda görevinin getirdiği sorumluluk kadar, burada yaşamanın verdiği hoşnutluk da rol oynar.

Elizabeth ile görevleri icabı evlenip aile kurmuşlardır. Bu sıradışı durumu kabullenip, evlilikte daha fazla duygusal bağlılığa sahip olan ve kendini bu yönde daha çok ifade eden taraftır. Beraber bir seyahat acentasında çalışırlar. Bu, onlara gerçek işlerini gizlemede yardımcı olur.

Karakteri, en iyi Brothers and Sisters ile hatırlayabileceğimiz Matthew Rhys canlandırıyor.

web_cast_detail_series_dktp_hollytaylor_theamericans
Paige Jennings

Paige ergenlik çağına yeni adım atmış ve beraberinde ufak tefek sorunlar çıkarmaya başlayan bir genç kızdır. Anne ve babasının KGB ajanı olduğunu bilmemektedir. Onların garip tavırları ve gece vakti görev icabı dışarı çıkmalarından hep kuşku duyar. Sorduğu sorulara da mantıklı cevap alamaması kuşkularını artırır.

Paige rolünde, taze oyunculardan Holly Taylor var.

web_cast_detail_series_dktp_keidrichsellati_theamericans

Henry Jennings

Henry de tıpkı ablası gibi olan bitenlerden habersizdir. Tek bir farkla; Paige’in ailesi hakkında içini kemiren kuşkulu durum onda yoktur. Onca sıradışılığın içinde hayat Henry için normal akışındadır.

Henry rolünde, yine daha önce bir oyunculuk deneyimi olmayan Keidrich Sellati var.

BEEMAN’LAR

225211.960x540
web_cast_detail_series_dktp_noahemmerich_theamericans
Stan Beeman

Jennings Ailesi’nin kapı komşusu olarak yeni evlerine taşınan Beeman Ailesi’nin babası Stan, aynı zamanda bir FBI ajanıdır. Süper gizli kimliklere sahip KGB ajanlarını yakalamakla görevlendirilmiştir. Stan’in FBI ajanı olması dolayısıyla Jennings’lerin eteği tutuşmuştur. Kimliklerinin açığa çıktığını düşünürler.

Stan’i, The Walking Dead‘deki konuk oyunculuğundan hatırlayabileceğimiz Noah Emmerich canlandırıyor.

web_cast_detail_series_dktp_susanmisner_theamericans

Sandra Beeman

Güney Arkansas’ta Aryan ırkı arasında gizli bir görevde üç yıl geçiren kocası Stan, bu sürede Sandra’ya vakit ayıramamıştır. Sandra bu üç yılda neredeyse kocasının yüzünü dahi zor görmüştür. Yeni görev ve yeni ev zarar gören ilişkilerini tamir etmek için Sandra’ya bir umut verir.

Karakteri, Person of Interest ve The Good Wife‘tan hatırlayabileceğimiz Susan Misner canlandırıyor.

314500

Matthew Beeman

Babasının görevleri dolayısıyla ondan uzak kalıp, annesine daha fazla yakınlaşmıştır.

Karakteri, The Leftovers ve Nurse Jackie gibi dizilerin konuk oyuncu kadrosundan hatırlayabileceğiniz Danny Flaherty canlandırıyor.

FBI KARARGAHI

Chris_AmadorChris Amador

FBI ajanı olan Chris, Stan’in de en yakın arkadaşıdır. Son dönemlerde teşkilatın gizli KGB ajan avına düşmesini eleştirir. Ona göre bu ajanlar bir hayal dünyasının ürünüdür. Kendisi Reagan politikalarına da muhalif kanattadır. Her sahnede mutlaka söyleyecek bir şeyi olan, kadınlara karşı ilgisi çapkınlık düzeyine erişmiş bu karakteri, The Last Ship ile ekranlarımıza konuk olan Maximiliano Hernandez canlandırıyor.

web_cast_detail_series_dktp_alisonwright_theamericans

Martha Hanson

Martha FBI’da sekreterdir. Philip kendini CIA’den karşı istihbarat ajanı olarak tanıtarak, Martha’dan hayati bilgiler sızdırmaktadır. KGB’nin en büyük projelerinden olan Martha’nın bu oyunda piyon olarak kalmasının anahtarı Philip’e karşı olan hislerinin karşılık bulmasıdır.

Martha’yı Alison Wright canlandırıyor.

web_cast_detail_series_dktp_richardthomas_theamericans

Frank Gaad

Frank, Stan’in emirlerini aldığı üst düzey FBI yöneticisidir. Karakteri, Richard Thomas canlandırıyor.

KGB KARARGAHI

web_cast_detail_series_dktp_annetmahendru_theamericans
Nina Krilova

Karakter hakkındaki bilgiler ilk iki bölüm için ispiyon içerir.

Sovyet konsolosluğundan çaldığı pahalı havyarları, son teknoloji müzik setleri ile takas ederek ailesine maddi yönden yardımcı olmaktadır. Son derece katı olan bir dizi Sovyet kanunu çiğneyen Nina, FBI tarafından şantaj yapılarak saf değiştirmesi sağlanır. Artık Stan’in gizli haber kaynağı olmuştur.

Karakteri, daha önce çeşitli konuk oyunculuklarda boy göstermiş Annet Mahendru canlandırıyor.

Claudia

Claudia

Karakter hakkındaki bilgiler ilk üç bölüm için ispiyon içerir.

Bir KGB gözetmenidir. Yani Jennings’lerden sorumludur. Moskova’dan gelen emirleri onlara iletmede aracıdır. Ajanlarıyla daha yakından, kişisel olarak ilgilenmeyi sever.

Caludia’yı, Justified ve The Millers‘tan hatırlayabileceğimiz Margo Martindale canlandırıyor.

ftwykZP

 

Vasili Nikoaevich

Üst düzey KGB yöneticisidir. Moskova’da nüfuzlu biri olmasına karşın, değişen dengeler karşısında dikkatli olmak zorundadır. Rahatlığına ve uçkuruna düşkün karakteri, Peter Von Berg canlandırıyor.

web_cast_detail_series_dktp_levgorn_theamericans

 

Arkady Ivanovich

Vasili’den sonra gelen KGB yöneticisidir. Daha disiplinli ve otoriter bir yapıya sahiptir. Karakteri, Lev Gorn canlandırıyor.

MÜZİKLERİ

Hikaye 80’lerde geçince, bu dönemin birbirinden kaliteli şarkılarıyla sık sık kulaklarımızın pasını da silme şansına erişiyoruz. Diziyi izlerken, önünüzdeki sahnede çalan şarkının ismini ve kimin söylediğini merak edenlerdenseniz sizi içeriye alalım.

1.SEZON

 

1.Bölüm

Harden My Heart : Quarterflash

Bölüm açılışı

Feeling Happy : Heide Pehofer

Philip (Yani Clark) Martha’yı ziyarete gider.

Queen of Hearts : Juice Newton

Philip alışveriş merkezinde kovboy çizmeleri ile dans ediyor.

In the Air Tonight : Phil Collins

Eizabeth ve Philip, taraf değiştiren KGB ajanının cesedinden kurtuluyorlar.

Roller by April Wine

Philip, alışveriş merkezinde Paige’e asılan pedofiliyi hırpalıyor.

Tusk : Fleetwood Mac

Bölüm sonu.

3.bölüm

My Only Love : Dust

Philip, Robert’tan gelen şifreli mesajı çözer.

Sunset : Roxy Music

Bölüm sonu

4.Bölüm

Pictures On My Wall : Echo And The Bunnymen

KGB iletişim evinde, masanın üzerinde bulunan onlarca telefonun çalmasıyla sahne açılıyor.

7.Bölüm

Coit Tower : Millionaire At Midnight

Kumarhane sahnesi.

8.Bölüm

Trouble Blues : McKinley Mitchell

Philip ve Martha öpüşürler.

Love Will Find a Way : Pablo Cruise

Martha müzikçalara şarkı koyar.

Siamese Twins : The Cure

Bölüm Sonu.

9.Bölüm

Good Days : The Gringos

Beeman’larda parti zamanı.

10.Bölüm

Better : Blue Shoes

Gregory barda Elizabeth ile buluşur.

To Love Somebody : Roberta Flack

Gregory vurulur.

11.Bölüm

At Midnight (My Love Will Lift You Up) [feat. Chaka Khan] : Chaka Khan & Rufus

Elizabeth ve Sandra gece kulübünde içerler.

Slap and Tickle : squeeze

Elizabeth ve Sandra gece kulübünde dans ediyorlar.

In the Dark : Billy Squier

Elizabeth The Wheel House’a gider.

Rough Boys : Pete Townshend

Elizabeth ve Richard Petterson konuşuyorlar.

12.Bölüm

Angel of the Wilderness : Craig Marsden

Elizabeth barda Sanford Prince ile görüşüyor.

Mississippi Queen : Screen Cast

Matthew, Paige’e serenat yapar.

13.Bölüm

Games Without Frontiers : Peter Gabriel

Bölüm sonunda Paige çamaşır odasını karıştırıyor.

 

2.SEZON

 

1.Bölüm

Beer Bar Blues : Lloyd Conger

Philip Afgan restoranından çıkıp arabasına biniyor.

3.Bölüm

Here Comes the Flood : Peter Gabriel

Bölüm sonu

4.Bölüm

This Little Light of Mine : Guy Carawan, The Montgomery Gospel Trio & The Nashville Quartet

Paige kiliseye katılıyor. Müzik grubuyla birlikte bu şarkıyı söylüyorlar.

Beer Bar Blues : Lloyd Conger

Philip çamaşır odasındayken radyoda çalan şarkı.

Eine kleine Nachtmusik”, Serenade in G Major, K. 525: I. Allegro : Radio Orchestra Berlin & Franz Richter

Elizabeth ve Brad müzik dükkanında albüm dinliyorlar.

I Melt With You : Modern English

Elizabeth, Philip ile çamaşır odasından çıktıktan Sonra Paige’in odasına girer.

5.Bölüm

The Gambler : Kenny Rogers

Bölümün başında, Philip ve Elizabeth bir adamı caddede koluna girip sürüklüyorlar.

6.Bölüm

Amaneci Bebiendo : Los Pamperos

Lucia ve Carl ikinci eroin alemindeler, bu da Carl’ın sonu oluyor.

7.Bölüm

Set Me Free : Utopia

Nina yalan makinasından çıktıktan sonra, Elizabeth ve Philip’in işyerine gidiyoruz.

8.Bölüm

Rock This Town : Stray Cats

Philip ve Henry, yeni arabaları Chevrolet Z28 ile eve gelirler.

10.bölüm

It Must Be Done (from “the Americans”) : Pete Townshend & Nathan B

Elizabeth, yüzme havuzunda suikast hazırlığındadır.

13.Bölüm

Twilight Zone : Golden Earring

Paige, nükleer silahlara karşı bir barış mitingindedir.

3.sezon daha sonra güncellenecektir.

225205.960x540The Americans konusuyla bir casusluk hikayesinden çok, ana karakterlerin evlilik hikayesine daha fazla yoğunlaşır. Casusluk işlerinde çoğu zaman uyum içinde çalışan Jennings’ler, aile hayatına gelince sürekli bir çatışma halindedirler. Çocukları hakkında aldıkları kararlar ilk başlarda uyumlu gözükse de bir noktadan sonra ciddi fikir ayrılıkları kaçınılmaz hale gelir.

Yukarıda yazdıklarımdan bunun bir aile draması olduğu sonucu çıkartılmasın. Soğuk savaş döneminde uygulanan politikalar, iki süper gücün kedi fare oyunu ve bir casusluk hikayesinde bulabileceğiniz abartmayan kaç-kovala sahneleri ile bu yönde de tatmin olursunuz. Kahramanlarımızın girdikleri birbirinden leziz kılıklar da cabası.
İzlemek isteyenlere iyi seyirler…

o-THE-AMERICANS-RECAP-MUTUALLY-ASSURED-DESTRUCTION-facebook

TANITIM FRAGMANI