bull-wallpaper2

CBS bu sonbaharda bizleri fenomen olma adayı bir dizi ile tanıştırdı: Bull. Dizi, Amerika’nın tanınmış talk şovcularından Dr. Phil McGraw‘un eski kariyerinden esinlenerek hazırlanmış. McGraw, talk şov yapmadan önce dava danışmanlığı yapmış olan başarılı bir psikologtur. Peki, bu dava danışmanlığı ya da dizide geçen isimle mahkeme bilimi nedir? Bunu açıklamadan önce kısaca dizinin mutfağına bakalım isterseniz. Dizinin yaratıcıları ve yazar kadrosunda Phil McGraw ve Paul Attanasio var. Şimdi gelin diziye biraz daha yakından bakalım.

WikipediaIMDbResmi SiteFacebookTwitter

bull1

KONUSU:

Diziye de adını veren baş kahramanımız Dr. Jason Bull, işinde oldukça başarılı bir psikologtur. Bir şirket açıp kendisine ekip kurar. Bu ekibin tek bir hedefi vardır; masum insanları temize çıkarmak. Bunu yaparken de mahkeme bilimi (trial science) denilen bir bilim dalını kullanıyorlar. Peki, nedir bu mahkeme bilimi?

Mahkeme biliminden önce kısaca Amerikan hukuk sistemine bakmamız lazım. İlk önce bir hakimin önünde mahkeme yapılıyor ve tarafların anlaşıp anlaşmayacağına karar veriliyor. Eğer anlaşılırsa konu orada kapanıyor. Ama anlaşma olmaz ise yeni bir tarihte mahkeme tekrar toplanıyor ancak bu sefer mahkemede 12 kişiden oluşan bir jüri bulunuyor. Sanığın suçlu olup olmadığına da işte bu jüri karar veriyor.

Dr. Bull mahkeme sırasında jürinin tavırlarını ve verdikleri tepkileri ölçüp bu verileri merkezde bulunan ekibinin diğer üyelerine gönderiyor. Merkezde bulunan elemanlar bu veriler eşliğinde stratejiler oluşturup hangi yoldan gidebileceklerine dair bazı yöntemler buluyor. Tabii bu yöntemlerin denenmesi lazım değil mi? İşte burada devreye ayna jüri (mirror jury) giriyor. Merkezde mahkemedeki orijinal jüri ile birebir aynı özellikleri taşıyan bir ayna jüri toparlanıyor ve önceden belirlenen bu yöntemler uygulanmaya başlanıyor. Ayna jürideki üyelerin verdikleri tepkilere göre gerekirse yeni yöntemler bulunuyor ve en iyi yöntem gerçek mahkemede kullanılıyor.

NOT: Mahkeme bilimi gerçekte var olan bir bilim dalı. Amerika’da tıpkı Dr. Bull gibi hizmet veren şirketler bulunmakta.

bull2

KARAKTERLER:

bull      Dr. Jason Bull:

Ekibin başı. İşinde oldukça iyi bir psikolog. İnsanların neler düşündüğünü hareketlerinden, mimiklerinden anlayabiliyor. Bu da mahkeme sırasında işine çok yarıyor. Çünkü düşüncelerine göre stratejilerine yön veriyor. Kendisi oldukça zeki, hazır cevap ve birazcık da küstah biri. Bana hafiften Gregory House karakterini hatırlatıyor.

Jason Bull karakterine, yıllarca NCIS dizisinde Anthony DiNozzo olarak seyrettiğimiz Michael Weatherly hayat veriyor. Kendisini ayrıca Dark Angel dizisinden de hatırlayabilirsiniz.


benny     Benny Colón:

Kendisi ekipteki avukattır. Aynı zamanda Bull‘un eski kayın biraderidir. İlk başlarda biraz heyecanlı bir tip gibi gözükse de sonradan heyecanını yenip mahkemelerde çok iyi performanslar sergiledi. Kesinlikle benim en sevdiğim karakter konumunda şu anda. İlerleyen bölümlerde karakterinin daha da gelişeceğini düşünüyorum.

Benny olarak karşımıza Freddy Rodríguez çıkıyor. Kendisini Six Feet Under ve The Night Shift dizilerinden de hatırlamaktayız.


marissa     Marissa Morgan:

Ekibin davranış bilimleri uzmanı. Ayna jüri seçiminde başroldeki kişi. Ayrıca ekipte sözü en çok geçen ikinci kişi bile olabilir. Mahkeme sırasında merkezde bulunanlardan biri. Devamlı ekrandan jüri üyelerindeki değişimleri gözlüyor ve kimin üzerine oynanabileceğine dair fikirlerini öne sürüyor.

Marissa rolünde Geneva Carr karşımıza çıkıyor. Kendisi Law and Order serilerinde, ayrıca Younger ve Deadbeat dizilerinde karşımıza çıktı.


danny     Danielle “Danny” James:

Şirketin dedektifi. Dava ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşmak gerektiğinde hemencecik devreye girip işi bitiriyor.

Danny olarak Jaime Lee Kirchner‘ı izliyoruz. Kendisini daha önce The Mob Doctor, Mercy ve Just Legal dizilerinden hatırlıyoruz.

 


cable     Cable McCrory:

Ekibin bilgisayar uzmanı elemanı. Bilgisayar konusunda oldukça bilgili ve çok yetenekli. Bu tarz dizilerde hep bulunan tarzda bir karakter ama nasıl yapıyorlarsa her zaman bu tarz karakterler kendisini sevdiriyor.

Cable karakterine Annabelle Attanasio hayat veriyor. Oyuncu daha önce The Knick ve House MD dizilerinde karşımıza çıkmıştı.

 


chunk     Chunk Palmer:

Geldik benim en sevdiğim ikinci karaktere. Ekibin modadan ve kuaförlükten sorumlu üyesi. Kendisi müşterileri uygun kıyafetler ve doğru saç şekilleri ile mahkemeye hazırlıyor. Çünkü dış görünüşün de jüriyi etkileyeceğine inanıyorlar. Sözünü sakınmayan, dobra ve eğlenceli birisi. Kendisini en çok sevdiren de bu özellikleri.

Chunk karakterinde Chris Jackson‘ı izliyoruz. Kendisini Oz dizisinden hatırlamaktayız.

Ayrıca tüm kadroya buradan ulaşabilirsiniz

bull3

SON SÖZ:

CBS yayın döneminin yeni dizilerini tanıttığı zaman bu dizi hiç dikkatimi çekmemişti ve izlemeyi düşünmüyordum. İlk bölümü yayınlandığında da bari ilk 10-15 dakikasına bakayım demiştim. Sonradan kendimi diziyi çok sevmiş olarak buldum ve severek takip ediyorum. Dizinin formüllü bir yapısı var. Her bölümde başka davalara el atılıyor.

Konu kısmında mahkeme biliminden bahsetmiştik. Dizinin gerçeğinden farkı, bilimin biraz abartı olarak kullanılıyor oluşu diyebilirim. Ancak güzel de bir mesaj veriyor bizlere; bilimi doğru amaçlar uğruna kullanmak. Masum insanları temize çıkarmaktan daha güzel bir amaç olamaz. İşte Bull‘un bu amaç doğrultusunda çalışması diziye biraz da olsa duygusallık boyutu katıyor.

House MD dizisinin muzur doktoru House gibi zeki, hazırcevap bir baş karakteri olan, güzel mahkeme sahnelerini içinde barındıran, arada da yüzünüzü gülümsetecek bir dizi arıyorsanız sizleri Bull izlemeye davet ederim. Dizi yayınlanan üç bölümü ile 1.90 reyting ortalaması tutturdu ve durumu şu an için iyi diyebilirim. İlk sezon şimdilik 13 bölüm olarak planlandı ancak tam sezon onayı gelme ihtimali de var.

İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim :)

Fragman:

bull-ending