youngerHot in Cleveland ile birlikte kendi yapımı dizi işine giren TVLand, dizinin yakaladığı başarının ardından portföyünü yavaş yavaş genişleterek başka yapımları da karşımıza getirmeye başladı. Hatta kendisinin alışılagelmiş yapısının dışına çıkarak kahkaha efekti bulunmayan dizilere de yöneldi. İşte bunlardan birisi, geçtiğimiz senenin Mart ayı sonunda karşımıza gelen Younger. Komedi-drama türündeki dizi 13 Ocak’ta ilki gibi 12 bölüm sürecek yeni sezonuyla bir kez daha aramızda olacak. Üstelik daha ikinci sezon başlamadan, çok kısa bir süre önce 3. sezon onayını da aldı.

Younger, kitap uyarlaması bir dizi, yazar Pamela Redmond Satran‘ın 2005’te piyasaya çıkan aynı isimli kitabından uyarlanmış. Bölümleri de 25-30 dakika kadar sürüyor. Arkasındaki isim ise zaten dizinin reklamının da bu şekilde yapıldığı üzere Sex and The City’nin yaratıcısı Darren Star.

younger1

Josh (Nico Torterella), Kelsey (Hilary Duff), Liza (Sutton Foster), Diana (Miriam Shor), Maggie (Debbie Mazar)

Dizinin ülkemizdeki yayıncılığı rahmetli Cnbc-e’nin yerine kurulan TLC‘de. Girişi geçtiğimize göre o zaman gelelim konuya ve detaylara:

Liza Miller, 40 yaşına gelmiş bir kadın. sutton_bioKızı Caitlin üniversiteye yeni başlamış ve kendince yolunda olduğunu düşündüğü evliliği, kocasının kendisini daha genç bir kadınla aldattığını fark etmesi ve aldığı boşanma kararı yüzünden yeni bitmiş. Diziyi de zaten bunun üzerine açıyoruz. Çocuk öncesi yayıncılık sektöründe çalışan Liza, doğumdan sonra kendini kızını büyütmeye adadığından çalışma hayatına bir daha dönmemiş. Ancak artık dönmeye hazır…

Zira boşanma sonrası geçinmek için kocasının desteğine sahip değil ve kızına da üniversite konusunda destek çıkmak istiyor. Ama ’40’ yaşında ve özgeçmişindeki büyük boşluk da iyi görünmediğinden kendisine yayıncılık sektöründe bir türlü iş bulamıyor.

nico_bioHenüz tam olarak pes etmese de şevki kırılan Liza’nın gittiği bir eğlence mekanında 26 yaşındaki Josh ile tanışması ise dizinin temelini atan ve ana konuyu oluşturmamızı sağlayan olay. Çünkü Josh sohbet ederlerken 40’ındaki Liza’nın kendisiyle aynı yaşta olduğunu zannediyor.

Bu düşünceyi kullanan Liza da bundan sonrasında biraz makyaj ve bakım, bir de kendisini 26 yaşında gösteren özgeçmişiyle başvuru yapmaya başlıyor. Bu arada Josh tipinin de gösterdiği üzere dizinin ana erkek karakteri olmakta. Dövmeci ve ufak grubuyla müzikle uğraşıyor.

 

miriam_bioEmpirical Press’in Pazarlama departmanının başında olan Diana Trout, yaptıkları görüşmenin ardından Liza’yı asistanı olarak işe alan kişi. Hırslı, biraz sert ve kuralcı bir mizaha sahip olan Diana, diğer yandan aslında göstermeyi pek tercih etmediği iyi bir tarafı olan, diziye de eğlence katan unsurlarından birisi. Aynı zamanda yalnız biri de olan Diana’nın gözü yayınevinin patronu Charles’ta. Tabii Charles’ın bundan henüz haberi yok…

 

 

hilary_bioKendini 14 yaş daha genç gösterdiği yeni bir hayata başlayan Liza, yeni temposuna alışmak için uğraşırken tabii ki gerçeği sadece Diana’dan değil, iş arkadaşlarından da saklıyor. Kelsey Peters da Liza’nın yeni iş arkadaşı; ilk günden itibaren iştekilerden en iyi anlaştığı kişi. Yayınevinin de kitap editörlerinden.

İkili genellikle birbirinin arkasını topluyor veya birbirlerine çeşitli konularda tavsiye veriyor. Liza, aynı zamanda Kelsey sayesinde yeni ortamlara girip davrandığı yaş düzeyinin hayatına da dahil oluyor… Kelsey’in Thad isminde uzun süredir birlikte olduğu bir erkek arkadaşı var.

debi_bioBu tarzda konuları işleyen dizilerde malumunuz, mutlaka saklanan sırrı bilen ve ana karakterin yanında olan birisi olur. Maggie de dizinin bu karakteri olmakta. Boşanma sonrası Liza’ya evini açan ve iş arama sürecinde ona destek olan Maggie, 26 yaş fikri konusunda onu cesaretlendiren ve ikna eden kişi. Hatta davrandığı yaşa uygun birileriyle tanışması konusunda tavsiye bile veriyor. Ayrıca kendisi lezbiyen ve sanatçı.

Dizinin konusu ve karakterleri aşağı yukarı bu şekilde. Gelelim bir de nasılına:

  • 26 yaşında davranan 40 yaşındaki Liza’yı oynayan Sutton Foster‘ın şu an 40 yaşında olduğu gerçeğini bir kenara koyalım. Sonuçta kendi fikrim ama 26 yaş rolüne gittiğini düşünüyorum.
  • İlk sezonu boyunca dizi eş zamanlı olarak TVLand’in kardeş kanalı Nick at Nite’ta da yayınlanmıştır. Hatta dizinin kardeş kanalda aldığı reytingler orijinal kanalından daha fazla olmuştur.
  • Younger’ın çekimleri New York’ta yapılmakta. Hatta Los Angeles’ta yaşayan Hilary Duff bu yüzden rolü başta reddetmiş, Darren Star’ın ısrarı üzerine kabul etmiştir.

Öncelikle bu dizinin Sex and the City’nin yaratıcısının elinden çıktığı gerçeğini unutuyoruz. Beklentilere ayar çekmeye gerçekten gerek yok. Younger’ın kahkahalara boğmayan veya dramın içine gömülyen sade ve eğlenceli bir anlatım tarzı var. Benim en sevdiğim karakter huysuz patron Diana oldu, The Following sayesinde tanıdığım ama o dönem bu kadar dövmesi olduğunu bilmediğim ve dövmelerine bakmayı pek sevdiğim Nico Torterella’dan Josh’u ve Hilary Duff’ın rolüne gittiğini düşündüğüm Kelsey’i sevdiğimi de söyleyebilirim. 40’ındaki bir kadının 26 gibi davranmasını çok fazla absürde kaçmadan ve olabildiğince inandırıcı anlatmalarını bekliyordum, istediğimi de aldım.

Aslına bakarsanız beklentileri fazla artırmayıp kafa dağıtmalık her bölümü 30 dakikayı geçmeyen bir dizi düşündüğümüzde Younger ihtiyacı bence yeterince karşılıyor. Ben ilk sezonun beşinci bölümünden sonra başlayıp hoşuma gidince peşi sıra güncele yetişmiş, bittiğinde de dahası olsa itiraz etmez bir ruh hali içerisindeydim.

Velhasıl, hazır ikinci sezonunun başlamasına da çok bir şey kalmamışken ve şimdiden üçüncü sezon onayı hazırken dizi, denenmesi açısından tabii ki tavsiyedir efendim. İyi seyirler.

Not: Sitede daha öncesinde diziye dair yazılan şu yazının altında hakkında yorum yapılıyordu.

Dizinin fragmanı