2015-2019 yılları arasında 4 sezon yayınlanan hapishane draması Vis a Vis’in hapishanede geçmeyen uzantısı dizisi Vis a Vis: El Oasis, 20 Nisan 2020 tarihinde İspanya’da FOX ekranlarındaki macerasına başladı. Bu da fragmanı:

8 bölümden oluşan dizi, haftalık olarak yayınlanmaya devam edecek ve İspanya’da sezonu 8 Haziran 2020 tarihinde kapatacak. Sezonu kapattıktan birkaç ay sonra Netflix’e de gelecektir muhtemelen orijinal dizide olduğu gibi.

Orijinal dizinin yaratıcıları Esther Martínez Lobato, Álex Pina, Daniel Écija vw Iván Escobar, yeni dizinin de yaratıcıları konumunda. Dizi, suç draması, aksiyon, gerilim ve gizem ögelerini harmanlamış durumda. An itibariyle yayınlanan 3 bölümün süreleri 40-46 dakika arasında değişmekte.

Orijinal dizinin başrollerinden Maggie Civantos ve Najwa Nimri yeni dizinin de başrollerini paylaşıyor. Hapishane döneminde 2 düşman karakter olarak izlediğimiz Macarena ve Zulema, bir hırsızlar takımının 2 lideri konumundalar yeni dizide.

Eski dizide bıraktığımız noktadan birkaç yıl sonrasındayız. Macarena ve Zulema, hapishane dışındaki normal hayata adapte olmakta zorluk yaşamışlar ve sonrasında ortak olup birçok banka, kumarhane ve kuyumcu soygunu işlemişler. Bu şekilde geçen uzun bir dönemin ardından Macarena, suç dünyasını bırakmaya karar veriyor ve Zulema ile son bir büyük iş yapıp kendi yollarına gitmek konusunda anlaşıyorlar.

Bu son soygun için hedefleri kızını evlendiren bir yer altı suç dünyası lideri. Düğüne çalışan kılığında girip gelinin takacağı birkaç milyon euro değerindeki değerli madenlerle süslü tacı çalacaklar. Bunun için de bir takım oluşturuyorlar ve planlı bir şekilde yola çıkıyorlar.

Dizi, parçalı bir anlatım tarzı kullanarak ilerliyor. Bir bakıyoruz soygunun öncesindeyiz, bir bakıyoruz sonrasında. Aralara çok daha önceki dönemlere ait flashback sahneleri de serpiştiriliyor karakterlerle ilgili.

Civantos-Nimri ikilisine orijinal diziden Goya karakteriyle tanıdığımız Itziar Castro da eşlik ediyor. Yine orijinal diziden Daniel Ortiz ve Ramiro Blas gibi isimler de ilerleyen bölümlerde dizide boy gösterecekler. Kadroya yeni katılanlar arasında ise Natalia Hernández, Lisi Linder, Isabel Naveira, Alma Itzel Méndez, Lucas Ferraro, Ana María Picchio, Claudia Riera, Almagro San Miguel ve David Ostrosky gibi isimler yer alıyor.

Goya, Goya’nın sevgilisi Triana (Riera), Macarena’nın destek grubundan bir arkadaşı olan eski asker La Flaca (Naveira) ve gelinin şarkıcılık yapan üvey kız kardeşi Mónica (Linder), soygun takımındaki diğer kişiler.

Gelinimiz Kati rolünde Méndez’i, gelinin babası Victor Ramala rolünde Ostrosky’yi, gelinin gizli aşığı, Mónica’nın öz kardeşi ve Victor’un sağ kolu Diego rolünde Miguel’i izliyoruz. Picchio, ekibin konakladığı bir motelin işletmecisi olan Ama karakterine hayat veriyor. Ferraro ise Ama’nın engelli oğlu Cepo karakterini canlandırıyor.

Dizinin an itibariyle yayınlanmış olan 3 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Vasat sayılabilecek bir bölümle sezona başlangıç yapsa da her yeni gelen bölümün bir önceki bölüme oranla daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Maca ve Zulema, orijinal diziden sevdiğim karakterler. Yeni diziyi de bu ikisinin taşıdığını söylemek mümkün. Diğer karakterlerin diziye katkısı düşük seviyelerde şu an için bana göre.

Orijinal diziyi izlememiş olanların bu diziyi çok sorun etmeden izleyebileceklerini düşünüyorum. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler diliyorum.