İngiliz ITV kanalı 15 Mart’ta ekranı yeni bir dönem dramasıyla buluşturdu. Downton Abbey dizisinin yaratıcısı Julian Fellowes’in elinden çıkan ve yine aynı kanalda yayınlanan Belgravia, 6 bölümlük ilk sezonunu 19 Nisan’da tamamladı.

Fellowes, 2016’da yayımlanan aynı isimli kendi romanını diziye uyarlayarak senaryosunu kaleme aldı. Belgravia, ABD’de yayın yapan kablolu kanallardan Epix’le ortak hazırlandı. Kanaldaki yayını da 12 Nisan’da başladı. John Alexander (Trust Me, Jamestown) dizinin yönetmenliğini, Carnival Films (Downton Abbey) ise yapımını üstlendi.

Geniş kadrosunda Tamsin Greig, Philip Glenister, Harriet Walter, Alice Eve, Jack Shalloo, Ella Purnell, Tom Wilkinson ve Jack Bardoe gibi oyuncular yer alıyor.

Konusu:

Belgravia, dizinin hikayesinin geçtiği halen Londra’da bulunan gerçek ve lüks bir semtin ismi olarak da biliniyor. Takvim ise 1800’li yılları gösteriyor. Açılışı ilk olarak 1815’ten yapıyoruz.

** 15-16 Haziran 1815. Waterloo Savaşı‘nın iki gün öncesinde, Quatre Bras Muharebesi‘nin ise arefesindeyiz. Richmond Dükü, Napolyon’un işgal etme ihtimaline karşı Brüksel’de bulunan ihtiyat birliğini yönetmekte. Richmond Düşesi, bu sırada Britanya ordusu komutanlığını yapan Wellington Dükü Arthur Wellesley’in de katıldığı şaşalı bir balo düzenler. İngiliz sosyetesinin üst kademesindeki pek çok ismin de yer aldığı büyük bir balo olur. Balo sonrasındaysa tarihin yazdığı savaşın ilk adımları atılır.

Baloya katılanların arasında ticaretteki başarıları sayesinde gün geçtikçe zenginleşen James ve Anne Trenchard çifti ile kızları Sophia da vardır. Sophia, İngiltere’deki en zengin ve en seçkin ailelerden birinin oğlu ve varisi olan Edmund Bellasis’in dikkatini bu baloda çeker.

Belgravia dizisinin asıl hikayesi balodan yaklaşık 25 yıl kadar sonrasında yaşananları ekrana getiriyor esasında.

** 1840’lar. Belgravia, toplumun üst kademesindeki kişilerin oturduğu bir bölge olarak bilinmeye devam ediyor. Trenchard çifti bu bölgeye taşınınca Bellasis ailesiyle de yeniden bir araya geliyor. Böylece 25 yıl önce “o” baloda yaşanan olaylar yeniden yankılanmaya, bu zamana kadar saklanan sırlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor.

Belgravia’dan ikinci Downton Abbey olması gibi beklentim yoktu açıkçası. Ama yokluğunu idare edebilecek bir iş çıkması isteğindeydim. Beğenmedim diyemem ama pek de “öyle” bir şey olmadığını söyleyebilirim. Sanırım bundan birazcık daha fazlasını istiyordum. Daha çok o amaçla yola çıkıp çakmasını yapmışlar gibi geldi. Hatta dizide kullanılan fon müziği bile bariz şekilde Downton Abbey’i akıllara getiriyor. Dönem draması olaraksa görevini yapıyor.

Dizinin bel kemiğini oluşturan ve baloya dayanan sır ilgimi çekti. Yine de etrafında olup bitenleri daha iyi kurgulayabilirlermiş diye düşündüğüm zamanlar da oldu. Hikayesinin açılışını ilk iki bölümde, kapanışı da son iki bölümde yapıyorlar denebilir.

Charles Pope, Anne Trenchard, Brockenhurst Kontesi Caroline ve Leydi Maria Grey göreceli daha ilgi çekici karakterler oldular. Tamsin Greig, Harriet Walter, Alice Eve ve kariyerinin ilk projesinde yer alan Jack Bardoe ise oyuncu kadrosundan ilgi çekenlerdi. Greig, Walter ve Eve zaten öncesinde de tanıdığım ve beğendiğim isimlerden.

Nihayetinde bayağı bir toparlayıp sezon finali yaptı. 2. sezon da gelecekmiş gibi gitti denebilir ama İngiliz usulü kapanış yaptıkları için gelmese de sorun olmaz. Böylesi de iş görür. Belgravia böyle bir dizi işte. İyi seyirler.