La Valla, İspanya’nın Antena 3 kanalında yayınlanan aksiyon ve gerilim soslu bir bilim kurgu dizisi. 19 Ocak 2020 tarihinde başlayan 13 bölümlük ilk sezonunu 12 Nisan 2020 tarihinde tamamlamış. 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Dizinin uluslararası yayın haklarını alan Netflix ise 11 Eylül 2020 tarihinden beri haftalık olarak yayınlamakta diziyi. Cuma günleri Netflix’te izleyiciyle buluşmaya devam eden dizinin an itibarıyla 5 bölümü geride kalmış durumda.

Dizinin yaratıcısı Vis a Vis ve Vis a Vis: El Oasis dizilerinin de yaratıcısı olarak tanıdığımız Daniel Écija. Ona yazar masasında Jorge Valdano Sáenz, Inés París, Roberto Martín Maiztegui ve Clara Botas; yapımcı koltuğunda ise Sonia MartínezInés París ve David Molina Encinas gibi isimler eşlik etmiş.

Dizinin bölüm süreleri 50-64 dakika arasında değişmekte.

Yakın gelecekte bir 3. Dünya Savaşı patlak vermiş. Savaş sonrasında yaşam alanları ve doğal kaynaklar büyük zarar görmüş. Ülke ekonomileri çökmüş. İspanya, savaşı galip bitiren ülkelerden biri olsa da durum orada da oldukça vahim. Askeri güçlerin ülke yönetiminde ve gündelik hayatın denetiminde etkinliği söz konusu. Su, elektrik ve doğalgaz gibi temel ihtiyaçlar karneyle verilir olmuş. Ülkede tam bir diktatörlük rejimi hakim.

2045 yılındayız. Savaşın üzerinden uzun yıllar geçiyor ve ülkede değişen bir şey yok. Bunların üstüne bir de ortada ölümcül bir virüs dolanmakta. Kırsal alanda hayatta kalmak çok zorlaşmış. Etrafı duvarlarla örülmüş olan, giriş ve çıkışları sert bir denetime tabi tutulan şehirlerde ise askerlerin ve siyasetçilerin başını çektiği güçlüler ile geri kalanların yaşam alanlarını ikiye ayıran çitler inşa edilmiş.

Şehrin çeşitli noktalarında konumlanmış askerler, yoğun denetimler, gökyüzünde uçan takip droneları, akşam saatlerinde başlayan sokağa çıkma yasağı… Çok ciddi bir baskı ortamı var anlayacağız Colony dizisi misali ortada.

Dizimiz de böyle bir ortamda hayatta kalmaya, birlikte kalmaya çalışan bir aileyi merkezine alıyor. Onların ve diğer karakterlerin üzerinden güçlülerin ve ezilenlerin dünyasına bakış atma imkanı yakalıyoruz.

Geçelim karakterlere:

=Emilia Noval=

Şehirde yaşayan ve kırsal bölgeden gelen bazı aile üyelerini yanına kabul etmek üzere olan yaşlı, dul bir kadın.

Karakteri Días de Navidad ve Velvet dizilerinden anımsanabilecek Ángela Molina canlandırıyor.

=Julia Pérez Noval=

Emilia’nın yanında yaşayan kızı. Asi ve özgür ruhlu, bekar bir kadın.

Karaktere Ángela Molina’nın kendisi gibi oyuncu kızı Olivia Molina hayat veriyor.

=Hugo Mujica=

Julia’nın ikizi Sara’nın kocası. Eşi vefat edince küçük kızı ve erkek kardeşini de yanına alarak şehre, kayınvalidesinin yanına taşınıyor.

Hugo karakterinde Vivir Sin Permiso ve Pequeñas Coincidencias dizilerinden anımsanabilecek Unax Ugalde‘yi izliyoruz.

=Marta Mujica=

Hugo’nun kızı. Akıllı, uslu, soğukkanlı bir çocuk.

Marta rolünde Vis a Vis dizisinden anımsanabilecek Laura Quirós karşımıza çıkıyor.

=Luis Covarrubias=

Bir devlet bakanı. Emilia’nın gençlik yıllarından eski sevgilisi. Elinden geldiğince Emilia’ya ve ailesine yardımcı olmaya çalışan iyi niyetli ve kibar bir adam.

Karaktere Si No T’hagués Conegut ve La Embajada dizilerinden anımsanabilecek Abel Folk hayat veriyor.

=Alma López-Durán=

Luis’in 20 yıllık eşi. Aşırı derecede hırslı, manipülatif, baştan çıkarıcı, acımasız, insanlara yüksekten bakan bir kadın.

Alma karakterinde Eleonora Wexler‘i izleme şansı elde ediyoruz.

=Enrique=

Sözü geçen, görevini kötüye kullanmaktan çekinmeyen, hırslı, acımasız, yüksek rütbeli bir asker. Ortak çıkarları doğrultusunda Alma ile birlikte hareket etmekteler.

Karakteri Manu Fullola canlandırıyor.

*Luis-Alma çiftinin kızları Daniela Covarrubias karakterinde bu diziyle ilk oyunculuk tecrübesini yaşayan Belén Écija‘yı izliyoruz.

*Daniela’nın “Hovarda, müsrif, sorumsuz evlat” olarak nitelendirilebilecek erkek kardeşi Iván Covarrubias rolünde Nicolás Illoro, ailenin en küçük çocuğu Sergio Covarrubias rolünde ise Iván Chavero karşımıza çıkıyor.

*Hugo’nun bekar erkek kardeşi Álex Mujica karakterine Daniel Ibáñez hayat veriyor.

*Emilia’nın diktatörlük rejimi yanlısı meraklı komşusu Begoña Sánchez karakterinde Ángela Vega karşımıza çıkıyor.

*Julia’nın sevgilisi Carlos Castillo rolünde Juan Blanco‘yu izliyoruz.

*Covarrubias ailesinin suratsız baş hizmetlisi Rosa karakterini Elena Seijo canlandırıyor.

*Evin hizmetçilerinden biri olan ve Iván ile oynaşan Manuela karakterinde Yaima Ramos‘u izliyoruz.

* El Embarcadero, Vis a Vis ve Elite gibi dizilerden hatırlanabilecek Irene Arcos, Emilia karakterinin gençliğini canlandırıyor.

*Yine El Embarcadero dizisinden anımsanabilecek Luna Fulgencio, Julia ve Sara’nın çocukluk yıllarındaki haline hayat veriyor.

*Ángela Chica, Iris isimli bir direniş örgütü mensubu olarak karşımıza çıkıyor.

*Alina Nastase, Álex’in etkilendiği güzel bir hemşire rolüyle karşımıza çıkıyor.

*Vis a Vis: El Oasis dizisinden anımsanabilecek Pablo Vázquez de dizide tekrar eden rollerle boy gösteren isimler arasında.

Dizinin ilk 5 bölümünü izlemiş bulunuyorum ve fena gitmediğini söyleyebilirim. Bölümler ilerledikçe daha iyi hale geldiğini söylemek mümkün. İlk 2 bölümlük süreçte biraz daha sabırlı olmak lazım yani. Çok iddialı bir dizi değil La Valla. Lakin Colony’den de kat ve kat iyi durumda bence.

Dizinin kadrosunu fena bulmadığını söyleyebilirim. Eleonora Wexler ve Olivia Molina‘yı izlemeyi seviyorum özellikle dizide. Diğerleri de idare ediyorlar işte.

Türü seviyorsanız beklentiyi yüksek tutmamak kaydıyla bir şans verebilirsiniz diziye. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.