Netflix’in İspanya yapımı mini dizisi Días de Navidad‘ın tanıtımıyla karşınızdayız bugün.

3 bölümden oluşan aile draması türündeki dizi, 6 Aralık 2019 tarihinde izleyiciyle buluştu. Dizinin yaratıcısı ve yönetmeni olarak Pau Freixas ismi karşımıza çıkıyor. Ona yazar masasında Marta Armengol, Clara Esparrach ve Ivan Mercadé eşlik ediyor. Dizinin bölüm süreleri ise 53-67 dakika arasında değişmekte.

Dizinin hikayesi, bir ailenin sac ayaklarını oluşturan ve 4 kız çocuğu olarak tanıştığımız 4 kadını merkezine alıyor ve 3 farklı zaman diliminde geçiyor. Bölümlerin her biri Noel tatili döneminde, aile evinde geçiyor. İlk bölümde 4 ana karakterimizi birer kız çocuğu olarak izliyoruz. İkinci bölümde aradan 15 sene civarı bir süreç geçmiş oluyor ve yetişkin birer kadın haline geliyor karakterlerimiz. Üçüncü ve son bölümde ise aradan 30-35 sene daha geçmiş oluyor ve karakterlerimiz artık yaşlı birer kadın konumunda.

Esther, Adela, María ve Valentina, bu 4 kadın karakterimizin isimleri. Esther, Adela ve María, bir evin 3 kızı konumunda. Esther, evin en büyük kızı. Adela, ortanca evlat. María ise evin en küçüğü. Bir Noel tatili günü María, paten kaymak için buz tutmuş durumda olan göle gider tek başına gizli gizli. Sonrasında María’nın ve patenlerin yokluğunu fark eden Esther ve Adela, María’yı bulmaya giderler. 3 kızımız, dönüş yolunda polisten kaçan bir adam ve onun 15 yaşındaki kızı Valentina’ya denk gelirler. Adam, kızların korkmasına sebep olur, sonrasında kızı Valentina’yı onlara emanet eder ve polisleri atlattıktan sonra akşam vakti göl kenarında onlarla yeniden buluşmak ve kızını yanına geri almak üzere oradan ayrılır. İşte bu 4 kadının tanışıklıkları burada başlar ve sonrasında hikaye gelişir. Yıllar geçer ve artık bir aile olmuşlardır. Her normal aile gibi sorunları ve sırları olan bir aile.

*Esther rolünde sırasıyla Berta Castañé, Elena Anaya (Jett, MotherFatherSon, La Piel Que Habito, Habitación en Roma) ve Charo López‘i (Fugitiva) izleme fırsatı yakalıyoruz.

*Adela rolünde sırasıyla Mariona Pagès, Anna Moliner ve Verónica Forqué karşımıza çıkıyor.

*María rolünde sırasıyla Mar Ayala, Verónica Echegui (Fortitude, The Cold Light of Day) ve Victoria Abril‘i izliyoruz.

*Valentina rolünde ise sırasıyla Carla Tous, Nerea Barros ve Ángela Molina karşımıza çıkıyor.

Esther için en havalı ve kendinden emin olanı, Adela için en gelenekselci ve babasının kızı olanı, María için en başına buyruk ve özgürlüğüne düşkün olanı, Valentina için ise en sessiz ve yabanimtırak olanı diyebiliriz.

Ailenin sorunsuz bir hayat geçirmek için risksiz ve soyutlanmış bir şekilde yaşamayı tercih eden babası Mateo karakterine ilk 2 bölümde Francesc Garrido, son bölümde ise Carles Arquimbau hayat veriyor. Ailenin annesi Isabel karakterini ise The Spanish Princess dizisinden anımsanabilecek Alicia Borrachero canlandırıyor. Kadronun geri kalanına ise şuradan göz gezdirebilirsiniz.

Diziyi çok büyük keyif alarak izledim ben. Duygulara hitap eden, sevincini de üzüntüsünü de ekranın diğer tarafına yani izleyiciye etkili bir şekilde geçirmeyi başarabilen işlerden biri olmuş. İçine içine çeken, bağ kurduran, çok sıcak ve samimi bir hikayesi vardı dizinin.

Oyuncular da gayet iyi iş çıkarmışlar cidden. Genel olarak herkes işini iyi yapmış ama ilk bölümde Berta Castañé (Esther), ikinci bölümde Elena Anaya (Esther) ve Nerea Barros (Valentina), son bölümde ise Verónica Forqué (Adela) ve Ángela Molina (Valentina) daha fazla öne çıkan isimler oldu diyebilirim benim radarımda. En iyi bölüm ise tam bir kaos havasının hakim olduğu 2. bölümdü bana göre.

Sadece 3 bölüm olduğu için başka ne söylesem ispiyon (spoiler) olur herhalde. Bu diziyi pas geçmeyin ve mutlaka bir şans verin diyorum ve izleyecek olanlara iyi seyirler diliyorum.