23 yıl öncesinden bir mini diziyle karşınızdayız bugün: The Shining

Stephen King‘in 1977 yılında yayımlanan aynı isimli romanından uyarlanmış dizimiz. Korku, gizem ve fantastik drama unsurlarını harmanlayan dizi, toplam 3 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri ise 87’şer dakika uzunluğunda. Dizinin senaryosunu yine King kaleme almış; yönetmenliğini ise Mick Garris üstlenmiş tıpkı geçtiğimiz aylarda tanıtımını hazırladığım 1994 yapımı mini dizi The Stand‘de olduğu üzere. Dizi, ABC kanalında yayınlanmış. Söz konusu romanın 1980 yılı yapımı aynı isimli bir sinema filmi uyarlaması da mevcut.

Birkaç küçük bilgi verecek olursak:

*Stephen King, çekimlerin yapıldığı The Stanley Hotel’de kalmış vakti zamanında. Otel, ona söz konusu romanı yazmak için ilham kaynağı olmuş ve orada kalırken romanını kaleme almaya başlamış. Otelin konuk ve personellerden mümkün mertebe arındığı bir ayda konaklamış ve 217 numaralı odada kalmış.

*Stephen King, romanının yukarıda sözünü ettiğimiz Stanley Kubrick‘in yazıp yönettiği 1980 yılı yapımı sinema filmindeki uyarlanış şeklinden hiç memnun kalmamış ve bu sebeple bu mini dizi işine girişmek istemiş.

*Stephen King, 2013 yılında The Shining’in sonrasını anlatan Doctor Sleep isimli bir roman yazmış. Söz konusu roman, 2019 yılında aynı isimle beyaz perdeye uyarlanmış.

*Dizi, Emmy Ödülleri‘nde makyaj ve ses kategorilerinde ödüller almış. ‘En İyi Mini Dizi’ dalında aday gösterilmiş ama kazanamamış. Lakin Saturn (Academy of Science Fiction) Ödülleri ve Online Film & Television Association Ödülleri‘nde birçok ödülü müzesine taşımış.

KONU

John Torrance isimli bir adam, dağlık bir alanda bulunan, yaz döneminde misafir ağırlayan ve kış döneminde kapalı kalan yukarıdaki fotoğrafta gördüğümüz otelde işe başlar. Görevi, kış döneminde otele göz kulak olmak ve otelin gerekli bakım-onarım işlerini yapmaktır. John, karısını ve oğlunu da yanına alır ve ailecek otele yerleşirler. Otel, bir takım gizemleri bünyesinde barındırmaktadır. John’un oğlu Daniel’in ise bir takım özel yetenekleri mevcuttur. Aile, otelde vakit geçirmeye başladıkça gizem ve korku dolu olaylar serisi yaşanır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*John Torrance (Steven Weber): İyileşme sürecinde olan bir alkolik. Alkole köle olduğu vakitlerde öfke ve şiddet eğilimleri gösteriyor. Öğretmenmiş, yaklaşık 5 ay önce bir öğrencisini dövdüğü için işinden kovulmuş. Oğluna karşı da küçük bir öfke patlaması anı yaşamış o vakitlerde ayrıca. 5 aydır içki içmemiş, ‘Adsız alkolikler’ toplantılarına katılıyor ve bu yeni işini bulduğu için mutlu. Otelin sessiz ve sakinliğinin romanını yazması için uygun bir ortam olduğunu düşünüyor.

*Winifred Torrance (Rebecca De Mornay): John’un karısı. John’u seviyor, onun alkolü bırakma ve iyileşme çabalarını destekliyor ama bir yandan da onun o saklı öfkesinden endişe ve korku duyuyor. Çocuğunun özel yeteneklerinin bir kısmının farkında ve onun bu özel durumuna karşı John’a nazaran çok daha makul bir şekilde yaklaşıyor.

*Daniel Anthony ‘Danny’ Torrance (Courtland Mead): John-Winifred çiftinin oğulları. Geleceği görmek vb. bazı özel yetenekleri mevcut. The Shining (Parlayan) ismi de onun bu özel yeteneklerinden geliyor. 7 yaşında, akıllı, meraklı ve tatlı bir çocuk olan Danny, yaşadığı doğaüstü olayların büyük bölümünü ebeveynlerine yansıtmamaya çalışıyor. Tony (Wil Horneff) isminde ondan başka kimsenin görmediği bir hayali arkadaşı mevcut bir de.

Ağırlıklı olarak bu 3 ismi izlediğimiz dizide yer alan diğer oyunculara şuradan göz gezdirebilirsiniz.

YAZARIN NOTU

Benim için yeterli bir dizi oldu The Shining. IMDB’de 6.1’lik puan ortalamasıyla gömüldüğü kadar kötü bir durum yok ortada. Bölümleri kendi arasında sıralayacak olursam; en çok ilk bölümü, en az da son bölümü sevdiğimi söyleyebilirim. Çocuk oyuncuyu izlemesi oldukça keyifliydi genel olarak baktığımda. Rebecca De Mornay’yi de ekranda görmek güzeldi ama Steven Weber’in daha iyi olması gerekirdi diye düşünüyorum. Filmi izlemedim bu arada. O nedenle film ve dizi arasında bir kıyaslama yapamıyorum.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN