25 yıl öncesinden bir mini diziyle karşınızdayız bugün: The Stand

Stephen King‘in 1978 yılında yayımlanan aynı isimli romanından uyarlanmış dizimiz. Bilim kurgu, macera ve fantastik drama unsurlarını harmanlayan dizi toplam 4 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri ise 88-93 dakika arasında değişmekte. Dizinin senaryosunu yine King kaleme almış; yönetmenliğini ise Mick Garris üstlenmiş. Yapımcı koltuğunda King’e Richard P. Rubinstein ve Mitchell Galin gibi isimler eşlik etmiş.

CBS All Access’in söz konusu romanı yeniden TV’ye uyarladığını ve 10 bölümden oluşacak bir limitli dizi olarak izleyiciye sunmaya hazırlandığını da belirtmeden geçmeyelim.

Birkaç küçük bilgi verecek olursak:

Kitap 1141 sayfadan oluşmaktaymış; senaryo ise 460 sayfa uzunluğundaymış. Çekimler 6 farklı eyalette, 95 farklı mekanda yapılmış ve toplam 100 günde tamamlanmış. Emmy’de yaratıcılık dallarında makyaj ve müzik kategorilerinde ödül almış. Casting Society of America Ödülleri’nde ise ‘En İyi Kast’ ödülü kazanmış. Başrollerden Gary Sinise, Screen Actors Guild Ödülleri’nde ‘TV Filmi ve Mini Dizi’ dalında ‘En İyi Aktör Performansı’ kategorisinde aday gösterilmiş fakat kazanamamış.

Kaliforniya kırsalında devlet kontrolünde birtakım gizli araştırmalar yapan bir laboratuvarda başlıyor hikayemiz. İşler ters gidiyor ve ölümcül bir virüs sızıp tesisteki herkesi öldürüyor. Son anda karısını ve kızını da yanına alarak oradan kaçan bir güvenlik görevlisi hariç.

Onun bu kaçışı söz konusu ölümcül virüsün yolda karşılaştığı insanlar aracılığıyla çok kısa bir sürede ve çok hızlı bir şekilde dünyaya yayılmasına sebep oluyor. Grip salgını şeklinde patlak veren virüs, birkaç gün içerisinde dünya nüfusunun çok büyük bir bölümünün ölmesine yol açıyor. Virüse karşı bağışıklığı olan ve bu sayede hayatta kalan çok az sayıda insana ise iyinin veya kötünün yolunda yürümeyi tercih etmek kalıyor.

Oyuncu kadrosuna ve karakterlere kısa kısa değinmek gerekirse;

*Söz konusu güvenlik görevlisiyle Kaliforniya’da birebir temas eden kişilerden biri olan ve hayatta kalma becerileri gelişmiş düzeyde bir kasaba adamı olan Stu Redman karakterinde CSI: New York ve Criminal Minds: Beyond Borders dizilerinden tanıdığımız Gary Sinise‘ı izliyoruz.

*Maine’de babasıyla birlikte yaşayan ve sevgilisinden bir süre önce ayrılmış genç bir kadın olan Frannie Goldsmith karakterine The Secret Life of the American Teenager ve Riverdale gibi dizilerden hatırlanabilecek Molly Ringwald hayat veriyor.

*New York’ta yeni çıkış yapan karizmatik bir şarkıcı olan Larry Underwood karakterini Adam Storke canlandırıyor.

*Arkansas’tan, düzgün bir karaktere sahip, zeki, sağır ve dilsiz bir adam olan Nick Andros karakterinde The Grinder, Code Black ve Brothers & Sisters gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Rob Lowe‘ı izleme şansı elde ediyoruz.

*Hayatta kalanların rüyalarına giren ve onların Nebraska’da ikamet ettiği çiftlik evine yönelmesini sağlayan 106 yaşındaki siyahi bir yaşlı kadın olan ve dizide iyiliğin simgesi olan Abagail Freemantle karakterini Ruby Dee canlandırıyor.

*Dizide kötülüğün simgesi olarak karşımıza çıkan, hayatta kalanların rüyalarına girebilen, özel güçlere sahip, insan görünümlü şeytani bir yaratık olan Randall Flagg karakterine Arrow, Agent X ve Trauma gibi dizilerden anımsanabilecek Jamey Sheridan hayat veriyor.

*Larry’nin New York’ta tanıştığı cazibeli ve gizemli bir kadın olan Nadine Cross karakterinde Just Shoot Me!, Saving Grace ve Animal Kingdom gibi dizilerden tanıdığımız Laura San Giacomo‘yu izleme fırsatı elde ediyoruz.

*Frannie’ye çocukluğundan beri kör kütük aşık, garip bir genç adam olan Harold Lauder rolünde Corin Nemec‘i izliyoruz.

*Flagg’in hapisten çıkarıp sadakatini kazandığı orta yaşlı bir adam olan Lloyd Henreid karakterine Twin Peaks, NCIS: Los Angeles ve Crossing Jordan gibi dizilerden hatırlanabilecek Miguel Ferrer hayat veriyor.

*Nick’in yolda tanıştığı ve arkadaş olduğu, zekası pek gelişmemiş, saf ve temiz kalpli bir adam olan Tom Cullen karakterini Bill Fagerbakke canlandırıyor.

*Nick ve Tom’un yolda karşılaştıkları seksi ve kafadan çatlak bir kadın olan Julie Lawry rolünde ise Anger Management ve Becker dizileri ile Saw film serisinden tanıdığımız Shawnee Smith‘i izleme şansı elde ediyoruz.

Kadroda ayrıca Ossie Davis, Matt Frewer, Ray Walston, Peter Van Norden, Bridgit Ryan ve Kellie Overbey gibi isimler yer alıyor. Stephen King de küçük bir rolle geniş kadroda yer almakta.

Gece saatlerinde, tek oturuşta tüm bölümlerini arka arkaya izlediğim bir dizi oldu The Stand. CBS All Access’in yeni uyarlama dizisi gelmeden önce orijinalini izlemek istedim ve başından da memnun kalktım diyebilirim. Benim gibi düşük bir beklentiyle başına oturmakta ve çok farklı bir hikaye bulmayı beklememekte fayda var elbette. Tempo olarak biraz yavaş gibi görünse de yeterince akıcı ve sürükleyici bir diziydi diyebilirim ayrıca.

Kadrosu fena sayılmazdı ama oyunculuklar konusunda da beklentiyi düşük tutmakta fayda var. Gerçek manada iyi iş çıkarmış diyebileceğim tek kişi Shawnee Smith oldu. Rob Lowe, Laura San Giacomo ve Jamey Sheridan da izlemekten keyif aldığım diğer isimler oldular.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

Bu da dizinin fragmanı: