Bugün 8 Tage isimli Almanya yapımı bir mini dizinin tanıtımıyla karşınızdayız.

Sky Almanya’nın orijinal dizisi olma özelliği taşıyan 8 Tage (8 Gün), bu yılın Mart ayı içerisinde yayınlanmış ve 8 bölümden oluşmakta. Bir kıyamet senaryosu ile önümüze gelen bir bilim kurgu dizisi olan 8 Tage‘nin senaryosunu Peter Kocyla, Rafael Parente ve Benjamin Seiler üçlüsü birlikte kaleme almışlar. Michael Krummenacher ve Stefan Ruzowitzky ise yönetmenlik görevini üstlenen iki isim olmuşlar. Yapımcı koltuğunda Parente’ye Simon Amberger, Frank Buchs, Korbinian Dufter ve Frank Jastfelder gibi isimler eşlik etmiş.

Çok büyük bir asteroit dünyaya doğru yol almakta. Büyük buluşmaya tam 8 gün var. Yapılan hesaplamalara göre asteroitin düşeceği yer Fransa olarak hesaplanmış ama tüm Avrupa kıtasına kıyameti getireceği biliniyor. Haliyle Avrupa’da yaşayan insanlar kendilerini bir an önce çarpışmanın etkisinin çok daha az hissedileceği ABD, Çin, Rusya gibi yerlere atmanın planlarını yapıyorlar. Söz konusu ülkeler ise sınırlarını kapatmış ve mülteci alımına son vermiş durumda. Avrupa’da tam bir kaos havası hakim anlayacağınız. Günümüz reel dünyasında mültecilerin akın yerleri konumunda yer alan Avrupa ülkelerinin vatandaşları birer mülteci konumuna düşmüş durumda.

Steiner Familyası

Anne, baba ve 2 çocuktan oluşan Steiner familyası, Doğu Avrupa üzerinden kaçak yollarla Rusya’ya ulaşmanın hesaplarını yapıyorlar. Bu yolda da çok yüksek bir meblağ karşılığında kendilerini sınırdan geçirmeleri için tekin olmayan kişilerle anlaşıyorlar.

Ailenin mesleği doktorluk olan annesi Susanne rolünde Counterpart ve Paranoid dizilerinden hatırlanabilecek Christiane Paul‘u izleme fırsatı yakalıyoruz. Ailenin babası Uli rolünde Dark dizisinden anımsanabilecek Mark Waschke karşımıza çıkıyor. Ailenin küçük oğlu Jonas rolünde Berlin Station dizisinden anımsanabilecek Claude Heinrich‘i izliyoruz. Ailenin 16 yaşındaki ergen kızı Leonie karakterine ise How to Sell Drugs Online (Fast) dizisinden tanıdığımız Lena Klenke hayat veriyor.

Marion ve Herrmann

Marion ve Herrmann, bebek bekleyen bir çift. Herrmann, ülkenin kodamanlarından biri. Önemli bağlantılarını ve kişisel servetini kullanarak kendisi ve Marion için ABD’ye geçiş hakkı ayarlamaya çalışıyor. Herrmann’ın aynı zamanda Susanne’ın erkek kardeşi olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Marion karakterine World Without End dizisinden hatırlanabilecek Nora von Waldstätten hayat veriyor. Herrmann karakterini ise Fabian Hinrichs canlandırıyor.

Nora ve Klaus

Klaus ve Nora, araları iyi durumda olmayan bir baba-kız. Klaus, sahibi olduğu iş yerinin altına bir sığınak inşa etmiş ve Nora’yı orada kilitli tutmakta. Nora ise dışarıda olup dünyanın son günlerinin doyasıya keyfini sürmenin derdinde. Nora, Leonie’nin yakın arkadaşı bu arada.

Klaus karakterini Devid Striesow canlandırıyor. Nora karakterine ise Luisa-Céline Gaffron hayat veriyor.

Deniz

Kıyamete 8 gün kala hala üniformasını asmamış olan bir polis memuru Deniz.

Karaktere Skylines dizisinden hatırlanabilecek Türk kökenli aktör Murathan Muslu hayat veriyor.

Robin

Bu devirden değilmiş gibi giyinen, vücudunun her tarafı dövmelerle kaplı, garip ve gizemli bir genç adam Robin.

Karakteri David Schütter canlandırıyor.

Henüz ilk 3 bölümünü izlediğim diziden memnunum şu ana kadar. Konusu da kadrosu da fena sayılmaz. Hikayesi de akıyor bir şekilde. Türü sevenler ve alternatif ülkelerin dizilerine ilgi duyanlar beklentiyi yüksek tutmamak kaydıyla bir şans verebilirler.

Fragman