“Zamanın doğrusal olduğuna güveniriz. Hatasızca sonsuza dek ilerlediğine. Aslında dün, bugün ve yarın peş peşe gelmez. Sonsuz bir döngüyle birbirlerine bağlıdırlar.” – Dark

“Geçmiş, şimdi ve gelecek arasındaki ayrım bir yanılsamadan ibarettir, her ne kadar son derece kalıcı olsa da…” – Albert Einstein

Netflix’in Alman yapımı ilk dizisi olma özelliğini taşıyan Dark‘ın 10 bölümden oluşan ilk sezonu 1 Aralık’ta seyirciyle buluştu. Henüz ikinci bir sezonu olup olmayacağı belirsiz olan dizinin yürütücüsü ve yönetmeni Baran bo Odar. Dizinin senaristliğini ve yapımcılığını üstlenen Jantje Friese de dizinin diğer yürütücüsü. Bölümler 45-50 dakika civarı sürüyor. 3 dakika süren kapanış ve 1 dakikalık açılış videoları da bu süreye dahil. Hazır lafı geçmişken severek izlediğim ve dinlediğim açılış videosunu buraya bırakıp konuya geçeyim.

Yıl 2019. Winden isimli küçük bir Alman kasabasındayız. İki ay önce babasının intihar etmesiyle okula ara vermiş olan Jonas geri dönmüştür. Geri döndüğünde iki hafta kadar önce bir çocuğun kasabada kayıplara karıştığını öğrenir. Günlerce süren aramalar sonuçsuz kalmıştır ve tüm kasaba diken üstündedir. Ebeveynlerinin gerginliğinden uzaklaşmak amacıyla birlikte eğlenmeye çıkan çocuklardan birinin daha kaybolmasıyla kasabada işler iyice karışır.

Birbirlerine birçok açıdan bağlı dört aileyi kuşak kuşak merkezine koyan dizi, içinde bulundurduğu sıra dışı ögelerle zamanın sınırlarını aşıyor ve her bölüm daha da merak uyandıran hikayesiyle izleyiciyi baş başa bırakıyor. Tadını kaçırmamak için daha fazla şey söylememem sizin hayrınıza olacak.

Karakterlere geçmeden önce kafa karışıklığı yaratmaması için ön uyarımı yapayım. Dizide toplam 72 karakter oyuncusu mevcut. Ben merkezdeki 42 oyuncuyu aşağıda paylaştım. Çok zamanlı bir dizi olduğu için karakterlerin farklı dönemlerine ait görseller de var. Var olma durumlarına göre her ailenin 2019-1986-1953 versiyonları ikinci sayfada kendi aile başlığında mevcut.

Kahnwald Ailesi

Michael: Jonas’ın babasıdır. Onun intiharıyla diziyi açıyoruz. Michael ardında Jonas için belirli bir zamanda açılmak üzere mektup bırakarak kendisini odasında asıyor. Neden intihar ettiğini bilmiyoruz.

Hannah: Jonas’ın annesidir. Masörlük yapan Hannah, bu durumdan pek etkilenmiş gibi görünmüyor. Çünkü kendisini başkasıyla işi pişirirken görüyoruz.

Ines: Jonas’ın babaannesidir. Michael’ın oğluna bırakmış olduğu mektup kendisindedir. Gençliğinde hemşiredir.

Jonas: Kahnwald ailesinin tek oğlu. Babasının intiharını kaldıramamış, okula ara verip ilaç tedavisine başlamıştır. Her gün kabuslar görerek uyanmaktadır.


Nielsen Ailesi

Ulrich: Magnus, Martha ve Mikkel’in babasıdır. Polislik yapan Ulrich, Hannah’ın işi pişirdiği kişidir. Kasabayı terk etme hayalleri kurmaktadır.

Katharina: Magnus, Martha ve Mikkel’in annesidir. Kasabanın okulunda müdüredir.

Tronte: Magnus, Martha ve Mikkel’in dedesidir. Gençliğinde gazetecidir.

Jana: Magnus, Martha ve Mikkel’in babaannesidir. 1986’da Ulrich’in kardeşi kaybolduğundan beri kendisini toparlayamamış durumda.

Magnus: Nielsen ailesinin büyük oğlu. Franziska’dan hoşlanıyor.

Martha: Nielsen ailesinin kızı. Jonas’tan hoşlanıyor ama Bartosz ile çıkıyor.

Mikkel: Nielsen ailesinin en ufağı. Sihirbazlık gösterilerinden hoşlanıyor.


Tiedemann Ailesi

Alexander: Bartosz’un babasıdır. 1953 yılından beri kasabada yer alan nükleer santralin müdürüdür.

Regina: Bartosz’un annesidir. Kasabadaki otelin müdürüdür. Kasabada yaşananlar dolayısıyla fazla müşteri gelmediğinden sıkıntı içindedir.

Claudia: Bartosz’un anneannesidir. Gençliğinde nükleer santralin müdüresiydi.

Bartosz: Tiedemann ailesinin tek oğlu. Jonas ile yakın arkadaşlar. O yokken sırrını herkesten saklamış, arkasını kollamış, sevdiği kızı kapmıştır.


Doppler Ailesi

Peter: Franziska ve Elisabeth’in babasıdır. Terapisttir.

Charlotte: Franziska ve Elisabeth’in annesidir. Polistir. Ulrich’le birlikte kayıp çocuklar davasını araştırmaktadır.

Helge: Franziska ve Elisabeth’in dedesidir. Sürekli bir şeyler sayıklayıp duran Helge bunamış kabul edilmektedir ve bakım evinde kalmaktadır. Gençliğinde nükleer santralde bekçidir.

Franziska: Doppler ailesinin büyük kızı. Magnus’tan hoşlanmaktadır.

Elisabeth: Doppler ailesinin küçük kızı. Sağır ve dilsizdir. Ablasının eşyalarını karıştırmaktan hoşlanmaktadır.


Ek olarak ortalarda dolanan iki gizemlimiz de mevcut. Bunlar bir şeylerden haberdarlar ve tabii ki ne kasabalılara ne de bize karşı pek paylaşımcı değiller.

Gizemli bir yabancı.


Gizemli bir papaz.


Zamanda yolculuk temasını çok sevdiğimden bu diziden de beklediğimi buldum diyebilirim. Çok sıklıkla gereksiz kullanılan korku müziklerinin rahatsız ediciliğini görmezden gelirsem sinematografi ve müzikler dikkat çekiciydi. Çok zamanlı hikaye örgüsü dolayısıyla karakterlerin farklı yaşlarını canlandıran oyuncuları da rollerine uygun buldum. Sırıtan oyunculuk yoktu bana göre. Tarz olarak soğuk renkleri ve insan yapısıyla İskandinav dizilerini fazlasıyla andırıyordu. O yüzden de alışmam beklediğimden kolay oldu. Her bölüm üzerine koydu dizi ve belli aralıklarla cevaplar da vererek usandırmadan tatlı tatlı seyrettirdi kendisini. Kararında bir noktada sezona nokta koyarak gelecek sezonun yolunu da yaptı.

Ben izlemediğimden söylemem ne kadar doğru olur bilemedim ama kendine yeni bir Stranger Things ya da Twin Peaks arayanlara, zamanda yolculuk temalı kitap, dizi, filmlerden hoşlananlara öneririm. Fantastik kısımlarını çıkardığımızda elimizde kalan kasaba aile draması olarak dolu dolu bir yapım. Çarpık ilişkiler, ilişki üçgenleri, sırlar, yalanlar, ihanetler… Hem ebeveyn hem ergen dramasının ayarını iyi tutturmuşlar. Yine ayarında tutulan gizemle bölümler kendisini art arda izlettiriyor.

Umarım onay alır da bu diziyi en az bir sezon daha izlemeye devam ederiz diyor, herkese tavsiye edip sizi tanıtım filmiyle baş başa bırakıyorum. Ayrıntılı aile ağacı ikinci sayfada.