Stranger Wallpaper

Netflix‘i biliyorsunuz. Dizi işine bir girdi pir girdi, kimilerine göre de dizi sektörünün lideri konumunda. İşte bu platformun son meyvesi Stranger Things, 15 Temmuz itibarıyla önümüze serildi ve tabii ki bizlere de izlemek düştü. Dizi, Duffer Biraderler olarak bilinen Matt Duffer ve Ross Duffer‘ın elinden çıkma. Ayrıca yönetmen koltuğunda da bu biraderler oturuyor. Şimdi gelin bu yeni dizimizi biraz daha yakından tanıyalım.

Stranger1

KİMLİK BİLGİLERİ:

Türler: Dram, Korku, Gerilim, Doğaüstü, Gizem, Bilim-Kurgu, Dönem Dizisi

Sezon – Bölüm Sayısı: 1 Sezon – 8 Bölüm

Onay Durumu: Henüz bir onay yok ancak alması muhtemel

Bölüm Süreleri: 41-53 dakika

Yapımcılar: Matt Duffer, Ross Duffer

Yayınlandığı Kanal veya Platform: Netflix

WikipediaIMDbResmi SitesiFacebookTwitter

Stranger2

KONU:

6 Kasım 1983 yılında Indiana‘nın Hawkins kasabasındayız. 4 çocuk bir evde ünlü oyun Dungeons & Dragons (Zindanlar ve Ejderhalar) oynamaktadırlar. Akşam olmuştur ve herkes evine dağılmaya karar verir. Will bisikleti ile tam evine varmak üzereyken ormanda takılır ve düşer. Bu sırada ne olduğu belirsiz bir şey karşısına çıkar ve korkuyla evine koşar. Kendisini eve kilitler ve sonrasında ortalıktan kaybolur.

Bunun üzerine arama çalışmaları başlar. Will‘in annesi, ağabeyi, polis ve Will‘in arkadaşları ayrı ayrı kendi araştırmalarını yaparlar. Yaptıkları bu araştırmalar, devlet adına gizli deneyler yapan bir birime ve hatta doğaüstü olaylar olduğuna işaret etmektedir. Peki, bunun arkasında neler var? Will bulunabilecek mi? Kasabaya dadanan bu şey nedir?

Stranger3

KARAKTERLER:

Mike - Dustin - Lucas - Eleven - Joyce

Mike – Dustin – Lucas – Eleven – Joyce

  • Mike Wheeler (Finn Wolfhard): Will‘in en yakın arkadaşı. Will‘i aramak için her şeyini veriyor. Herkes Will‘in öldüğüne inanırken, o ve birkaç kişi hala hayatta olduğuna inanıp onu aramaya çalışmaktadırlar.
  • Dustin Henderson (Gaten Matarazzo): Ekibin en sevimlisi ve en küfürbazı. Dişsiz olduğu için konuşması biraz değişik ve açıkçası bu onu çok sevimli gösteriyor. Genelde tüm kararlarda Mike‘ın yanında yer alıyor.
  • Lucas Sinclair (Caleb McLaughlin): Ekibin diğer bir elemanı. Bazı konularda tam bir dediğim dedik modunda takılıyor. Ama yine de Will‘i bulmak için o da her şeyi yapıyor.
  • Eleven (Millie Bobby Brown): Kendisi hakkında çok fazla bir bilgimiz yok. Sadece deney yapılan birimden kaçan bir kız olduğunu ve telepatik güçlere sahip olduğunu biliyoruz. Yolu bizim üçlü ile kesişiyor.
  • Joyce Byers (Winona Ryder): Will‘in annesi. Oğlunun öldüğünü asla kabullenmiyor ve kendi çapında bir araştırma yapıyor. Şerif Hopper‘ı da kendisine inandırmaya çalışıyor.
Hopper - Will - Nancy - Jonathan - Martin

Hopper – Will – Nancy – Jonathan – Martin

  • Şerif Jim Hopper (David Harbour): Kasabanın şerifi. Bir süre önce kızını kaybetmiş ve ailesi dağılmış. Bu yüzden belli bir süre kendisini hayattan soyutlamış. Will‘in öldüğüne inananlardan birisi.
  • Will Byers (Noah Schnapp): Kendisi ortadan kaybolan çocuk. Hakkında pek bir bilgimiz yok.
  • Nancy Wheeler (Natalia Dyer): Mike‘ın ablası. Kasabanın güzel kızlarından birisi. Yeni bir sevgilisi oluyor ve onunla takılırken bir olay oluyor. Bu olaydan sonra o da bazı şeyler araştırmayı deniyor.
  • Jonathan Byers (Charlie Heaton): Will‘in ağabeyi. Annesi ile babasının ayrılmasından sonra evin erkeği rolünde. Ancak başlarda biraz ezik bir tip olarak gözümüze çarpıyor.
  • Dr. Martin Brenner (Matthew Modine): Deney biriminin başındaki kişi. Hiçbir bilgimiz yok.

Tüm kadroya buradan ulaşabilirsiniz.

Stranger4

SON SÖZ:

Dizinin ilk üç bölümünde çok fazla bir şey olmuyor ancak 3. bölümün sonu ile birlikte güzel bir ivme yakalayıp sezon sonuna kadar bunu devam ettiriyor. Kişisel görüşümü belirtmem gerekirse dizi beni oldukça doyurdu. Beklediğime değdi ve beklediklerimi karşıladı.

Açıkçası Winona Ryder dizisi diye lanse edilse de Ryder‘dan çok çocukların üzerinden ilerliyor dizi. Çocuklar demişken üçü de birbirinden sevilesi karakterler ama en çok Dustin‘i seveceğinizi düşünüyorum. O peltek konuşmasıyla ettiği küfürler bile size oldukça sevimli gelecektir.

Sezon finali tam kapalı bitecek diyecekken 5 saniyelik bir sahne ile ikinci sezona yol yaptılar. Netflix dizisi olduğundan onay konusunda içim rahat. Mutlaka onay alacaktır. Daha önce bu yazı altında dizi hakkında yorumlar yapılmıştı. İzlemeyenlere diziyi tavsiye eder, iyi seyirler dilerim.

Stranger Ending