Toplamda üç tane isme sahip olan, Netflix’in Stranger ismiyle yayınladığı suç/dram/gizem türünde Güney Kore dizisi. Şans eseri Netflix’te denk geldiğim bu yapım Sense8 dizisinden de tanıdığım ve sevdiğim Doona Bae ile izleme isteği oluşturdu. Başrolünü kendisini tanımadığım Seung-woo Cho ile paylaşan alternatif dizi, Wachowski Kardeşler’in yapımını izleyen kişiler için afişi ile merak uyandırıyor. Güney Kore yapımlarına pek aşinalığım olmasa da benim gibi olmayanların da ilgisini çekebilir.

Güney Kore’den dizi yapımlarında genellikle gördüğümüz romantik ve duygusal hava esintisini hissettirmeyen bir yapım Stranger en azından ilk bölümde gözlemlediğim kadarıyla. Toplamda 16 bölüm süren dizi her bölümü 60 dakika ve üzerinde sürelere sahip. Yayın hayatına 10 Haziran’da başlayıp 30 Temmuz’da sona ermiş. Kanalı ilk defa duyduğum tvN, yayın haklarını ise Netflix almış. Her zamanki gibi iyi de yapmış. 2. sezonu olacak mı olmayacak mı herhangi bir bilgi yok elimde; onun da bilgisini vereyim, dizinin 16. bölümü final olarak gözüküyor.


KONUSU

Hwang Shi-Mok (Seung-woo Cho) çocukluğunda geçirdiği beyin ameliyatı yüzünden soğuk ve duygusuz bir insana dönüşmüş ve yapayalnızdır. Duygusal kararlar vermek yerine mantıklı kararlar alarak hayatını savcı olarak sürdürmektedir. Bir cinayet davasında verdiği kararlar birçok insanı etkilediği gibi kendisini de çelişkiye düşürecektir. Polis Han Yeo-Jin (Doona Bae) ile de bu cinayet mahallinde karşılaşırlar. Üst makamların yolsuzluklarıyla baş etme çabasındayken cinayet davasında verdiği çelişkili kararlar peşini bırakmayarak daha fazla hayatını etkileyecektir.


KARAKTERLER

 

Hwang Shi-Mok

 Küçüklüğünde yaşadığı ameliyattan sonra duygularından arınmış, herhangi bir şeye duygusal yaklaşmayan, her şeyi mantıkla karar verebilen bir savcı. Karakteri birçok filmde oynayan ama benim hiçbirini bilmediğim Seung-woo Cho canlandırmaktadır.

 


   Han Yeo-Jin

Sense8 dizisinden tanıdığımız Doona Bae polis karakterini canlandırmaktadır. Bir cinayet mahallinde Hwang Shi-Mok ile yolları kesişir.  Han Yeo-Jin herkesle iyi anlaşmaya çalışan kibar ve nazik ama yeri geldiği zamanda Sense8 dizisinde yaptığı hareketleri yapmaktan kaçınmayan bir kadındır.

 

 


 

Lee Chang-Joon

 Jae-myung Yoo bir sürü sırra sahip Başsavcı Lee Chang Joon’u canlandırmaktadır. Altından neler çıkacağını zamanla göreceğiz. 

 

 

 


 

 

Young Eun-Soo

Hye-Sun Shin‘ın canladırdığı karakter Young Eun-Soo savcı olmaya çalışıyor. Hwang Shi-Mok’a yardım etmek istediğinde başrol oyuncumuz ona güvenmeli mi yoksa her gördüğü şeye inanan ve gözü yükseklerde olan bu kızı kenara mı itmeli?

 

 


 

SON SÖZ

Doğruyu söylemek gerekirse beklentim yokken oturdum başına. Hatta izleyebileceğimden şüpheliydim. Güney Kore dizilerine karşı hiç sempatim olmadı. Doona Bea etkisiyle 1-2 bölüm dayanabilirsem kafasıyla başladım. Umduğumun tam tersi 1. bölüm beni hem karakterlerle ve hikayesi ile epey bir şaşırttı. Henüz ben de daha ilk bölümü izledim ama hikayenin diğer bölümlerde nereye gideceğine dair herhangi bir fikrim yok.

Karakterlerin hepsini tam tanıtmıyor dizi, gizemi çok iyi işlenmiş. O yüzden de karakter tanımlarını izlediğim kadarıyla elimden geldiği kadar toparlayabildim. Onun yanında da Kore hukuk sistemini işlemesiyle dikkat çekiyor. Karakterlere de hemen ısınıyorsun; en azından ben ısındım her ne kadar onlar hakkında fazla bilgim olmasa da. Denemekte fayda var dediğim dizilerden, kesin bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

İlk bölümden Amerikan dizilerinin çoğu ile yarışabilecek hikaye potansiyeline sahip gibi göründü bana. Yani burada demek istediğim diziyi alternatif olarak adlandırabiliriz ama onun daha üstüne bir yere koymakta fayda var. Bir Amerikan dizisine başlar gibi etki bırakabilir tabii ki ,çekimler ve hayat yaşantısı biraz daha farklı. Ayrıca izleyen birçok kişinin de kötü yorumda bulunduğunu görmedim, onun da bilgisini vereyim. Çok ilgi çekici bir fragman bulamasam da diziyi denemeden geçmeyin.

 


FRAGMAN-INTRO