Bugün Fransa ve Belçika ortak yapımı bir mini dizinin tanıtımı ile sizlerleyiz: La Forêt

GİRİZGAH

2017 yılı yapımı La Forêt, toplam 6 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri 49-57 dakika arasında değişiyor. Fransa’nın France 3 ve Belçika’nın La Une kanallarında yayınlanan La Forêt‘in dünya geneli yayın hakları ise Netflix tarafından satın alınmış durumda.

Gizem ve suç ögelerini harmanlayan dramanın yaratıcısı Delinda Jacobs. Yönetmenliğini Julius Berg üstlenmiş. Yapımcı kadrosunda ise Christophe CarmonaSerge de PoucquesSylvain GoldbergNadia KhamlichiGilles Waterkeyn ve Adrian Politowski gibi isimler var.

KONU

Fransa’da büyük bir ormanın kıyısındaki bir kasabada 16 yaşındaki genç bir kız ortadan kaybolur. Kasabada bulunan jandarma merkezine yeni atanan Yüzbaşı Gaspard Decker, kasabaya taşınır taşınmaz kendisini rahatsız edici bir sırlar ağının ortasında bulur. Herkesin birbirini tanıdığı bu küçük kasabada kayıp vakasını eşeledikçe birçok sır yavaş yavaş ortaya çıkacaktır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Gaspard Decker=

Kasabaya yeni atanan jandarma amiri. Bekar ve bir kız çocuğu babası bir adam. Oldukça soğukkanlı bir yapısı var. Onu terk edip giden karısının da etkisiyle insanlara kolayca güvenen biri değil. Bu özellikleri de onu işinde oldukça başarılı biri haline getiriyor.

Karaktere Samuel Labarthe hayat veriyor.

=Eve Mendel=

Kasabada bulunan lisede Fransızca öğretmeni olarak görev yapıyor. 5 yaşında kasaba sakinlerinden biri tarafından ormanda bulunmuş ve evlat edinilmiş. 5 yaşından önceki hayatına dair hiçbir şey hatırlamıyor. Kasabanın merkezine uzak bir mesafede yalnız yaşıyor. Kasaba ahalisi onu pek sevmiyor.

Kayıp kız onun öğrencilerinden biri ve kaybolmadan hemen önce onu telefonla arıyor. Korkusuz, olayların üstüne gitmeyi seven, meraklı ve ilgili bir kadın. Kayıp vakasını jandarmaya haber verdikten sonra kendi başına olayı araştırmaktan geri durmuyor.

Karakteri Alexia Barlier canlandırıyor.

=Virginie ve Vincent Musso=

Virginie, jandarma merkezinde görev yapan kıdemli bir memur. 2 çocuk annesi evli bir kadın. Kaybolan kız, kendi kızının yakın arkadaşlarından biri. Vakaya objektif yaklaşmakta zorlanıyor. Karakterinde mantıklı davranmak ve soğukkanlı olmak gibi özellikler bulunmayan Virginie, ön yargıları ve duygularıyla hareket eden biri.

Karaktere Versailles dizisinden anımsanabilecek Suzanne Clément hayat veriyor.

Vincent ise Virginie’nin kocası. Yemek vb. ev işleriyle ve çocuklarla daha çok o ilgileniyor. Karakteri Taxi film serisinden tanıdığımız Frédéric Diefenthal canlandırıyor.

Kadroda yer alan diğer bazı karakterler ise şunlar:

Jennifer Lenoir: Kaybolan genç kız. Karakteri Isis Guillaume canlandırıyor.

Maya Musso: Virginie’nın evlatlık kızı. Jennifer’ın yakın arkadaşlarından biri. Jennifer ile ilgili bir şeyler biliyor ama saklıyor. Karaktere Martha Canga Antonio hayat veriyor. 

Océane Rouget: Jennifer’ın yakın arkadaşlarından biri. O da tıpkı Maya gibi Jennifer ile ilgili bir şeyler biliyor ama saklıyor. Karakteri Inès Bailly canlandırıyor. 

Thierry Rouget: Océane’ın babası. Virginie’nin lise arkadaşı. Alkolik ve öfke problemleri olan biri. 15 yaşındayken bir kundaklama olayına karışmış. Virginie hariç kasabalıların pek güvendiği biri değil. Karaktere Patrick Ridremont hayat veriyor.

Julien: Jandarma merkezindeki memurlardan biri. Uysal bir tip. Karakteri François Neycken canlandırıyor.

Tristan Musso: Virginie ve Vincent’in öz oğulları. 13-14 yaşlarında uysal bir çocuk. Karakteri Maxime Rennaux canlandırıyor. 

Lola Decker: Gaspard’ın kızı. 14-15 yaşlarında, babasını seven ve saygı duyan bir evlat. Karakteri Mélusine Loveniers canlandırıyor.

Manoa: Ormandaki kulübesinde yalnız yaşayan, yabani bir tip. Karakteri Gaëtan Lejeune canlandırıyor.

YAZARIN NOTU

Gizem ögesini başarılı bir şekilde kullanan, hikayesiyle ve karakterleriyle ilgi çekmeyi başaran, son derece akıcı ve sürükleyici bir dizi olmuş La Forêt. Olayın çözümlenme sürecini izlemek son derece keyifliydi. Kafalardaki soru işaretlerinin tamamını giderdi ve ucu kapalı bir şekilde final yaptı. Türü seven ve Avrupa dizilerine ilgi duyan dizi severlerin muhakkak bu diziye bir şans vermesi gerektiğini düşünüyorum.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMANLAR