Dünya genelinde orijinal diziler yapmaya devam eden Netflix’in bu kapsamda bizlerle buluşturduğu son dizi How to Sell Drugs Online (Fast) oldu.

=GİRİZGAH=

Gerçek bir öyküden esinlenilerek senaryolaştırılan, suç draması ve gençlik draması ögelerini harmanlayan komedi-drama türünde bir dizi How to Sell Drugs Online (Fast). Almanya yapımı bir dizi olan How to Sell Drugs Online (Fast)‘in ilk sezonu, süreleri 25-32 dakika arasında değişen 6 bölümden oluşmakta. Dizinin 2. sezonunun olup olmayacağına dair ise henüz bir bilgi yok. 2019 yılı Cannes Film festivalinde ön gösterimi de yapılan dizinin bir Almanca ismi yok merak eden varsa.

Dizinin yaratıcı-yapımcı ikilisi Philipp Käßbohrer ve Matthias Murmann. Bu ikiliye yazar masasında Sebastian Colley ve Stefan Titze eşlik etmiş. Bölümlerin yarısını Arne Feldhusen, diğer yarısını ise Lars Montag yönetmiş.

=KONU=

Moritz Zimmermann ve Lenny Sander yakın arkadaş olan, vakitlerini bilgisayar oyunu oynayarak ve internet sitesi tasarlayarak geçiren, yaklaşık 20-25 bin nüfuslu bir kasabada ikamet eden, 16-17 yaşlarında iki zeki genç. Lenny, tekerlekli sandalye ile ulaşımını sağlayan, önümüzdeki birkaç yıl içinde ölmesi beklenen bir hastalığa sahip, öleceği gerçeğini kabullenmiş, pozitif bir genç. Moritz ise son bir yılını ABD’de geçirmiş olan çok sevdiği kız arkadaşını özlemle beklerken kızın dönüşüyle beraber beklediğini bulamayan, terk edilme durumuyla karşı karşıya kalmış, hayal kırıklığına uğramış bir ergen.

Moritz’in yurt dışında geçirdiği süre zarfında ekstazilere ilgi duymaya başlayan eski kız arkadaşını geri kazanmak umuduyla internet üzerinden uyuşturucu satmaya karar vermesi sonrası an itibarıyla kaybedecek çok şeyleri olmadığına inanan bu iki genç, suç dünyasına ilk adımlarını atarlar ve olaylar gelişir.

=KARAKTERLER VE OYUNCULAR=

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Moritz Zimmermann karakterine Maximilian Mundt hayat veriyor. Moritz, küçük yaşta annesi tarafından terk edilmiş olan, babası ve küçük kız kardeşiyle yaşayan, girişimci ruhlu, oldukça zeki, kendi halinde bir ergen.

Moritz’in kankası ve iş ortağı Lenny Sander rolünde Danilo Kamber‘i izliyoruz. Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Lenny, hevesli olmasa da kankasına destek oluyor bu uyuşturucu sitesi girişiminde.

Moritz’in yurt dışından yeni dönen sevgilisi/eski sevgilisi Lisa Novak rolünde Lena Klenke‘yi izleme fırsatı yakalıyoruz. Lena, bir gün yaşadığı kasabadan temelli olarak ayrılma hayalleri kuran bir genç kız. Moritz de bu hayallere ortakmış hatta. Birlikte ABD’de yaşama hayalleri varmış. ABD’de geçirdiği bir yılın ardından üzerindeki naifliği atmış, yeni şeyler deneme isteği kabarmış, artık farklı bir insan olduğuna ve Moritz ile şu dönemde sevgili olmak istemediğine karar vermiş.

Şu sıralar tıpkı kendisi gibi çıkmış olduğu uzun süreli yurt dışı seyahatinden geri dönen, yakışıklı ve havalı, Instagram fenomeni ve küçük çaplı bir ecstasy satıcısı olan Dan ile takılmakta ve Morizt’e pas vermemekte. Ebeveynlerinin sürekli olarak birbirleriyle kavga halinde olduklarını ve Lisa’ya yeterince vakit ayırıp dikkat kesilmediklerini belirtmek gerek ayrıca.

Yukarıda Lisa’yı anlatırken kendisinden epey bir bahsettiğimiz Daniel ‘Dan’ Riffert karakterinde The Name of the Rose dizisinden hatırlanabilecek Damian Hardung karşımıza çıkıyor. Dan, birkaç maçta milli takım forması giymiş eski bir ünlü futbolcu baba ve banka müdürü bir annenin oğlu. Ebeveynlerinden yeterince sevgi ve ilgi görmeyen, başına buyruk bir zengin çocuğu. Son dönemde bir Güney Amerika seyahati yapmış, seyahati esnasında yeni deneyimler edinmiş, savaş sporu capoeira falan öğrenmiş. Lisa ile aynı uçakla yurda dönmüşler ve yeni şeyler denemeyi arzulayan özgür ruhları kaynaşmış bu süreçte. Birbirlerinden hoşlanıyorlar gibi ama aralarında bir ilişki yok henüz.

Bu dörtlüye ek olarak Moritz’in ve Dan’in torbacısı Buba rolünde Bjarne Mädel‘ı, Moritz’in polis babası Jens rolünde Roland Riebeling‘i, Moritz’in Instagram fenomeni olan 11 yaşındaki küçük kız kardeşi Marie rolünde Jolina Amely Trinks‘i, Lisa’nın şu aralar arasının eskisi kadar sıcak olmadığı eski en yakın arkadaşı Gerda rolünde Luna Baptiste Schaller‘i ve Lisa’nın şu sıralar en yakın arkadaşı konumunda olan Fritzi rolünde Leonie Wesselow‘u izliyoruz dizide.

=YAZARIN NOTU=

Güzel bir dizi olmuş genel olarak baktığımda How to Sell Drugs Online (Fast). Oldukça sürükleyici ve eğlenceli bir dizi. Bölümler ilerledikçe çok çok daha keyifli bir hale geliyor. Dizinin genç kadrosu da fena bir iş çıkarmıyor. Sezonun ucu 2. sezonu arzulatan bir şekilde açık bitiyor bir de.

Şu sıralar IMDB puanı 8.4 dizinin. Şöyle kısaca bir göz gezdirdiğim kadarıyla Twitter yorumları da çok büyük oranda pozitif. Gerçekten hoş bir dizi. Bir deneyin derim ben.

Bu da dizinin fragmanı: