Netflix’in Lübnan yapımı yeni dizisi Dollar, 8 Ağustos 2019 tarihinde izleyici ile buluştu. Bu da fragmanı:

Başrollerini Caramel ve The Insult filmlerinden anımsanabilecek Lübnanlı aktör Adel Karam ile daha çok şarkıcı kimliği ile tanıdığımız Cezayirli güzel Amel Bouchoucha‘nın paylaştığı komedi ve drama ögelerini harmanlayan, aksiyon, macera ve romantizm soslu dizinin ilk sezonu 15 bölümden oluşuyor. Yönetmenliğini Suriyeli Samer Berkawi‘nin üstlendiği Dollar‘ın senaryosunu Hisham Hilal kaleme almış. Bölüm süreleri ise 39-43 dakika arasında değişmekte.

KONU

Seçkin bir şirketin bünyesinde açılacak olan bir banka, yapacağı açılışın sükseli bir reklamını yapmak istemektedir. Bu kapsamda da şirketin sahibi reklam konusunda fikir alışverişi yapmak için şirket çalışanlarıyla bir toplantı düzenler. Toplantı sonrasında bir çalışanının fikrini beğenir ve açılış promosyonu olarak Beyrut sokaklarında bir dolarlık bir banknotu sessiz sedasız dolaşıma sokmaya karar verir. Seri numarasını sadece şirket sahibinin bildiği bu banknota yılbaşı gecesinde sahip olan kişi bankadan 1 milyon dolarlık büyük bir ödül kazanacaktır.

Amel Bouchoucha‘yı Zeina isimli güzel ve hırslı bir yönetici asistanı rolünde izliyoruz. Evlenme arefesinde Zeina ama kendinden yaşça büyük olan babadan zengin nişanlısı onu oyalamakta. Zeki, güçlü ve kararlı bir kadın olan Zeina, kampanyadan haberi olmasının akabinde seri numarasını fark ettiği ve patronu tarafından dolaşıma sunulan doları bir ajan misali kovalamaya çalışıyor tabiri caizse. Elbette bu kovalamacada yalnız değil. Patrona bu fikri götüren şirket personeli olan Tarek (Karam) de banknotun izinde koku duygusu gelişmiş bir polis köpeği misali. Hal böyle olunca ikilimiz birlikte çalışmaya ve 1 milyon dolarlık büyük bir ödülü paylaşmaya karar veriyorlar gönülsüzce. Elbette bir diva misali salınan Zeina ile kibarlıktan çok fazla nasibini almamış olan Tarek’in kolayca anlaşmalarını beklemek abes kaçıyor. Ödül büyük ve ödülden haberi olmayan rakipler zorlu. O rakiplere nihai amacı çaktırmadan bu işi çözmek daha da zor. Hazırsanız bu eğlenceli ve macera dolu kovalamaca oyunu başlasın o zaman!

YAZARIN NOTU

Dollar’ın henüz ilk 3 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Fikir oldukça güzel ve epey de eğlenceli bir iş çıkmış ortaya. İki ana karakterin her bölüm kendilerini yeni maceraların içine sokmalarını izlemesi oldukça keyifli. Şarkıcı kimliğiyle tanıdığım ve beğendiğim Amel Bouchoucha’nın varlığı da bonus olarak dikkat çekiyor diyebilirim benim açımdan dizide.

Lübnan kültürü ve Türk kültürünün çok da uzak olmadığı hesaba katıldığında 40 dakikalık bir Türk dizisi izliyor gibisiniz adeta. Eğer bu tarz bir şeye açıksanız mutlaka deneyin bu diziyi.

Benim dizi ile ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.