Starz, Daniel O’Malley‘in aynı isimli romanından uyarlama ve yapımcılığını Alacakaranlık yazarı Stephenie Meyer’in üstlendiği The Rook isimli diziye onay vermişti. İlk sezonu 8 bölümden oluşacak olan dizinin 2. sezonu hakkında bir haber yok. Dizinin ilk bölümü 30 Haziran’da yayınlandı ve şu ana kadar dört bölümü yayınlandı. Bölüm süreleri 50-55 dakika arası değişiyor.

Myfanwy Thomas, Londra’nın bir parkında bilinçsiz bir şekilde uyanır. Etrafında cansız bedenler vardır ve o hiçbir şey hatırlamıyordur; hemen olay yerinden uzaklaşır. Elinde bazı notlar vardır, bu notları hafızasını kaybetmeden önce kendisi bırakmıştır. Önünde iki seçeneği vardır; ya yeni bir kimlikle buralardan uzaklaşıp herkesten uzakta bir hayat sürecek ya da eski kimliğinin ne olduğunu öğrenip düşmanlarla dolu hayatına devam edecektir.

Myfanwy, ikinci seçeneği tercih edecektir ve bu sayede aslında henüz keşfedemediği süper güçleri olduğunu öğrenecektir. Kendisi, bu tarz süper güce sahip olanların yer aldığı bir birimde bürokrat olarak hükümetle beraber işbirliği içinde çalışmaktadır; ancak bu birimde onun ölmesini isteyen birileri vardır ve bu yüzden güvendiği kişileri dikkatli seçmek zorundadır.

Myfanwy Thomas (Emma Greenwell)

Eski kişiliğinin kendisine bıraktığı notları izlemektedir; ancak başına bu olayların neden geldiğini henüz çözebilmiş değildir. Hafızasını yeniden geri kazanmak ve özel güçlerini öğrenmek için kendi başına araştırmalarına devam edecektir. Bu durumda kimseye güvenmemelidir.

Oyuncuyu The Path ve Shameless dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Linda Farrier (Joely Richardson)

Myfanwy’nin akıl hocası ve müttefiğidir. Aynı zamanda çalıştığı birimdeki amiridir. Londra’nın merkezinde yaşanan olayla ilgili Myfanwy’i korumaya çalışıyor.

Oyuncuyu Emerald City, The Tudors ve Nip/Tuck dizilerinden tanıyabilirsiniz.


Monica Reed (Olivia Munn)

Amerikan hükümeti için çalışan Monica, Londra’daki olayı duyunca birimi tarafından oraya gönderilir. Onun da süper güçleri vardır ve İngiliz biriminden bağımsız bir şekilde olayı araştırmaya başlar. Bu olay onun için çok önemlidir; çünkü ölenlerden birisi onun eski sevgilisidir.

Oyuncuyu The Newsroom, Six ve Perfect Couples dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Conrad Grantchester (Adrian Lester)

Linda’dan sonra birimdeki en yetkili kişidir. Atmosferi kontrol edebilme yeteneği vardır. Londra’da meydana gelen olayı ekibinden ayrı bir şekilde araştırıyordur.

Oyuncuyu Hustle, Trauma ve Riviera dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Teddy Gestalt / Alex Gestalt (Jon Fletcher) , Robert Gestalt (Ronan Raftery), Eliza Gestalt (Catherine Steadman)

Ortak bir beyine sahip dört kardeşler. Aynı anda konuşabiliyorlar, birbirlerinin hissettiklerini hissediyorlar ve sürekli bir arada geziyorlar. Henüz güçlerinin sınırları tam olarak keşfedilmemiştir. Bir arada çalıştıkları zaman büyük bir tehdit oluşturabilecek kadar tehlikeliler.


The Rook, benim kadrosunda sevdiğim isimlerin olmasından dolayı merakla beklediğim bir diziydi. Şimdilik dört bölüm itibarıyla diziden memnunum. Dizinin konusu ve doğaüstü kısmı da ilgimi çekiyor ancak bir Starz dizisi ağırlığında konusunu anlatıyor. Fakat bu durum diziyi izlerken sıkılmama sebep olmuyor, beni sürükleyici bir şekilde tutuyor. Konusunu biraz ağır anlattığından dolayı ilginiz varsa sezon sonunda toplu izlemenizi önerebilirim. Yaz dizisi kıvamında çok yüksek bir beklentiye girmeden izleyebileceğiniz bir dizi olduğunu düşünüyorum. Devamında biraz daha olayları hızlandırıp bir şeyler anlatırlarsa benim için tadından yenmeyecek bir iş olacak.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.