AwesomenessTV‘yi daha önce Hulu ile işbirliği halindeki FreakishAll Night ve Light as a Feather dizileri, YouTube Red ile ortak dizisi Foursome ve Netflix ile ortak yapımı Trinkets sayesinde duymuşsunuzdur. Bu saydıklarım diğer platformlarla işbirliği halinde yapımını üstlendiği diziler. Bunlar dışında kendi bünyesinde yayınladığı çok daha düşük bütçeli diziler de mevcut elbette.

Bugünkü yazımızın konusu ise AwesomenessTV’nin son ürünü olan The Unsettling dizisi. The Unsettling’in yayın haklarını HBO almış ve Portekiz ve Bulgaristan gibi ülkelerde yayına sunmuş. HBO Go aracılığıyla da izlenmesi mümkün fragmandan anladığımız kadarıyla.

15 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla izleyiciyle buluşan dizinin senaryosunu Adam Jay Epstein ve Andrew Jacobson ikilisi beraber kaleme almış. Yönetmenlik görevi ise daha önce Designated Survivor, The Originals, The Vampire Diaries, Make It or Break It ve Freakish’in de aralarında bulunduğu birçok dizide çalışmış olan Chris Grismer‘a emanet edilmiş. Yapımcı koltuğunda Epstein’a ve Jacobsen’e Jordan Levin ve Shelley Zimmerman da eşlik etmiş.

Korku, gerilim ve gizem ögelerini harmanlayan dizinin ilk sezonu 8 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri 21-24 dakika arasında değişmekte. Dizinin 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz belli değil.

Dizinin hikayesi Becca isimli 16 yaşındaki bir genç kızın yeni koruyucu ailesinin yanına taşınmasıyla başlıyor. Becca’nın taşındığı yeni evi şehirden uzak, ücra bir yerde bulunan küçük bir çiftlik evi. Zor bir çocukluk geçiren Becca’yı orada yeni koruyucu ebeveynleri Fia ve Jason, çiftin öz oğulları Dominic ve tıpkı kendisi gibi bu koruyucu ailenin yanına yerleştirilen 3 genç karşılıyor. Geçmişin getirdiği psikolojik yük, garip davranan aile üyeleri, saklanan sırlar, dillerden düşmeyen ‘Yeni İffet’ isimli bir tarikat ve muhtemel bir hayalet vakası ya da olmayan şeyleri görmeye başlama durumu gibi birçok şey bekliyor Becca’yı orada.

*Becca karakterine The Americans dizisinden tanıdığımız Holly Taylor hayat veriyor.

*Fia rolünde Wet Hot American Summer: First Day of Camp ve Life as We Know It dizilerinden hatırlanabilecek Marguerite Moreau karşımıza çıkıyor. Fia, bağlı olduğu tarikatla kafayı bozmuş durumda olan oldukça buyurgan bir kadın.

*Fia’nın kocası Jason karakterini Jane by Design dizisinden hatırlanabilecek David Clayton Rogers canlandırıyor. Jason’ın Fia’ya oranla daha anlayışlı biri olduğunu söylemek mümkün.

*Fia ve Jason’ın oldukça garip oğulları Dominic rolünde Noah Grismer‘i izliyoruz.

*Fia ve Jason’ın koruyucu aileliğini üstlendiği diğer 3 gençten Connor karakterini All Night, Boomerang ve Everybody Hates Chris dizilerinden tanıdığımız Tequan Richmond, Maya karakterini The Hunger Games film serisinden hatırlanabilecek Willow Shields, Nadine karakterini ise An-Li Bogan canlandırıyor.

Maya, üçlü arasında en uysal olanı. Çok zor bir çocukluk geçirmiş. Bu yüzden çiftlik ona cennet gibi geliyor. Silas’tan çok hoşlanıyor. Nadine, üçlü arasında en asi ruhlu olanı. Connor ise Becca’nın üçlü arasında en çabuk iletişim kurabildiği kişi konumunda.

*Fia’nın mensubu olduğu tarikatın lideri olan Isaac rolünde Godless ve Manhattan dizilerinden anımsanabilecek Travis Hammer‘ı izliyoruz.

*Isaac’in oğlu Silas rolünde Code Black dizisinden anımsanabilecek Alex Lange karşımıza çıkıyor.

*Becca’nın sosyal hizmet sorumlusu Lorraine karakterini Lora Martinez-Cunningham canlandırıyor.

*Sons of Anarchy dizisinden anımsanabilecek Douglas Bennett‘i kasabanın cenaze yakıcısı olan garip bir adam rolünde, Jade Kammerman‘ı Becca’nın rahmetli annesi rolünde ve Olivia Taylor‘ı da Becca’dan önce evde kalan genç bir kız olan Sarah rolünde izliyoruz tekrar eden küçük rollerle ayrıca.

YAZARIN NOTU

Yirmişer dakikalık bölüm süreleri dolayısıyla çabucak bitiyor bölümler. Gayet akıcı ve sürükleyici de bir dizi zaten. Keyifle izletiyor kendini. Daha önce yapılmamış bir iş yaptığı yok elbette dizinin ama çerez niyetine iyi gidiyor. Kadroda çokça tanıdık sima barındırması artılarından biri. Genel olarak herkes de işini yapmış bu arada. Burada ilk defa izlediğim bir isim olan An-Li Bogan’ı tez vakitte yeni bir dizide izlemek isterim mesela.

Hikaye, kadro, sunum … Genel olarak her şey fena olmayan bir durumda. Ucu da kapalı bitmiş. Final bölümünü diğer bölümlere oranla daha az beğendiğimi belirtmeden geçmeyeyim ama.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.