Netflix’in yeni gençlik draması Trinkets, 14 Haziran 2019 tarihinde izleyiciyle buluştu. Bu da fragmanı:

İlk sezonu 10 bölümden oluşan dizinin yaratıcıları Amy AndelsonEmily Meyer ve Kirsten Smith. Bu üçlüye yazar masasında Stephanie Coggins, yapımcı koltuğunda ise Linda Gase ve Sara St. Onge gibi isimler eşlik etmiş. Sara St. Onge ayrıca dizide yönetmenlik de yapmış. Kirsten Smith‘in 2013 basımı aynı isimli kitabından uyarlanan dizi AwesomenessTV-Netflix ortak yapımı. AwesomenessTV‘yi daha önce Hulu ile işbirliği halindeki Freakish, All Night ve Light as a Feather dizileri ve YouTube Red ile ortak dizisi Foursome sayesinde duymuşsunuzdur.

Dizinin bölüm sürelerinin 22-29 dakika arasında değiştiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Başrollerini Deadpool film serisi ve The Exorcist dizisinden hatırlanabilecek Brianna Hildebrand, Sacred Lies dizisinden anımsanabilecek Kiana Madeira ve Quintessa Swindell‘ın paylaştığı Trinkets‘in kadrosunda ayrıca Henry Zaga (Teen Wolf), Brandon Butler (13 Reasons Why), Larry Sullivan (Big Little Lies), Joy Bryant (Parenthood, Good Girls Revolt, Ballers), Linden Ashby (Teen Wolf), October Moore, Haley Tju, Jessica Lynn Skinner, Dana Green, Odiseas Georgiadis ve Katrina Cunningham gibi isimler yer alıyor.

Dizinin konusu ise kısaca şöyle:

Babasının yeni işi dolayısıyla yeni bir şehre taşınmış olan, eski şehrindeki arkadaşlarını özleyen ve hala rahmetli annesinin yasını tutan Elodie isimli bir genç, zorunluluktan katıldığı kleptomanların (hırsızlık bağımlılarının) destek toplantısında yeni lisesinden iki sınıf arkadaşıyla karşılaşır ve onlarla beklenmedik bir bağ kurar.

16-17 yaşlarındaki, birbirlerinden farklı karakterlere sahip 3 mağaza hırsızı genç kızın yeni filizlenen arkadaşlıkları, çalkantılı aşk hayatları, ortak hobide buluşma ve sorunlarını idrak etmeye başlama süreçleri üzerine draması biraz daha ağır basan bir komedi drama dizisi izliyoruz kısaca.

Karakterlere de kısa kısa değinelim:

*Hildebrand’ın karakteri Elodie, az biraz geveze Rachelle (Haley Tju) dışında kimseyle tanışıp arkadaş olmamış yeni okulunda ve şehrinde geçirdiği süreçte Moe ve Tabitha ile tanışana kadar. İçine kapanık, utangaç ve sıkılgan bir yapısı var Elodie’nin. Evde de hiç mutlu değil. 3 genç kızımız arasında hırsızlık bağımlılığı en ciddi boyutta olanı o ayrıca. Kendini yalnız ve mutsuz hissettiği anlarda hırsızlık dürtüsü tırmalamaya başlıyor onu.

*Swindell’in karakteri Tabitha, okulun zengin ve popüler kızlarından biri. Lakin kaybolmuş bir ruh diyebiliriz onun için. Yüzündeki gülümseme çoğunlukla sahte. Her fırsatta onu fiziki ve psikolojik olarak hırpalayan bir erkek arkadaşı var. Söz konusu erkek arkadaş olan Brady (Butler), okulun en popüler ve zengin çocuklarından biri ve Tabitha’nın ailesiyle de arası çok çok iyi. Tabitha’nın hırsızlık bağımlılığı daha çok zevk kaynaklı. Gerçek manada kullanmak için çalıyor çaldığı şeyleri ve aslında o çaldığı şeyleri satın alabilecek bir maddi durumu var.

*Madeira’nın karakteri Moe, asi ruhlu, sert bir kız. Daha doğrusu dışarıya sunduğu imaj böyle. Aslında duygusal olarak oldukça kırılgan biri. O da yalnız bir ruh. Sevgiye ve ilgiye muhtaç. Babası yıllar önce onları terk etmiş, abisi de bir süre önce evden ayrılmış. Fazlaca mesai yapması sebebiyle sınırlı saatlerde görüşebildiği annesiyle beraber yaşıyor. Oldukça zeki ve derslerinde başarılı bir kız ayrıca Moe. Tabitha ile de küçük yaşlarda arkadaşmışlar ama daha sonra uzaklaşmışlar birbirlerinden.

*Moe’nun gizli gizli takıldığı, çirkin ördek yavrusu olan ama bir o kadar da öz güvenli ve sosyal biri olan flörtü Noah rolünde Georgiadis’i, kleptomanlar toplantısına katılan reşit bir genç adam olan ve Tabitha’yı beğenen Luka rolünde Zaga’yı, Elodie’nin babası Doug rolünde Sullivan’ı, Elodie’nin anlayışlı üvey annesi Jenna rolünde Green’i, Tabitha’nın babası Whit rolünde Ashby’yi, Tabitha’nın annesi Lori rolünde Bryant’ı, Moe’nun annesi Vicky rolünde Moore’u, Tabitha’nın bir arkadaşı olan ve aynı zamanda Noah’ya yazan Kayla rolünde Skinner’ı ve Elodie’nin etkilendiği yetenekli bir şarkıcı olan Sabine rolünde Cunningham’ı izliyoruz ayrıca dizide.

Genel hatlarıyla sevilebilir bir ana karakter üçlüsüne sahip dizi. Ben Moe ve Tabitha’ya Elodie’den daha fazla ısındım tabii. Başroldeki 3 genç oyuncuyu da pek tanımıyordum diziye başlamadan önce. Yan rollerdeki Henry Zaga, Brandon Butler, Katrina Cunningham, Joy Bryant ve Linden Ashby’ye çeşitli dizilerden aşinaydım ama. Kadrosu hiç fena değil genel olarak baktığımızda kısacası. Hikaye de akıyor bir şekilde. Samimi bir atmosfer var. Olmazsa olmaz bir dizi değil elbette ama bölüm sürelerinin kısa olmasının da artısıyla 2. sezonunun olmasını isterim kesinlikle.