Netflix, aşağı yukarı her hafta yeni bir dizisinin ilk sezonu veya devam eden bir dizisinin yeni sezonu ile dizi dünyasını şenlendirmeye devam ediyor. 13 Reasons Why’dan Atypical’a, The OA’den Ozark’a, Sense 8’ten Mindhunter’a, GLOW’dan Fuller House’a, Stranger Things’ten Santa Clarita Diet’e kadar uzanan geniş yelpazede sunduğu dizilerle özellikle son 2 yıla damga vurmuş durumda. Aşağı yukarı her yayınladığı diziye en kötü ihtimalle ismen aşina durumda çoğu meraklı dizi severler. Bu yazıya konu olan dizi ise muhtemelen ismen bile hiç duymamış olduğunuz bir gençlik dizisi: Greenhouse Academy

KÜNYE

Greenhouse Academy, 2012 yılında İsrail’de yayınlanmaya başlayan The Greenhouse (Ha-Hamama) isimli diziden uyarlama bir dizi. Greenhouse Academy’nin yaratıcısı, aynı zamanda orijinal dizinin de yaratıcısı olan Giora ChamizerPaula Yoo, yazar masasında Chamizer’e destek olan isim. Dizinin yönetmenliğini ise Roee Florentin üstleniyor. Yapımcı kadrosunda ise Chamizer dışında Tamara RothenbergOrly Atlas-KatzDominique BazayUdi Miron ve Osnat Saraga gibi isimler var.

Greenhouse Academy‘nin 12 bölümlük ilk sezonu 8 Eylül 2017 tarihinde yayınlandı. Greenhouse Academy‘nin 2. sezonu ise 2018 yılı Mart ayı içerisinde sevenleriyle buluşacak.

Yaşça küçük bir kitleye hitap eden bir gençlik draması olarak lanse edilebilecek Greenhouse Academy‘nin bölüm süreleri ise 21 ile 28 dakika arasında değişiyor. 1, 3 ve 12. bölümler dışında kalan bölümlerin tamamı 21-22 dakika uzunluğunda.

KONU

NASA’da çalışan bir mühendis anne, FBI’da çalışan bir baba ve 2 parlak zekalı ergenden oluşan Woods ailesi için her şey güllük gülistanlık giderken aile için tarihi öneme sahip herkesin heyecan içerisinde olduğu bir günde bir anda kabusa dönüşür her şey. Ailenin annesi Ryan Woods’un (Selina Gilesuzaya çıkmaya hazırlandığı o tarihi gün Ryan’ın roketi havalandıktan sonra patlar ve Ryan ölür.

Aradan 8 ay geçer. Ailenin babası Carter (Ishai Golan) depresif, yaşama arzusunu kaybetmiş, ortalıkta ruh gibi dolaşan bir ayyaşa dönüşmüştür. Ailenin kızı Hayley, hayata karşı umursamaz bir tavır içerisine bürünmüştür. Ailenin oğlu Alex ise annesini onurlandırmak maksadıyla annesinin okuduğu okula girmeyi kendisine bir numaralı amaç edinmiştir.

Söz konusu okul diziye adını veren Greenhouse Academy’dir. Lise çağındaki sınırlı sayıda öğrenciye hizmet veren; zengin olanaklara sahip; spor, sanat ve bilim gibi birçok alanda yetenekli ve son derece zeki öğrencilerin kabul edildiği; asıl amacı öğrencilerinin iyi üniversiteleri kazanmasını sağlamak değil hangi dalda ilerlerlerse ilerlesinler alanlarında lider birer isim olmalarını sağlamayı ilke edinen; Güney Kaliforniya’da bulunan elit bir yatılı okul Greenhouse Academy. 

Alex’in okul için seçmelere katılacağı gün gelir, babası Alex’i seçmelere götüremeyecek kadar sarhoş ve bitap bir halde olunca onu seçmelere ablası Hayley götürür. Alex okula girer. Oraya giderken aslında bu konuda en ufak bir niyeti olmasa da annesine Alex’e göz kulak olma sözü verdiğini anımsayan Hayley de annesini yakından tanıyan ve seven okulun kurucusu Louis Osmond’ı kıramaz ve Alex’in ardından okula girmeye karar verir.

Okulda 2 öğrenci grubu vardır: Kartallar ve Kuzgunlar. Kartallar, genel olarak spora yatkın öğrencilerden oluşan bir gruptur. Kuzgunlar ise bilim ve sanata ilgi duyan öğrencilerden oluşur. 2 grup arasında büyük bir rekabet vardır. Alex Kartallar’a, Hayley ise Kuzgunlar’a dahil olur. Bakalım bu durum 2 kardeşi nasıl etkileyecektir?

Okul hayatı, gençler arasındaki romantik ilişkiler, sırlar ve suçlar. Greenhouse Academy’yi hareketli günler beklemektedir.

Üst Sıra (Soldan Sağa): Brooke – Sophie – Emma – Max Alt Sıra (Soldan Sağa): Parker – Daniel – Alex – Hayley – Jackie – Leo

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Hayley Woods (Ariel Mortman):

Konu bölümünde kendisinden bahsettiğimiz Hayley iyi niyetli, koruyucu, mücadeleden korkmayan, güler yüzlü, zeki bir genç kız. Müziğe ilgisi var.


Alex Woods (Finn Roberts):

Hayley’nin küçük kardeşi. Asi, inatçı, kabul edilme ihtiyacı duyan, bu doğrultuda acele ve yanlış kararlar alsa da özünde iyi biri olan, atarlı bir ergen. Basketbola ilgisi ve yeteneği var.


Daniel Hayward (Chris O’Neal):

Annesi okulun eski mezunlarından biri. Kendini beğenmiş, ilgi odağı olmayı seven, ben merkezci biri. Kartallar grubunun kaptanı. Basketbola ilgisi ve yeteneği var. Ayrıca basketbol takımının yıldız oyuncusu.


Brooke Osmond (Grace Van Dien):

Okulun kurucusu Louis Osmond’ın kızı. Ağabeyi Jason da okulun müdürü. Okulun en popüler ve en güzel kızı. Daniel’in kız arkadaşı. İlk bakışta kendini beğenmiş biri gibi gözükse de aslında son derece duyarlı ve ilgili biri. Kartallar grubunun bir üyesi.


Sophie Cardona (Cinthya Carmona):

Brooke’un en yakın arkadaşı. İlgili, meraklı, fikirlerini çekinmeden söyleyebilen, olup bitene hakim olmayı seven biri. Okulda olan, haber değeri taşıyan her şeyi paylaştığı bir blogu var. Alex’e uyum sürecini atlatmasında yardımcı olmaya çalışan bir numaralı kişi. Kartallar grubunun bir üyesi.


Parker Grant (BJ Mitchell):

Daniel’ın en yakın arkadaşı. Bir nevi yancısı. Ana kadro içerisindeki en az zeki kişinin o olduğunu söylemek mümkün. Üniversite giriş sınavı düzeyindeki okula giriş sınavını normal yolla geçtiğine inanmak zor. Basketbola ilgisi ve yeteneği var. Kartallar grubunun bir üyesi.


Leo Cruz (Dallas Hart):

Rekabetle beslenen bir yapısı var. Ama Daniel kadar kendini beğenmiş ve ben merkezci biri değil. Hayley’ye uyum sürecini atlatmasında yardımcı olmaya çalışan bir numaralı kişi. Müziğe karşı bir ilgisi ve yeteneği var. Kuzgunlar grubunun kaptanı.


Max Miller (Benjamin Papac):

Tam bir inek. Yaratıcı bir zekaya sahip, çekingen, heyecanlı, korkak. Bilim ve sanat konusunda çok bilmişlik taslayan ve bu huyuyla itici gelebilen biri. Kuzgunlar grubunun bir üyesi.


Jackie Sanders (Jessica Amlee):

Asi ruhlu, soğuk kanlı, hafiften asosyal, oldukça gizemli biri. Kelepçeli bir şekilde giriş sınavına girdiği ilk andan itibaren merak uyandıran bir karakter. Kuzgunlar grubunun bir üyesi.


Emma Geller (Aviv Buchler):

Kendi halinde, sessiz sakin, hafiften gizemli, oldukça zeki bir genç kız. Kuzgunlar grubunun bir üyesi.


Bu 10 genç dışında en çok izleme fırsatı yakaladığımız 3 yetişkin karakter ise şunlar:

Louis Osmond (Parker Stevenson):

Okulun kurucusu ve okulla ilgili önemli kararlarda sözü geçen kişi. İyi niyetli ve güler yüzlü biri. Mary’ye büyük saygı duyduğu için Alex ve Hayley’nin okulda olmasından büyük mutluluk duyuyor.

Karakterin okula en büyük katkılarından biri de büyük ve ünlü şirketlere satmayı reddederek sadece okul öğrencilerinin kullanımı için tasarladığı ve kendi ismini verdiği verdiği kalem bilgisayarlar.

Louis

Karaktere Baywatch ve The Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries dizilerinden hatırlanabilecek Parker Stevenson hayat veriyor.


Jason Osmond (Yiftach Mizrahi):

Okulun müdürü. Babası Louis ve kız kardeşi Brooke’un aksine son derece duyarsız, kötü niyetli ve içten pazarlıklı biri.


Judy Hayward (Nadine Ellis):

Daniel’in annesi. Okulun eski mezunlarından. Okulun kurucusu Louis’e de nazı geçen, kontrolün kendinde olmasını seven, güçlü bir kadın. Dışarıya güler yüzlü ve iyi niyetli gözükmeye çalışan biri.


YAZARIN NOTU

Sezonun ilk dört bölümünde başarılı sayılabilecek bir giriş yapan, devamında kademeli olarak düşüş yaşayan bir dizi oldu Greenhouse Academy. Bu düşüşün sebebi hikayenin okul hayatı ve gençler arasındaki romantik ilişkilerle bezeli tarafı değil; iyi işlenemeyen ve gittikçe daha da ilgi çekicilikten uzaklaşan sırlar ve suçlarla nakşedilen kısımları.

Karakterlerinden, oyuncu seçimlerinden ve gençlik draması kısımlarından memnun kaldığım, yaşça büyük olmayan bir kitleye hitap etse de benim yine de izlemekten keyif kaldığım, bölüm sürelerinin oldukça kısa olması dolayısıyla hikayenin pek sarmadığı anlarda bile fazla boğmamış olan, yoklukta denenebilecek çerezlik bir dizi olmuş Greenhouse Academy.

İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.

FRAGMANLAR

JENERİK MÜZİĞİ