Dance Academy, Avustralya kanalı ABC ile Alman kanalı ZDF’nin ortak projesi konumundaymış. ABC, diziyi ABC1 ve ABC3 gibi alt kanallarında yayınlamış. ZDF, diziyi ilk sezonu yayınlandıktan sonra bünyesine katmış ve 2. sezondan itibaren ortak yapımcı pozisyonundaymış.

Dizinin 31 Mayıs 2010 tarihinde başlayan ekran macerası 30 Eylül 2013 tarihinde sona ermiş. 3 sezon ve toplam 65 bölümden oluşmakta. İlk iki sezonu 26, son sezonu ise 13 bölüm uzunluğunda. Bölüm süreleri ise 24 dakika civarında.

Samantha Strauss (The End) ve Joanna Werner, dans temalı bir gençlik draması olan dizinin yaratıcıları konumunda. Yapımcı koltuğunda Werner’e Bernadette O’Mahony eşlik etmiş.

Dizinin 2017 yılında gösterime girmiş bir uzantı filmi mevcut ayrıca.

Dizinin merkezinde Tara Webster isimli, 15 yaşında bir genç kız var. Bir çiftlik kızı olarak büyüyen Tara için dansa büyük tutku duyan, heyecanlı, naif, duygusal ve kırılgan bir kız diyebiliriz. Memleketinden çıkıp Sydney gibi büyük şehre geliyor hayallerinin peşinden Tara. Kabul edildiği prestijli dans okulunda ayakta kalmak için yoğun mesaisi de başlamış oluyor böylece. Dostun ve düşmanın her an değişebileceği bir ortamda hem hayatta kalmaya çalışacak hem de dansını geliştirmeye çalışacak Tara. Yeni arkadaşlıklar, yeni aşklar, yeni danslar…

*Tara karakterine Xenia Goodwin hayat veriyor.

*Okulun en başarılı dansçısı olan, kıskanç yapısı ile dikkat çeken ve Tara’nın en çok dikkat etmesi gereken kişi konumundaki oda arkadaşı Abigail Armstrong karakterini Camp dizisinden anımsanabilecek Dena Kaplan canlandırıyor.

*Okulun en güzel, en eğlenceli, en sosyal ve en neşeli kızı olarak tarif edilebilecek Kat Karamakov karakterinde Playing for Keeps dizisinden anımsnaabilecek Alicia Banit‘i izleme fırsatı yakalıyoruz.

*Kat’in çapkınlıklarıyla ünlü üvey erkek kardeşi olan ve Tara’nın da görür görmez hoşlanmaya başladığı 3. sınıf öğrencisi Ethan Karamakov karakterinde Camp dizisinden anımsanabilecek Tim Pocock‘u izliyoruz.

*İsmi dolayısıyla kız zannedilip Kat ile oda arkadaşı yapılan naif bir genç olan Sam Lieberman karakterinde yine Camp dizisinden anımsanabilecek Thom Green karşımıza çıkıyor.

*Kendi isteği ile okula başlamayan, okulun problemli çocuğu Christian Reed karakterine Light as a Feather, The Fosters ve L.A.’s Finest gibi dizilerden aşina olduğumuz Jordan Rodrigues hayat veriyor.

*Okulun disipline önem veren soğukkanlı eğitmeni/müdiresi Miss Raine karakterini ise Tara Morice canlandırıyor.

İlerleyen sezonlarda kadroda ufak tefek değişiklikler yaşanmış elbette. Mako Mermaids dizisinden hatırlanabilecek Isabel Durant ile Thomas Lacey, 2. sezon başında kadroya dahil olup son 2 sezonda kadrolu oyuncu olarak yer almışlar. The Flash ve Legends of Tomorrow dizilerinden tanıdığımız Keiynan Lonsdale ise 2. sezonun ortalarında kadroya dahil olup son 1.5 sezonluk süreçte yer bulmuş dizide kendine.

H2O: Just Add Water ve The Secrets She Keeps dizilerinden tanıdığımız Cariba Heine, tekrar eden bir rolle boy göstermiş dizide. The Originals ve Your Family or Mine dizilerinden anımsanabilecek Andrew Lees, Glitch ve Puberty Blues dizilerinden tanıdığımız Sean Keenan, Rise ve The Family dizilerinden tanıdığımız Rarmian Newton, Chasing Life dizisinden anımsanabilecek Richard Brancatisano, Secret Bridesmaids’ Business, The Crossing ve Reckless gibi dizilerden tanıdığımız Georgina Haig ile Wentworth ve Puberty Blues dizilerinden tanıdığımız Susie Porter da tekrar eden rollerle dizide boy göstermiş tanıdık simalar arasında yer almakta.

1 veya 2 bölümlük konuk oyuncular arasında ise Isabelle Cornish (Inhumans, Puberty Blues), Ryan Johnson (Doctor Doctor, Fairly Legal), Chloe Bayliss (Doctor Doctor), Ashleigh Cummings (NOS4A2, Puberty Blues) ve Alycia Debnam-Carey (Fear the Walking Dead, The 100) gibi tanıdık isimler yer alıyor.

İzlediğim ilk 3 bölüm itibarıyla yeterli bulduğumu söyleyebilirim diziyi. Kadrosu da yeterince cazip duruyor. Çerezlik dizi kontenjanından bir şans verilebilir kısacası diziye.