Mako Mermaids isimli Avustralya dizisinin tanıtımıyla sizlerleyiz bugün.

2006 ve 2010 yılları arasında Avustralya’nın Network Ten kanalında yayınlanan fantastik macera soslu bir gençlik dizisi olan H2O: Just Add Water‘ın uzantı dizisi Mako Mermaids. Dizinin uzun adı Mako Mermaids: An H2O Adventure. 2013-2016 yılları arasında yine Network Ten kanalında izleyiciyle buluşmuş. Hem Netflix hem de Amazon‘da bulabilirsiniz bu arada ilk 3 sezonunu.

Mako Mermaids, 4 sezondan oluşmakta. İlk sezon, 26 bölümden oluşuyor. İkinci ve üçüncü sezonlar 13’er bölüm uzunluğunda. 4. ve son sezon ise 16 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 24-25 dakika civarında.

Dizinin yaratıcısı Jonathan M. Shiff. Bölümlerin aşağı yukarı yarısını Evan Clarry, diğer yarısını ise Grant Brown yönetmiş. Shiff’e yapımcı koltuğunda Julia Adams ve Cherrie Bottger eşlik etmiş.

KONU

H2O: Just Add Water’da bir dolunay gecesinde gizemli bir adadaki gizemli bir mağaraya düşen, sonrasında birer yarı deniz kızına dönüşen ve suyu kaynatma, suya buz tutturma ve suya yön verme gibi bir takım suyu kontrol edebilme güçleri kazanan lise çağındaki 3 genç kızın hikayesini izlemiştik. Bu dizide ise doğma büyüme deniz kızı olan 3 kızın karaya çıkmak zorunda kalmalarının ardından yaşadıkları maceraları izleme fırsatı yakalıyoruz.

Lyla, Nixie ve Sirena isimli 3 deniz kızımız bir dolunay gecesinde ilk diziden de alışkın olduğumuz Mako adasındaki gizemli ve büyülü mağarada vakit geçirmektelerken birden içinde oldukları ay havuzuna genç bir erkek düşer. Zac isimli lise çağındaki bu gencin tıpkı ilk dizideki genç kızlarımızın da başına geldiği üzere o gece hayatı değişiverir. Bir yarı deniz oğlanına dönüşmüş ve bir takım suyu kontrol edebilme güçleri kazanmıştır o büyülü gecenin ardından Zac.

O gece Lyla, Nixie ve Sirena’nın da mensubu olduğu bir deniz kızı sürüsü Mako adası açıklarında geleneksel ayinlerini yapmaktadırlar. Zac’in dönüşüm haberini öğrenen sürünün ileri gelenleri suçu söz konusu 3 genç kızımızdan bilmişler, onları sürüden sürgün etmişler ve onları orada bırakarak okyanusta başka diyarlara doğru yol almışlardır. Bundan sonraki süreçte üç genç kızımız ise Zac’i bir an önce eski haline döndürmek ve sonrasında da sürünün kendilerini geri kabul etmesini sağlamak üzere çalışmalara başlayacaklardır. Elbette bu süreç düşündükleri kadar kolay işlemeyecektir. Bu kapsamda karaya çıkıp birer insan gibi davranmaya çalışacaklar ve yabancısı oldukları bu yeni dünyaya adapte olmaya, sırlarını güvende tutmaya ve görevlerini tamamlamaya çalışacaklardır.

İlk dizideki genç kızlarımız ve Zac’in muzdarip olduğu ‘Suyla en ufak bir temasta bulundukları takdirde 1 dakikadan çok daha az bir süre zarfında deniz kızına dönüşüveriyorlar. Bu ayrıntı da bu küçük sırlarını saklayabilmek için toplum içinde çok ama çok dikkatli olmalarını gerektiriyor.‘ kuralı Lyla, Nixie ve Sirena için de geçerli. Üçlümüzün suyu kaynatma, suya buz tutturma ve suya yön verme gibi bir takım suyu kontrol edebilme güçlerinin tamamına sahip olduklarını, ayrıca istedikleri takdirde görünmez de olabildiklerini belirtmeden geçmeyelim ayrıca.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Lyla – Nixie – Sirena

Üç deniz kızımızdan Nixie ve Sirena, 2 en yakın arkadaşlar. Lyla ise daha çok bir tanıdık pozisyonunda onlar için. Nixie, grubun sürekli bir plan yapma eğilimi gösteren, 3 kişilik sürüyü cesaretlendirmeye ve onlara yön vermeye çalışan üyesi konumunda. Bunları yaparken en fazla eğlenme ve anın tadını çıkarma eğilimi gösteren kişi de o ayrıca. Sirena, grubun en uysal üyesi. Çoğu zaman Nixie’nin veya Lyla’nın sürüklediği yöne doğru gidiyor itiraz etmeden. Sürüden ve daha çok da ablasından ayrı düşmenin üzüntüsünü yaşıyor Sirena. Grubun en tatlı, en sempatik kızı o aynı zamanda. Sirena ise asık suratlı, asabi, tez canlı ve aşırı derecede başına buyruk biri.

Lyla karakterinde 11.22.63, Wolf Creek ve Godfather of Harlem dizilerinden tanıdığımız Lucy Fry‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz. Nixie karakterine Ivy Latimer hayat veriyor. Sirena karakterini ise Amy Ruffle canlandırıyor.

Zac karakterine Shadowhunters ve The 100 dizilerinden anımsanabilecek Chai Hansen hayat veriyor. Dizinin tüm sezonlarında ve tüm bölümlerinde yer alan tek karakter Zac bu arada.

Zac, deniz kızı topluluğunun çok uzun yıllardır gördüğü tek erkek deniz oğlanı haline geliyor o değişimden sonra. Yaşadığı değişimi çabucak benimseyen Zac, kazandığı özellikler ve yeteneklerle de mutlu oluyor.

Zac’in en yakın arkadaşı olan Cam rolünde Dominic Deutscher‘ı izliyoruz.

Zac, güçlerini kazandığı ilk gün bu bilgiyi Cam ile paylaşıyor ve Cam de onun sırrını saklamaya başlıyor. Lakin içten içe hafif bir kıskançlık ve rahatsızlık durumu yaşadığı da gözlemleniyor. Zac ile birlikte okuldan arta kalan vakitlerde cankurtaranlık yapıyorlar.

Zac’in kız arkadaşı Evie rolünde Gemma Forsyth karşımıza çıkıyor. Sahil kenarında bulunan bir kafenin kıyafet satışı bölümünde çalışıyor okuldan arta kalan vakitlerinde.

Zac, Cam ve Evie’nin okuduğu lisenin gizemli müdiresi olan Rita rolünde Kerith Atkinson‘ı izliyoruz.

Okuldan arta kalan zamanlarında Evie’nin de çalıştığı ve babasının sahibi olduğu kafede çalışan ve görür görmez Sirena’dan etkilenen David karakterini Rowan Hills canlandırıyor.

Sezonlar ilerledikçe kadrodan ayrılan ve kadroya yeni dahil olan oyuncular olmuş. Isabel Durant, Alex Cubis ve Allie Bertram, 2. sezonda kadroya katılmışlar ana kadro oyuncusu olarak. Linda Ngo ise 4. sezonda kadroya dahil olmuş aynı kapsamda. Brooke Nichole Lee de bu dört sezonluk süreçte kadroda yer alan oyunculardan biriymiş.

İlk dizinin başrol oyuncularından biri olan Cariba Heine, Rikki rolüyle 4. sezonda 2 bölümlüğüne konuk olmuş diziye bu arada.

YAZARIN NOTU

H2O: Just Add Water’ın ilk 2 sezonunu keyifle izlemiş ama 3. sezondan hiç memnun kalmamıştım. Birden estiler ve bu diziye de bir şans vermek istedim. İlk 4 bölümü seri bir şekilde izledim ve an itibarıyla epey memnunum Mako Mermaids’ten. Hikayesi oldukça keyifli başladı. Karakterleri de gayet izlenesi duruyor. Eğlenerek izliyorum şu an için. Umarım bu ayarda devam eder.