H2O: Just Add Water, 2006 ve 2010 yılları arasında Avustralya’nın Network Ten kanalında yayınlanan fantastik macera soslu bir gençlik dizisi. Yaşça çok büyük bir kitleye hitap etmeyen bir gençlik dizisi olduğunu belirtmek isterim. Komedi ve drama karışımı H2O: Just Add Water‘ın bölüm süreleri 24-25 dakika arasında değişiyor. Lakin açılış ve kapanış jenerik kısımlarının toplam 2 dakika sürdüğü düşünüldüğünde 22-23 dakika olarak da ifade edilebilir.

Dizi, her sezonu 26’şar bölüm uzunluğundaki toplam 3 sezondan oluşuyor. Dizinin yaratıcısı Jonathan M. Shiff. 78 bölümün yarısını Colin Budds, diğer yarısını Jeffrey Walker yönetmiş. Shiff’e yapımcı koltuğunda Julia AdamsCherrie BottgerArne Lohmann ve Stuart Wood gibi isimler eşlik ediyor.

Dizinin 2013-2016 yılları arasında 4 sezon boyunca yayınlanan Mako Mermaids isimli bir uzantı dizisi de mevcut.

KONU

Hikaye, 3 karakterimiz Rikki, Cleo ve Emma’nın gizemli bir adadaki gizemli bir mağaraya düşmelerinin ardından birer yarı deniz kızına dönüşmeleri ile başlıyor. Birer yarı deniz kızı olmaları sonrası 3 genç kızımız bir takım suyu kontrol edebilme güçleri kazanıyor ayrıca. Rikki suyu kaynatma gücü, Emma suya buz tutturma gücü, Cleo ise suya yön verme gücü kazanıyor. Tabii bu güçler bir büyük yan etkiyle geliyor. Suyla en ufak bir temasta bulundukları takdirde 1 dakikadan çok daha az bir süre zarfında deniz kızına dönüşüveriyorlar. Bu ayrıntı da bu küçük sırlarını saklayabilmek için toplum içinde çok ama çok dikkatli olmalarını gerektiriyor. Kimsecikler görmezken okyanusta yüzerlerken ise kendilerini son derece özgür hissediyorlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Çok da sosyal olmayan bir genç kız olan Rikki karakterine Cariba Heine, doğru düzgün yüzme bilmeyen ve genel olarak endişeli bir yapısı olan Cleo karakterine The Originals, The Vampire Diaries ve The Secret Circle dizilerinden yakinen tanıdığımız Phoebe Tonkin, diğer 2 karaktere göre çok daha rahat ve arkadaş canlısı olan Emma karakterine ise The Originals, The Vampire Diaries ve Aquarius dizilerinden çok sevdiğimiz Claire Holt hayat veriyor.

Cariba Heine – Phoebe Tonkin – Claire Holt

Mucizevi vaka gerçekleşmeden önce Cleo’nun en yakın arkadaşı olan, vakadan sonra ise üç kızımızın da arkadaşı ve sırdaşı haline gelen, zeki ve kendi halinde bir genç olan Lewis karakterini son olarak Doctor Doctor’da izleme fırsatı yakaladığımız Angus McLaren canlandırıyor.

Angus McLaren

Kızlarımızın baş belası, zengin çocuğu, kendini beğenmiş bir ergen olan Zane karakterine ise Burgess Abernethy hayat veriyor.

Burgess Abernethy

Dizinin kadrosunda ayrıca Alan David LeeCleo Massey ve Jamie Timony gibi isimler var. Son sezonda Indiana Evans (Secrets and Lies) da başrol oyuncularından biri olarak yer alıyor.  Luke Mitchell (The Tomorrow People, Agents of S.H.I.E.L.D., Blindspot) da son sezonun kadrolu oyuncularından biri konumunda.

Luke Mitchell ve Indiana Evans

Konuk oyuncu havuzunda ise Jordan Patrick Smith (Vikings, Banished), Damien Garvey (The Kettering Incident, Terra NovaSecrets & Lies), Remy Hii (Marco Polo), Lara Cox (The Lost WorldThe Marine 2), Emilia Burns (The Shannara Chronicles, Terra Nova), Annabelle Stephenson (Revenge), Alice Hunter (House of LiesAnother Period), Andrew Lees (The Originals, Your Family or Mine) ve Craig Horner (Legend of the Seeker, Hindsight) gibi isimler var.

Craig Horner ve Claire Holt

YAZARIN NOTU

Diziyi Claire Holt ve Phoebe Tonkin gibi sevdiğim oyuncuların kariyerinde bir geçmişe yolculuk fırsatı sunması açısından seviyorum. İkisini de bu 17-18 yaşlarındaki halleriyle izlemekten büyük keyif alıyorum. Claire Holt’a zaten alışkınız ama Phoebe Tonkin’i aksanla izlemek de güzelmiş açıkçası. İkisinin karakterleri de çok tatlı ve sevilesi bu arada. Rikki karakterini de onlar kadar sevdiğimi söyleyebilirim.

Dizinin basit ve sade bir işleyişi var. Prodüksiyondan da senaryodan da çok fazla bir şey beklememek lazım ama izlediğim ilk 11 bölüm itibarıyla eğlendiriyor beni. Süresi daha uzun olsa yorardı muhtemelen ama 22-23 dakika olunca çabucak bitiveriyor bölümler. Ama arka arkaya izleyip maratona bağlanacak bir havası yok. Birer ikişer bölüm izliyorum her oturuşta ben.

Hafif dozda fantastik hikayeleri seviyorsanız, deniz kızları ile ilgili bir hikaye ilginizi çekiyorsa, ayrıca başroldeki tanıdık simalara karşı özel bir ilginiz varsa dizinin yaş baremine çok aldırış etmeden izleyebilirsiniz benim gibi.

Fragman

Deniz kızına dönüştükten sonra tekrar normale dönebilmek için iyice kurulanmak şart!

Arkadaşlarla bir arada varız.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.