26 Eylül’de FOX‘ta başlayan, en yüzeysel tarifiyle “Spielberg‘ün dinozorlu bilim kurgu dizisi” diyebileceğimiz, yılın iddialı dizilerinden Terra Nova‘nın ilk bölümünden ispiyonlar içeren tanıtımı, yazının devamında.
NOT:
Tanıtım, dizi birinci sezon finalini yaptıktan sonra (Aralık 2011’de) güncellenmiştir.


2 saatlik pilot bölümüyle yayın hayatına başlayan dizimiz, aslında 2011 Mayıs’ında görücüye çıkacaktı fakat görsel efekt ekibine zaman kazandırmak amacıyla Eylül’e ertelenmişti. Televizyon tarihinin en pahalı dizisi olmaya adaydı. Özellikle geçtiğimiz yaz FOX, inanılmaz tanıtım kampanyaları yaptı. Çok iddialı geldi. Bekleneni karşılayamadı, ama bu meseleleri en sona bırakıp önce konusundan bahsedelim:

Jim (Jason O'Mara) ve Komutan Nathaniel (Stephen Lang)

Jim (Jason O’Mara) ve Komutan Nathaniel (Stephen Lang)

2149 yılındayız; dünya kaynakları tükenme noktasına gelmiş, hava kirliliği, nüfus artışı almış başını yürümüş. Devlet, nüfus planlaması ile ailede iki çocuktan fazla olmaması şartı koymuş. Hava kirliliği sebebiyle insanlar maskeyle geziyor (bildiğiniz ekosistem faciası gerçekleşmiş yani). Kısacası, Dünya yok olmanın eşiğinde. Ama ortada elbette ki muazzam bir teknoloji var ve bunun sayesinde zamanda geri gitmenin bir yöntemi bulunmuş. Dünya’yı bu durumdan kurtarmak için de belli sayıda insanı, belli periyotlarda, kafileler şeklinde 85 milyon yıl öncesine, dinozorlar çağına gönderiyorlar.

Evcil türlerden sevimli bir Brakiyozor :)

Evcil türlerden sevimli bir Brakiyozor :)

Böyle bir ortamda, hayatını devam ettirmeye çalışan Shannon ailesi, aile planlaması kuralına uymayıp üçüncü çocuklarına da sahip olmuşlar. Bu yüzden gerçekleşen polis baskını sonucunda, ailemizin babası Jim hapse düşüyor. Bu esnada yetenekli bir cerrah olan eşi, ailesi ile birlikte Terra Nova’da çalışma teklifi alıyor. Jim de hapisten kaçtıktan sonra kafileye katılıyorlar ve esas olaylar başlıyor. İlk bölümü özetlemişim gibi göründüğünün farkındayım ama aslında öyle değil. Bu olaylar çok çabuk oluyor, dizinin ilk dakikaları pek bir hareketliydi. İlerleyen bölümler için aynı şeyleri söyleyemiyoruz tabi.

Dizinin görsel anlamda doyurucu olmadığını söylemek haksızlık olur

Dizinin görsel anlamda doyurucu olmadığını söylemek haksızlık olur

Şimdi, pek de parlak olmayan oyuncu kadrosundan ve karakterlerden kısa kısa bahsedecek olursak…

Jason O'Mara

Jason O’Mara

 

 

Baş karakterimiz, fedakar baba Jim’i Jason O’Mara canlandırıyor. Kendisini Life on Mars, In Justice gibi dizilerden tanıyoruz.

 

 

Shelley Conn

Shelley Conn

 

Başarılı bir doktor olan annemiz Elisabeth rolünde Shelley Conn adlı adlı İngiliz aktristi izliyoruz. How Do You Know filminden hatırlıyor olabilirsiniz.

 

Landon Liboiron

Landon Liboiron

 

 

Ailenin ergen, pek bir asi olan oğlu Josh ise Landon Liboiron tarafından canlandırılıyor. Hemen hemen her karakter sinir bozucu, ama bu çocuk başka birşey. :)

 

Naomi Scott

Naomi Scott

 

 

Evin 16 yaşındaki çalışkan ve zeki kızı Maddy ise Naomi Scott adlı, kariyerinin başında olan ve pek de gelecek vaadetmeyen genç bir bayan tarafından canlandırılıyor.

 

Stephen Lang

Stephen Lang

 

 

Dizide sevilebilecek nadir oyunculardan Stephan Long ise Komutan Nathaniel’ı canlandırıyor. Kendisini Avatar‘da çok benzer bir rolle izlemiştik.

 

Allison Miller

Allison Miller

 

 

Oyuncular arasında tanıdık bir isim olarak Kings dizisinden Allison Miller‘i de sayabiliriz. Burada Skye adlı sevecen bir karaktere hayat veriyor.

 

 

Kadronun diğer isimlerine şuradan ulaşabilirsiniz.

Soldan sağa: Shelley Conn, Landon Liboiron, Alana Mansour ,Naomi Scott ve Jason O'Mara

Soldan sağa: Shelley Conn, Landon Liboiron, Alana Mansour ,Naomi Scott ve Jason O’Mara

–Kişisel Görüşlerim–
Dizinin ilk iki bölümü iyiydi. Ama sonradan o kadar kötü devam etti ki… Hatta ben 9. bölümün ortalarında pes edip güle güle demiştim. Son dört bölümün biraz daha iyi olduğu duyumlarını aldıktan sonra devam ettim ve pişman olmadığımı söyleyebilirim. Belirttiğim gibi, oyunculuk gerçekten kötü. Ama bir süre sonra alışıyorsunuz. Dizinin çok sağlam bir konusu var ve sonlarına doğru, nihayet iyi bir şeyler çıkıyor ortaya. (Biraz geç oldu tabii.)
Diziye hiç başlamadıysanız, sizi gerçekten zorlayacak olan bir yığın bölüm var önünüzde, baştan bunun tedbirini almanızda yarar var :) Buna razıysanız, bu diziyi izlemelisiniz. Son yıllarda bilim kurgu kıtlığı yaşadığımız bir gerçek ve Terra Nova’nın, bir nebze olsun, bu boşluğu doldurduğunu düşünüyorum.

Reyting durumları pek istenilen düzeyde olamadı. İzleyici sayısı, aşağı yukarı 6-7 milyon gibi bir rakamda sabitlendi. Sonlara doğru artış gösterdi ama, tvbynumbers, son indeksinde “%50 devam eder” demiş.
Dizi 19 Aralık’ta sezon finalini yaptı. 16 Ocak’ta da onun saatinde J.J. Abrams‘ın Alcatraz‘ı başlayacak. (Bölüm sayısı uzatılmadı diye endişelenenler varsa içleri rahat olsun yani, başından beri böyle planlanmıştı.)
Fox, iptal ya da devam kararını büyük ihtimalle Mayıs’ta verecek. Yani dizinin kaderi, FOX’un sezon ortasında başlayacak dizilerinin durumuna bağlı.

Tanıtım filmini merak edenler buradan izleyebilirler.
İzleyeceklere keyifli seyirler…