DoctorDoctor 750x250

14 Eylül 2016 tarihinde Channel Nine‘da yeni bir Avustralya dizisi başladı: Doctor Doctor

Dizinin yapımcıları; Andy RyanJo RooneyIan CollieClaudia Karvan ve Tony McNamara.

Yazar kadrosu ise; Tamara AsmarAlice BellLiz Doran ve Tony McNamara‘dan oluşuyor.

Bölüm süreleri 43-51 dakika arası değişen, aile draması, romantik komedi ve tıp dramasını harmanlayan komedi drama türündeki dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor.

KONU

55f4042c1d5fef1b03bc90569f611d3d

Ex aşk yenge olunca?

Dizi, Hugh Knight isimli karizmatik, yetenekli, şaşmaz, yükselen bir kalp cerrahını merkezine alıyor. Hugh, kuralların dışına çıkarak yaşamaya inanan, saf yeteneğinden aldığı güçle hareket eden, hazcı bir doktor. Hayat felsefesi ise ‘Sıkı çalış, daha sıkı eğlen!’ . Lakin onun bu çok sevdiği hayat felsefesi, onu yakalayıp ısırmak üzere!

Eğlenmeyi çok seven Hugh’un özel hayatında yaptığı bir hata iş hayatını etkiler ve sonrasında toplanan kurul Hugh’a bir ceza vermeyi uygun görür. Kontrol altında tutulup hayatına çeki düzen vermek üzere kırsal kesimde küçük bir kasabaya sürülür. Cerrahlık yetkisi elinden alınır ve oradaki hastanede 1 sene pratisyen hekim olarak çalışmak zorunda bırakılır. Yeniden Sydney’deki işine ve şaşalı yaşamına dönmek istiyorsa 1 sene boyunca gönderildiği kurumun sorumlusunun kontrolünde kurallara uyarak kendisine verilen görevi yapmak zorundadır. Bir de gönderildiği kasaba ile ilgili küçük bir ayrıntı vardır ki o da o kasabanın Hugh’un doğup büyüdüğü ve ailesinin yaşadığı kasaba oluşudur.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Hugh=

Konu bölümünde kendisinden bolca bahsettiğimiz karizmatik cerrahımız. Şaşalı yaşamından, büyük şehirden ve cerrahlıktan uzak kalmak onu çok rahatsız ediyor. Kasabadan ayrıldıktan sonra çok sık kasabaya ailesini ziyarete gelmeyen ve geldiği zamanlarda da bu ziyaretleri 1-2 günü aşmayan Hugh için ailesiyle yeniden bir araya gelme durumu da epey sert geçiyor. Kendisini süper star evlat olarak gören bir anne, kendisiyle 2 cümle bile iletişim kurmaktan kaçınan bir baba, erkek kardeşi ile evlenen eski kız arkadaşı ve pek tanımadığı ergen bir üvey kardeş ile pek de rahat hissetmeyeceği bir ortama giriyor.

Rodger Corser’ı Camp,  Glitch ve Rush gibi dizilerden tanımak mümkün.

=Charlie=

Hugh’un eski aşığı, yeni yengesi. Hugh ile lise yıllarında kasabada başlayan aşkları, sonrasında üniversite yıllarında Sydney’de de devam etmiş bir süre. Fakat sonrasında Hugh’un çapkınlığı ve eğlenceye düşkünlüğü ağır basmış ve ayrılmışlar bir şekilde. Aradan yıllar geçmiş, Hugh’un erkek kardeşi Matt ile aralarında bir ilişki başlamış, akabinde evlenmişler ve mutlu mesut bir şekilde yaşamlarını sürdürüyorlar. Matt’i gerçekten sevse de Hugh’un bu uzun süreli dönüşünün geçmişin üstüne tuz biber ektiği gerçeğini değiştirmiyor elbette bu durum. Hugh ile aralarında yaşanmışlığın getirdiği bir flörtöz hava esintisi ara ara ortamı esir alıyor.

Kasabada ilkokul öğretmenliği yapan Charlie; güzel, alımlı, güler yüzlü, neşeli ve sempatik bir kadın.

Ülkesinde büyük bir hayran kitlesine sahip olan Nicole da Silva’yı Wentworth ve Rush dizilerinden tanıyabilirsiniz.

=Matt=

Hugh’un erkek kardeşi. Çiftlikte babasına yardımcı oluyor, şarap üretiyor ve bir bar işletiyor. Ama kendi üstüne tek bir mal varlığı bile yok. Charlie’yi çok seviyor ve bir çocukları olmasını çok istiyor. Kardeşini sevse de üstün evlat Hugh’un dönüşü hem aile dinamiği içinde hem de Charlie ile olan durum açısından canını biraz sıkıyor elbette. Ama bu sıkıntı Hugh’dan ziyade diğerlerinden kaynaklanıyor onun için.

Ryan Johnson’ı Fairly Legal ve Love Child dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

=Penny=

Hugh’un yeni patronu. 1 sene boyunca Hugh’un ipleri onun elinde. Hugh ile ilgili tutacağı olumsuz bir rapor Hugh’un doktorluğunu tamamen elinden alabilir. Bu yaptırım gücünü elinde bulundurmayı ve otoriter tavırları seviyor. Bir yandan da kuruma kendisi dışında bir cerrah bulunduğu için çok mutlu. Her ne kadar Hugh’un bu özelliğinden faydalanması yasak olsa da!

Eşi vefat etmiş, 10 yaşında zeki ve çok bilmiş bir oğlu var. Oğlu Floyd (Winta McGrath), Hugh ile çok iyi anlaşıyor. Kendisinin de Hugh ile arasında itişmeli çekişmeli bir flört havası hakim.

=Aoife=

Hugh’un sürüldüğü sağlık kuruluşunda görev yapan genç bir hemşire. Kafa olarak Hugh’a çok yakın bir tip ve bu sebeple kolayca kaynaşıyorlar. Aralarında ciddi bir yaş farkı olsa da flört etmekten geri kalmıyorlar.

Uyuşturucuyu ve eğlenmeyi seven, kıpır kıpır ve esprili bir genç kız.

=Meryl=

Hugh’un annesi. Aynı zamanda kasabanın belediye başkanı. Favori oğlu Hugh ve onun başarılı kariyeri ile gurur duyuyor, ondan her daim büyük beklenti içerisinde. Hugh da bu sebeple dönüş sebebini herkesten ve özellikle de ondan saklıyor.

=Jim=

Hugh’un babası. Hugh’dan pek haz etmiyor ve ona ters davranıyor. Matt ile arası da mükemmel sayılmaz. Gerçek manada babalık yaptığı tek evladı 6 yaşında evlat edindikleri Ajax.

=Ken=

Hugh’un sürüldüğü sağlık kuruluşunda çalışan baş hemşire. Hugh’un göreve başladığı ilk gün iş yerinde onun hoşlandığı kadın ile seks yapması sonrası Hugh’a karşı büyük bir düşmanlık içine giriyor.

Takıntılı ve ezik bir tip.

=Hayley=

Ajax’ın sevgilisi. Aileyle bolca vakit geçiriyor ve artık aileden biri gibi olmuş. Din ve kilise onun için en önemli 2 şey. Dilini pek tutamayan, hafif patavatsız ama sempatik biri.

=Ajax=

Hugh’un ailesi onu 6 yaşında evlat edinmiş. Gerçek annesi ölmüş, gerçek babası kim ve nerede bilinmiyor. Jim ve Meryl onu sahiplenmiş ve kendi evlatlarından farksız bir şekilde sevgi dolu bir ortamda büyütmüş.

16 yaşında, heyecanlı, meraklı, çok da zeki olmayan bir çocuk.

=Betty=

Hugh’un sürüldüğü sağlık kuruluşunda resepsiyonist olarak çalışıyor. Taraf tutmayı sevmeyen, etliye sütlüye pek karışmayan biri.

Bunların dışında Hugh’un eski kankası Joey rolünde Dave Eastgate ve sempatik polis şefi Tugger rolünde Lucy Durack tekrar eden rollerde bolca karşımıza çıkan 2 isim konumunda.

YAZARIN NOTU

Kötü bulmadığım aile draması ve tıp draması kısımlarını bir kenara bırakırsam özellikle romantik komedi ve komedi kısımlarıyla beni kendine bağladı dizi. Zaman zaman bolca kahkaha attırdığı anlar oluyor bu kısımlarda. Sımsıcak, samimi bir dizi olması da cabası. Çok iyi ve uyumlu bir oyuncu kadrosu kurulmuş ve karakterler de çok sempatik. Alternatif bir dizi arayanlara ve küçük bir Avustralya yolculuğuna çıkmak isteyen bünyelere önerilir.

FRAGMAN