maxresdefaultOlive Kitteridge, 2014’ün Kasım ayında izleyici ile buluşmuş bir HBO mini dizisi. 1’er saat civarında süren 4 bölümden oluşuyor. Mini Dizi, Kadın Oyuncu, Erkek Oyuncu, Yardımcı Erkek Oyuncu, Senaryo ve Yönetmen dallarında (yani ilgili kategorilerinde sadece 1 ödülü ıskalayarak) Emmy’lere damgasını vuran, yine bunun dışında birçok ödül toplayan, çoktan TV tarihinin modern klasiklerine adını yazdırmış bir dizi. 22dakika sayfalarında bir mini tanıtımının bile olmaması uzun zamandır içimde dert olduğundan, izlememin üzerinden çok fazla zaman geçmesine rağmen bu güzelliğe nihayet bir tanıtım kazandırmak istedim. Zaten kısacık bir dizi ve vereceğim her bir detay tat kaçırabileceğinden mini tanıtımdan hallice bir tanıtım olacağını da belirtip başlayalım:

Olive_Kitteridge_Still

Elizabeth Strout‘un aynı adlı kitabından uyarlanan bu mini, Mad Men’in mutfağında bulunmuş Jane Anderson tarafından senaryolaştırılıyor. Yönetmen koltuğunda ise The Kids Are All Right ile adını duyuran; Six Feet Under, Hung, The L-Word ve The Slap (US) gibi dizilerin de bazı bölümlerini yönetmiş Lisa Cholodenko yer alıyor. Yapımcı kadrosunda ise Gary Goetzman, Tom Hanks, Frances McDormand, Jane Anderson ve Steven Shareshian’ı görüyoruz.

-76806_875_256

Hikaye, diziye adını veren Olive Kitterge, onun ailesi ve yaşadıkları Maine’in (İngiltere) Crosby isimli kurgusal kasabasındaki bir takım insanların etrafında gelişiyor.

Pek insancıl olmayan, sert, disiplinli, inatçı, sivri dilli ve patavatsız olarak tanınan fakat gayet iyi niyetli bir kadın Olive… Emekli olmuş bir Matematik öğretmeni. Kendisinin intihar etmek üzere olduğu bir sahne ile diziye giriş yapıyor ve hemen 25 yıl öncesine dönüp bu noktaya nasıl geldiğini izlemeye koyuluyoruz.

Olive; çok saygılı, nazik, düşünceli ve hürmetkar bir eczacı Henry ile evli. Christopher adında da birtakım sorunları olan küçük bir oğulları var. Henry’nin eczanesinde, onun asistanı olarak yeni çalışmaya başlayan genç Denise’in hayatlarına girmesinden sonra esas olayların zinciri başlıyor. Yasak aşkların, suçların, trajedilerin ve daha nicelerinin yaşandığı, zaman atlamalarıyla dolu 25 yıllık yolculuğa çıkıyoruz böylelikle.

SL43bQG

Ana karakterlere ve kadrodaki başlıca isimlere çok kısaca bakacak olursak…

 

olive-kitteridge-160henry-kitteridge-160Konudan bahsederken söylediklerim dışında ekstra bir şey söylememize gerek olmayan Olive ve Henry Kitteridge, Coen’lerin Fargo‘su ile Oscar kazanan Frances McDormand ve en iyi Six Feet Under ile tanıyabileceğiniz Richard Jenkins tarafından canlandırılıyorlar.

 

 

rachel-coulsen-160denise-thibodeaux-160Ciddi psikolojik sorunlarla boğuşan ve ilaçları dolayısıyla Henry’nin, oğlunun öğretmeni olması dolayısıyla da Olive’in hayatında bir şekilde yer alan Rachel, TV’den United States of Tara ve Mad Men ile tanıyabileceğiniz Rosemarie DeWitt tarafından canlandırılıyor.

Henry’nin asistanı öldükten sonra yerine gelen ve yalnız olduğu için Henry’nin koruyup kolladığı Denise ise Zoe Kazan tarafından hayat buluyor.

 

jim-o-casey-160christopher-kitteridge-160Olive’in okuldan tanıdığı ve aslında uzun zamandır aşık olduğu meslektaşı Peter, şu aralar Quarry’de izlediğimiz Peter Mullan; Olive ile Henry’nin oğulları Christopher’ın yetişkinliği ise John Gallagher Jr. tarafından canlandırılıyor.

 

 

 

25 yıla yayılan kocaman bir hikaye olduğundan elimizde çok fazla karakter var ve hangisinden bahsetsek ispiyon olacağından burada bitiyor “Karakterler ve Oyuncular” kısmı.

jack-kenninson-160

 

Kısa bir bölümü olsa da bu rolüyle Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini topladığı için, ayrıca yıllardır sevip saydığımız biri olduğundanBill Murrey’nin en azından adını geçirelim. Kim olduğunu izleyip görünüz.

 

 

 

cory

 

Ek olarak da benim özel olarak çok sevdiğim ve dizinin en büyük sürprizlerinden olduğunu düşündüğüm; Rachel’ın oğlu, Olive’in öğrencisi Kevin’ın yetişkinliğine hayat veren Cory Michael Smith’in adını geçirmek istiyorum. Carol ve Gotham’dan da tanıdığımız oyuncu, çok başarılı bir performansa imza atıyor bu dizide.

olivekitteridge07_wide-dc1d85c61b1f29bfea9a02514dc60dd1d503f4ce-s900-c85

Olive Kitteridge, yazının başında da dediğim gibi çoktan bir klasik oldu. Çok etkileyen, çok duygulandıran, yeri çok bambaşka, kült olmuş uzun bir sinema filmi gibi yer edindi bende. HBO zaten her daim kaliteli işleriyle konuşan bir kanal ama Olive Kitteridge yaklaşık son 10 yıldan beri kanalın da izleyicisinin de başına gelen en güzel şey olabilir. “Bu kadın insan mı, yoksa başka bir dünyadan bize gönderilen bir yetenek mi?” diye içimden geçirerek izlediğim ve inanılmaz derecede hayran kaldığım Frances McDormand performansıyla, akıp giden senaryosuyla ve teknik detaylarıyla hiçbir kusur bulamadığım bir yapım.

Yaşlanmaya, ölüme, ebeveynliğe, aileye ve daha birçok konuya dair çok sağlam alt metinleri bulunan, aslında hayata dair ders veren ama bunu hiç bilmişlik taslamadan tertemiz bir hikaye anlatımıyla başaran, çok samimi, çok gerçekçi, muazzam bir iş. Ağır gibi dursa da göz açıp kapayana kadar geçen ve duygudan duyguya sürükleyen bir dizi. Aileniz ile izlemenin iyi bir fikir olabileceğini de düşündüğümü belirteyim.

İzleyecek olan herkese iyi seyirler…

Fragman